سامسونگ هم وارد بازی تحریم علیه ایران شد

به گزارش وبلاگ به آبادی، سامسونگ هم وارد بازی تحریم علیه ایران شدپس از تحریم فروشگاه آنلاین اپل و حذف بعضی اپلیکیشن ها از گوگل استور، ظاهرا اکنون نوبت سامسونگ شده که باب جدیدی از تحریم ها را علیه ایران باز کند.

سامسونگ هم وارد بازی تحریم علیه ایران شد

به گزارش ایسنا، داستان حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه های آنلاین برنامه های کاربردی مانند گوگل استور و اپ استور البته مدتی پس از زمانی آغاز شد که رئیس جمهور آمریکا محدودیت هایی را برای ورود ساکنان هفت کشور از جمله ایران به خاک آمریکا آغاز کرد. پس از شرکت اپل که اپلیکیشن های ایرانی را با توجیه تحریم های آمریکا علیه ایران از اپ استور حذف کرد، شرکت گوگل هم در فروشگاه آنلاین خود را روی بعضی از اپلیکیشن های ایرانی اندرویدی بست.

در حالی که در ایران صد ها برنامه نویس مستعد iOS وجود دارد و کسب وکار های بسیاری، اپلیکیشن های خود را در مارکت آنلاین اپل قرار می دهند، متأسفانه کاربران همیشه با مسائلی در استفاده از اپلیکیشن های بین المللی و حتی داخلی به وسیله اپ استور روبه رو بودند. خطای 1009 یکی از شناخته شده ترین این مسائل است که مدت ها باعث آزار کاربران ایرانی بود.

هرچند با تحریم هایی که علیه ایران و شرکت های ایرانی اعمال می گردد، شرکت ها همیشه سعی در پیدا کردن راه های جایگزین هستند که بتوانند سرویس های مناسب را به کاربران ارائه دهند. با وجود این، این مسائل ادامه دارند، همان طور که پس از تحریم اپلیکیشن های ایرانی در اپ استور، بسیاری از شرکت ها سراغ استفاده از اکانت های اینترپرایز (Enterprise) رفتند، اما عمر همین اکانت ها هم محدود شده و کسب وکار ها را به استفاده از نسخه وب ناچار کرد.

محمدجعفر نعناکار -مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات- آن موقع درباره اقداماتی که اکنون می توان برای حل مشکل انجام داد، گفته بود: در سازمان فناوری اطلاعات سعی می کنیم از پتانسیل های قانونی موجود در عرصه بین المللی استفاده نموده تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم. در حال حاضر گزارش های فنی و حقوقی در حال تجمیع است که بتوانیم به یک راهکار پایدار برسیم و اقدام کنیم.

هرچند با گذشت یک سال از حذف اکانت های اینترپرایز از اپ استور و پیش از آن، حذف پیغام رسان های ایرانی از این مارکت آنلاین، ظاهرا پیگیری های حقوقی هم به نتیجه نرسیده و تا امروز هم شرکت های ایرانی که می خواهند اپلیکیشن های خود را در اپ استور قرار دهند، باید به راه هایی از جمله اسامی غیرایرانی و تظاهر کردن به شرکتی غیرایرانی متوسل شوند تا بتوانند اپلیکیشن خود را در اپ استور نگه دارند.

اما در اتفاقی تازه از اعمال تحریم ها علیه ایران، ایمیلی از طرف شرکت استور سامسونگ به بعضی کاربران داده شده با این مضمون که مصرف نمایندگان در ایران از تاریخ 25 فوریه 2020 (ششم اسفند امسال)، دیگر قادر نخواهد بود از برنامه های این فروشگاه خرید نمایند، هرچند امکان استفاده از برنامه های مجانی برای مصرف نمایندگان همچنان وجود دارد.

خطر تحریم برنامه های رایگان هم وجود دارد

در زمینه ایمیل سامسونگ به کاربران، عطا خلیقی -کارشناس فناوری اطلاعات- در مصاحبه با ایسنا، اظهار کرد: اگرچه کاربران در ایران معمولا از نرم افزار های رایگان استفاده می نمایند، اما این اتفاق ممکن است یک آغاز باشد، مانند اتفاقی که برای اپ استور افتاد و به تدریج ممکن است نرم افزار های رایگان هم به این تحریم ها اضافه شوند؛ درآن صورت تنها مارکت های محلی باقی می ماند و بیشتر برنامه های خارجی احتمالا روی مارکت های خارجی نخواهد ماند.

وی در پاسخ به اینکه آیا ممکن است این اتفاق به سایر مارکت ها مانند گوگل پلی هم تسری پیدا کند، معتقد بودکه این امکان هم وجود دارد؛ درمورد سامسونگ هم اگرچه یک شرکت آمریکایی نیست، اما اگر به تاریخچه این تحریم ها نگاه کنید، می بینید اول شرکت هایی که آمریکایی نیستند را تحت فشار قرار می دهند و بعد خودشان این کار را می نمایند، چون فشار بیشتری می توانند روی آن ها بیاورند.

خلیقی با اشاره به اتفاق مشابهی که برای هواوی افتاده بود، بیان نمود: این شرکت ها با آمریکا تجارت دارند و آمریکا هم آن ها را تحت فشار می گذارد که اگر به ارائه سرویس به ایران ادامه دهند، تجارتشان با آمریکا قطع می گردد و آن ها هم باید بین بازار آمریکا و بازار کشور هایی مانند ایران، انتخاب نمایند. از طرفی از آنجایی که ایرانی ها اصلا امکان پرداخت ندارند، این شرکت ها بیشترا از ایرانی ها منافع مستقیم مالی هم ندارند، به همین علت پذیرش این موضع برایشان راحت است.

این کارآفرین حوزه فناوری اطلاعات ادامه داد: بسیاری از شرکت های خارجی هم که به ایرانی ها سرویس می دهند و تا لحظه آخر این سرویس ها را نگه می دارند، سرویس مجانی می دهند، البته ممکن است روش های کسب عایدی دیگری داشته باشند. مثلا یکی از دلایلی که شرکت ها ممکن است به ایرانی ها سرویس رایگان دهند، userbase قابل توجه ایرانی هاست، اما هروقت تجارتشان به خطر بیفتد و ایرانی ها دیگر برایشان استفاده ای نداشته باشند، وارد ماجرای آمریکا و تحریم هایش می شوند.

خلیقی در پاسخ به احتمال پیگیری حقوقی این موضوع اظهار کرد: اینجا موضوع دولت ها نیست، بلکه این شرکت های خصوصی هستند که برای خودشان محاسبه مالی و بازارشان را انتخاب می نمایند و اگر نخواهند به ایران سرویس بدهند، کسی نمی تواند جلویشان را بگیرد، هرچند که آن ها ضرر می نمایند و این اتفاق مطابق میلشان نیست، اما در این شرایط خود را ناچار به انتخاب می بینند.

منبع: فرارو

به "سامسونگ هم وارد بازی تحریم علیه ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامسونگ هم وارد بازی تحریم علیه ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید