گزارش خبرنگاران ، لرزش های مرکل معمای سیاسی بزرگ آلمان

به گزارش وبلاگ به آبادی، پس از لرزش های مکرر و شدید مرکل در سه دیدار قبلی در عرض یک ماه گذشته وی عصر دیروز در ملاقات با نخست وزیر دانمارک و در زمان رژه نظامی روی جایگاه نشست که این مسئله نگرانی زیادی در برلین ایجاد نموده است.

گزارش خبرنگاران ، لرزش های مرکل معمای سیاسی بزرگ آلمان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزای وبلاگ به آبادی، لرزش هایی که در دیدارهای اخیر آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان با مقامات بعضی کشورها بر اندام مرکل می افتد نگرانی ها و ناامنی هایی را در عرصه سیاسی آلمان ایجاد نموده است.

روزنامه زوودویچه سایتونگ در مطلبی در این باره نوشت: دفتر صدر اعظم آلمان و رسانه های این کشور حقیقتا نمی دانند چگونه باید با این ضعف معما گونه آنگلا مرکل رفتار نمایند.

نویسنده در ادامه توضیح داد که گزارش ها درباره قدرتمندترین زن دنیا به نوبه خود به حکایتی عجیب و غریب تبدیل شده است. وقتی که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز پنج شنبه نخست وزیر جدید دانمارک را به حضور پذیرفت همه چشم ها به حرکات بدن او دوخته شده بود.

روی جایگاهی که این دو زن قدرتمند برای شنیدن سرود ملی و دیدن رژه نظامی باد قرار می گفتند دو جایگاه قرار گرفته بود. مرکل و نخست وزیر دانمارک هنگام رژه نظامی روی این جایگاه ها نشستند. بعد از آن مرکل لبخندی زد. این جایگاه ها مانند لرزش های مکرر مرکل به عنوان سند دیگری برای ضعف وی در سراسر دنیا دیده و ارزیابی شد.

زوددویچه سایتونگ در بخش دیگری از این مطلب نوشت: نوعی ناآرامی و نگرانی آرامی برلین را در برگرفته است. ایا اگر مرکل دوباره بایستد می لرزد؟ آیا وی واقعا بیمار است؟

آنگا مرکل که هفته آینده 65 ساله می گردد حدود سه هفته پیش در حالی که رئیس جمهور جدید اوکراین را به حضور پذیرفته بود به شدت لرزید. 9 روز بعد از آن هم وقتی در کنار رئیس جمهور آلمان قرار گرفته بود بار دیگر لرزید. روز چهارشنبه هم وی در دیدار با نخست وزیر فنلاند باز هم لرزید.

صدر اعظم آلمان بعد از این اتفاقات کوشش کرد تا آرامش ایجاد کند و تاکید نمود که هیچ جای نگرانی نیست و حال او خوب است. نخستین بار که مرکل لرزید نزدیکان او، علت این موضوع را گرما و کم آبی اعلام نمودند.

نشریه بیلد آلمان در مطلبی سلامت مرکل را به چالشی سیاسی در این کشور ارزیابی نموده است.

سه بار لرزش های مکرر مرکل در عرض یک ماه واقعه ای عجیب و نگران نماینده به نظر می رسد. تصاویر منتشر شده از این لرزش ها در سطح دنیا نگرانی ها و هشدارهایی را ایجاد نموده است. وبلاگ به آبادی خارجی از همکاران آلمانی خود می پرسند که آیا شما باید خود را برای خبرهای کناره گیری مرکل آماده کنید؟

در آلمان هم با احساساتی آمیخته با احتیاط، احترام و درماندگی به این وضعیت واکنش نشان داده شد. اکثر رسانه ها درباره لرزش های مرکل بیشتر به عنوان یک عارضه جانبی کم اهمیت سخن گفته و از پیش بینی در این باره اجتناب کردند. البته این رسانه ها اعتقاد داشتند که سلامت آنگلا مرکل مسئله ای خصوصی نیست.

اما بعد از اینکه مرکل برای سومین بار لرزید و اولین دیدار نشسته خود را با نخست وزیر دانمارک برگزار کرد کاسه صبر آلمانی ها هم لبریز شد. این پرسش ها مطرح است که چرا مرکل حداقل نمی گوید که آیا او در حال درمان پزشکی است؟ چرا دفتر صدر اعظم آلمان مانند فرانسه و یا آمریکا مرتبا بولتن های پزشکی در رابطه با وضعیت سلامت مرکل را منتشر نمی نماید؟ چرا وی حتی یک پزشک شخصی ندارد؟

نزدیکان مرکل امیدوارند که این لرزش ها به زودی از بین برود. آن ها می ترسند که پاسخ های بیشتر به این سوالات تنها پرسش های جدیدی را ایجاد کند و به این ترتیب این بحران هیچ وقت سرانجام نمی یابد. از طرفی عکس این مسئله هم صادق است یعنی تا زمانی که مرکل شفاف سازی نکند حدس و گمان های زیادی در این باره زده می گردد.

بهر حال مرکل در آخرین سال های صدر اعظمی خود قرار گرفته است. پیش بینی می گردد وی پس از سرانجام این دوره، سال 2021 از سیاست کناره گیری کند. توانایی و قدرت او مسئله ای افسانه ای است. از این رو او کاملا مطلع است که مخالفان و رقیبان او از هر ضعف از جمله این لرزش های به زعم او موقتی علیه وی استفاده خواهند کرد.

به هر حال گذر زمان نشان خواهد داد که آیا ماجرای لرزش های مرکل به بحران دیگری در دولت ائتلافی تبدیل خواهد شد و آخرین دور صدر اعظمی قدرتمندترین زن دنیا را به کام او تلخ تر خواهد نمود؟

این روزها دولت ائتلافی آلمان اصلا شرایط خوبی را ندارد و بر اساس نظرسنجی ها روز به روز از محبوبیت احزاب دولت ائتلافی در این کشور کاسته می گردد.

آنگلا مرکل در پی ریزش قابل توجه آرا حزب دموکرات مسیحی در دو انتخابات پی در پی ایالتی سال گذشته در این کشور، اواخر اکتبر سال 2018 میلادی اعلام نمود که در دور بعدی انتخابات راه را برای نیروهای دیگر در حزب خود فراهم می نماید و از نامزدی مقام صدراعظمی آلمان برای بار پنجم صرف نظر خواهد نمود.

کناره گیری مرکل با استقبال زیادی از طرف شهروندان و سیاستمداران آلمانی و حتی هم حزبی های مرکل روبرو شد. وی همچنین جندی پیش از ریاست حزب دموکرات مسیحی هم استعفا داد.

دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان شروع تشکیل، با چالش های فراوانی رو به رو بود و بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (حزب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) و در نهایت پس از یک دوره طولانی مذاکرات مجدد برای تشکیل ائتلاف بزرگ روی کار آمد.

احزاب دولت ائتلافی در انتخابات اروپایی هم با ریزش آراء قابل توجهی روبرو شدند و پیامد آن رئیس حزب سوسیال دموکرات از سمت خود استعفا داد و تا به حال هم جانشینی برای وی معین نشده است.

حالا باید منتظر ماند و دید؛ آیا مرکل می تواند تا قبل از سرانجام این دور قانونگذاری همچنان این ائتلاف در آلمان را حفظ کند و از فروپاشی زودتر از موعد آن جلوگیری کند؟

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش خبرنگاران ، لرزش های مرکل معمای سیاسی بزرگ آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران ، لرزش های مرکل معمای سیاسی بزرگ آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید