تدریس برخط در روزهای خاکستری، وقتی شبکه جای نیمکت را می گیرد

به گزارش وبلاگ به آبادی، ویروس کرونا مهمان ناخوانده و طغیانگری بود که اسفندماه 98 و سپس نورز 99 را برای خانواده ایرانیان به روزهایی خاص و البته نامطلوب تبدیل کرد.

تدریس برخط در روزهای خاکستری، وقتی شبکه جای نیمکت را می گیرد

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری وبلاگ به آبادی، با شیوع ویروس کرونا، بسیاری از فعالیت های روزمره شهفرایندان دچار توقف و یا محدودیت های گسترده شد. تعطیلی مدارس یکی از این اقدامات بود. به این ترتیب دانش آموزان نه از روزهای انتهای سال که از اوایل اسفندماه خانه نشین شدند.

در این شرایط، یکی از دغدغه های اصلی والدین و البته معلمان و مدیران آموزش وپرورش، جبران دروس عقب افتاده دانش آموزان است. به ویژه این که با احتساب تعطیلات نوروز و حتی با این پیش بینی خوشبینانه که مدارس در انتها تعطیلات نوروز بازگشایی شوند، به راحتی نمی توان حدود 45 روز تعطیلی را جبران کرد.

در این بین، کوشش عده ای از معلمان دلسوز و متعهد که فراتر از وظایف اداری و ساختاری خود به فکر ارتقای سطح علمی دانش آموزان هستند باعث شده تا حتی در زمان تعطیلی مدارس هم فرایند آموزش و تدریس تعطیل نگردد. عزیزانی که با تجهیز خود به دانش روز از همه ابزارهای فناوری برای تداوم تدریس حتی از منزل و از راه دور بهره می برند.

یکی از این معلمان فاطمه خانقلی، معلم مقطع پنجم ابتدایی مدرسه شهدای پاسدار منطقه پنج تهران است. در همین ارتباط بر آن شدیم تا با او به نمایندگی از صدها معلمی که فرایند آموزش و پرورش را در چهاردیواری مدرسه و ساعات کلاس محدود ننموده اند گفتگوی کوتاهی داشته باشیم.

خانم خانقلی فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی است. او بیست سال سابقه تدریس در آموزش و پرورش را دارد که چهارده سال آن به تدریس دروس ریاضی و هندسه در مقطع متوسطه اختصاص دارد و حدود 6 سال است که در مقطع ابتدایی تدریس می نماید.

وی درباره تصمیم خود به تدریس از راه دور گفت: اوایل اسفندماه بودکه مدارس به خاطر شیوع ویروس کرونا تعطیل شدند و این تعطیلی ادامه پیدا کرد. از آن جایی که زمان کنترل این ویروس و انتها شرایط قرمز معین نبود با خودم فکر کردم که بچه ها از درس شان عقب می افتند و نباید فرایند تدریس متوقف گردد. این بود که از روز 10 اسفندماه و با اطلاع قبلی به دانش آموزان، فرایند تدریس مجازی و از راه دور را آغاز کردم.

خانقلی اظهار کرد: با هماهنگی و یاری نماینده کلاس، شماره تماس دانش آموزان را آماده نموده و هر 40 نفر دانش آموزان کلاس را عضو یکی از کانال های پیغام رسان کردم. به دانش آموزان و خانواده ها شرح دادم که هر روز ساعت 10 صبح درس را ارئه می دهم و تکالیفی را هم معین می کنم؛ جلسه اول در لیست حضور و غیابی که در این گروه تنظیم کردم فکر می کنم حدود 20 نفر حاضر بودند. وقتی لیست حضور و غیاب را در کانال کلاسی که از قبل داشتیم گذاشتم افراد غایب هم متوجه شدند. معمولاً برای دانش آموزان مقطع ابتدایی حضور و غیاب خیلی مهم است بنابراین از خانواده های شان خواستم که شرایط را برای حضور در این کلاس مجازی فراهم نمایند.الآن هم معمولاً هر روز هر 40 نفر برخط و حاضر هستند.

این بانوی معلم اضافه نمود: من در آغاز هرسال تحصیلی، این جمله معروف حضرت امام خمینی(ره) را برای خودم تکرار می کنم که معلم، امانتداری است که انسان امانت اوست. من دانش آموزان را یک امانت می دانم که نباید به راحتی رهایش کرد؛ برای همین چه در روزهای آخر اسفند و چه در تعطیلات نوروز وقت زیادی گذاشتم تا فیلم های تدریس را تهیه و تدوین کنم و درکانال بگذارم یا در نرم افزارهای پیغام رسان به صورت تعاملی با بچه ها در ارتباط باشم.

وی عنوان نمود: متأسفانه آموزش و پرورش برای روزهای بحرانی و حوادث غیرمترقبه که امکان حضور معلم و دانش آموز در فضای فیزیکی کلاس فراهم نیست برنامه ای ندارد. نه معلمان، نه کادر اداری مدارس و نه امکانات سخت افزاری برای چنین روزهایی آماده و تجهیز نشده اند.

خانقلی گفت: حدود 15 سال است که کلاس های مهارت چندگانه کامپیوتر یا آشنایی با فضای مجازی برای معلمان طراحی و اجرا شده اما این آموزش ها خیل کاربردی و به روز نیستند. من به عنوان یک معلم باید از جدیدترین فناوری و نرم افزارهای آموزشی چه در کلاس و چه از راه دور اطلاع داشته باشم. دفتری به نام دفتر فناوری و اطلاعات در ادارت مناطق داریم اما فقط یک دفتر است و حضور مؤثر و بازخورد آن را در مدارس و در شرایط غیر عادی مثل این یک ماه اخیر ندیده ایم.

وی اظهار کرد: قول های زیادی از طرف وزرای آموزش و پرورش در اداوار مختلف داده شده اما در عمل اتفاق خاصی نیفتاده است. از قبل آموزشی در این زمینه به معلمان داده نشده و اکنون هم که در بحبوحه تعطیلی مدارس هستیم خدمات خاصی ارائه نمی گردد.

خانقلی اضافه نمود: با این حال من خودم منتظر نماندم و بیکار ننشستم؛ سایت های زیادی را در این زمینه جستجو کردم و مقالات زیادی را خواندم؛ تجربه کشورهای دیگر در چنین شرایطی را آنالیز کردم و تا جایی که امکان پذیر بود نرم افزارهایی که امکان برگزاری کلاس به صورت مجازی و تعاملی را فراهم می کرد تهیه کردم.

این آموزگار در ادامه گفت: من این یافته ها را برای بسیاری از همکارانم هم ارائه دادم. در آموزش به بچه ها هم سعی کردم از همه امکانات رسانه ای مثل فیلم، صوت، رسم نمودار و شکل و... استفاده کنم. حتی تکالیفی که به بچه ها ارائه کردم را به صورت روزانه و دقیق آنالیز می کنم. یک بار تکلیف درسی دانش آموزانم، حفظ شعر بود. از خانواده ها خواستم از شعر خواندن بچه ها فیلم بگیرند و صرفاً صوت نباشد با این که آنالیز تک به تک شعرخواندن بچه ها انرژی و زمان زیادی می گرفت اما آنها را آنالیز کردم و حتی ایرادات هرکدام و نقاط ضعف و قوتشان را نیز به خودشان گفتم.

وی عنوان نمود: به طور معین، آزمون دریافت از این چهل نفر زمان زیادی می برد. من گاهی چهار ساعت یک سره پشت سیستم می نشینم. چون آنالیز پنج یا 6 پرسش یا تمرین ریاضی که مطرح نموده ام زمان می برد. اما وقتی می بینم دانش آموزان پیگیر هستند واقعاً خستگی ام در می رود و والدین هم از این که می بینند که فرزندان شان از درس عقب نمی مانند مسرور هستند.

خانقلی اضافه نمود: به نظرمن می توان هر تهدیدی را به فرصت تبدیل کرد. می توانیم به این شرایط نامطلوب هم نگاه مثبتی داشته باشیم حداقل می بینم که بسیاری از خانواده ها پیش از این خیلی در جریان کارها و شرایط تحصیلی فرزندان شان نبوده اند اما الآن حساس تر شده اند؛ یعنی هم معلم، هم دانش آموز و هم خانواده سه ضلع یک مثلث هستند که به فرآیند آموزش و تدریس یاری می نماید.

این معلم یادآور شد: درست است که بالاخره مدیر و ساختار آموزش و پرورش از معلمان می خواهد که دراین شرایط تدریس را تعطیل ننمایند، اما اگر تعهد و عشق به کار معلمی نباشد مطمئن باشید که این فرایند پیش نمی رود. اصولاً معلمان را نمی توان به صورت اجباری و دستوری به چنین کارهایی مجبور کرد.

خانقلی بیان نمود: بسیاری از همکاران من در این یک ماه اخیر برای متوقف نشدن فرآیند تدریس کوشش نموده اند که بخشی از آن در رسانه ها و فضای مجازی به اطلاع مردم رسیده و بخش عمده آن دیده نمی گردد. به نظر من معلمان هم مثل بسیاری از اقشار جامعه، در این شرایط خاص و غیرعادی که جامعه تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا است زحمات زیادی کشیده اند که جای تقدیر دارد.

انتهای پیغام/4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "تدریس برخط در روزهای خاکستری، وقتی شبکه جای نیمکت را می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدریس برخط در روزهای خاکستری، وقتی شبکه جای نیمکت را می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید