ایندیپندنت: اوراسیا و شرق آسیا برنامه ب ایران برای مقابله با تحریم هاست

به گزارش وبلاگ به آبادی، یک روزنامه انگلیسی در گزارشی با اشاره به تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران نوشت که تهران برای مقابله با این تحریم ها در حال پیگیری برنامه ب و توسعه همکاری های مالی با اتحادیه اورآسیا است.

ایندیپندنت: اوراسیا و شرق آسیا برنامه ب ایران برای مقابله با تحریم هاست

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ به آبادی، بعد از حمله به مهمترین تاسیسات نفتی دنیا در عربستان سعودی و تهدیدات آمریکا درباره آمادگی برای انجام حمله، اما مقامات ایران نه به پناهگاه ها رفته و نه خود را برای حمله آماده کردند.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، پس از این حملات، حسن روحانی رئیس جمهور ایران و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه وی به ترکیه رفتند تا در نشستی که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور یکی از کشورهای عضو ناتو حضور داشته به گفت وگو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که سامانه های دفاعی آمریکا را نیز به تمسخر گرفته بود، حضور یابند.

چند روز پس از حمله نیز، یک مقام ارشد ایرانی به چین سفر کرد تا با مقامات این کشور درباره تعدادی از قراردادهای بسیار بزرگ که همکاری اقتصادی ایران و چین را به شدت تعمیق می بخشد و ایران را با برنامه کمربند و جاده پکن همگرا می نماید، گفت وگو کند.

این نشریه انگلیسی در ادامه گزارش خود نوشت که با وجود تحریم های ثانویه آمریکا، اروپایی ها مجبور شدند تا از هرگونه معامله با ایران خودداری نمایند و دولت آمریکا نیز معتقد بود که با خروج سال گذشته خود از توافق هسته ای، ایران را به انزوا برده و این کشور را مجبور خواهد نمود تا به میز مذاکرات بازگشته و به توافق بهتری با ایران دست یابد یا دستکم در زمانی که به شدت به یک موفقیت در عرصه سیاست خارجی پیش از انتخابات 2020 احتیاج دارد یک عکس تبلیغاتی (با مقامات ایران) بگیرد.

در حال که روسیه حمایت سیاسی محکمی از ایران انجام می دهد و چین نیز به دنبال سرمایه گذاری احتاقتصادی در بخش های انرژی و صنعتی ایران است، تهران این اطمینان را دارد حتی اگر ترامپ در انتخابات 2020 نیز به پیروزی برسد، می تواند آمریکا را به کنار بزند.

ایندیپندنت با اشاره به آثار تحریم ها بر اقتصاد ایران و طرح تخصیص خط اعتباری 15 میلیاردی به ایران، نوشته است که تهران همزمان با رایزنی با اروپا، برنامه ب نیز داشته تا خود را به صورت بیشتری وارد شبکه کشورهای اورآسیا کند.

همگرایی اقتصادی و سیاسی اورآسیا بخشی از حرکت آهسته و گرایش طولانی مدتی است که نخواهد توانست به صورت فوری چالش های ایران را حل نماید اما پدیده ای است که به رهبران ایران این اطمینان را می دهد که می توانند منتظر رفتن ترامپ باشند.

روسیه بیشتر از چین به دنبال به چالش کشیدن دیکته های دولت ترامپ علیه ایران است. پس از تحریم های اخیر آمریکا علیه بانک مرکزی ایران، وزارت امور خارجه روسیه فورا بیان کرد که مسکو این تحریم ها را نادیده می گیرد.

بر اساس گزارش ریانووستی، زامیر کابولوف از مقامات وزارت امور خارجه روسیه گفت: این تحریم ها بر روینمودهای ما درباره ایران تاثیر نخواهد گذاشت. ما طبق برنامه، به همکاری با ایران در زمینه بانکی ادامه خواهیم داد.

رئیس بانک مرکزی ایران نیز گفته که مسکو و تهران سیستم های بانکی خود را برای دور زدن شبکه سوئیفت که آمریکا می تواند بر آن نظارت کند، مرتبط نموده اند.

رئیس جمهور ایران نیز گفته است: ما در آینده روابط بانکی خود با روسیه و اتحادیه اقتصادی اورآسیا و دیگر کشورهای منطقه ای را به وسیله این کانال انجام خواهیم داد.

تجارت میان روسیه و ایران در حداقل میزان خود واقع شده است اما دو کشور به یکدیگر متحد شده تا مسیرهای فائق آمدن تحریم های آمریکا را ترسیم نمایند.

چین ساکت تر و هوشیارتر از روسیه عمل می نماید و نشانه های همکاری میان ایران و چین دیده می گردد. روز 11 سپتامبر (20 شهریور) گذشته سردار محمد باقری رئیس ستاد مشترک ارتش ایران به چین سفر و از سایت های نظامی و دریایی چین بازدید کرد.

پنجشنبه گذشته نیز تحریم های جدید آمریکا علیه چند شخص و شرکت چینی نشان از وسعت همکاری های پکن با تهران داشت. آمریکا اعلام نموده که با این تحریم ها شرکت ها و افرادی را که به انتقال نفت ایران یاری می کردند را هدف قرار داده است.

شواهد اندکی وجود دارد که نشان دهد چین در حال افزایش سرمایه گذاری های چشمگیر گذشته خود در ایران است اما اقدامات واشنگتن علیه ایران اهمیت تهران برای پکن را افزایش داده است.

در حالی که ایران همیشه از عدم اجرای تعهدات سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان که از امضا نمایندگان برجام به همراه آمریکا بودند شکایت نموده اما بسیار کم از روسیه و چین که دو عضو دیگر توافق هسته ای بودند، شکایت نموده است.

کارشناسان معتقدند که ماهیت روابط ایران با چین و روسیه با اروپا متفاوت است و ایران ممکن است بر روی همکاری با روسیه و چین از کانال های مختلف حساب کند، اما اگر اروپا بخواهد با ایران همکاری کند باید به وسیله کانال های آشکارتری این کار را بکند.

ترکیه به ریاست جمهوری اردوغان که وی نیز به اورآسیا چشم دوخته است، از ایران حمایت می نماید.

حتی دیپلمات های غربی نیز که اعتقاد دارند شرکت های ترکیه ای به دلیل ترس از تحریم های دولت ترامپ از تجارت با ایران خودداری می نمایند، اما آنها تصدیق نموده اند که ایرانی ها در طراحی کردن مکانیزم های اقتصادی از مکان های نظیر ترکیه و عراق برای دور زدن محدودیت های آمریکا متخصص شده اند.

اردوغان در مصاحبه اخیر خود با شبکه خبری فاکس نیوز ادعای آمریکا درباره دست داشتن ایران در حملات به تاسیسات نفتی آرامکو را رد نموده و از تحریم های واشنگتن علیه تهران انتقاد کرد.

وی گفت: من فکر نمی کنم که این چیز صحیحی باشد که ایران را مقصر جلوه کرد. شواهد موجود ضرورتا اشاره ای به این واقعیت ندارد. ما با ایران همسایه هستیم و می دانیم که تحریم ها هرگز چیزی را حل نمی نماید.

خروج یکجانبه ترامپ از توافق هسته ای با ایران احتمال هرگونه حمایت از تحریم های بین المللی علیه ایران را از بین برده و مخالفت وی با تعدادی از موضوعات دنیای واقعا انگیزه ای را برای مسکو و پکن و دیگران فراهم کرد تا با یکدیگر از ایران حمایت نمایند.

کارشناسان معتقدند که ایران، روسیه، ترکیه و چین مشترکاتی دارند که بر اساس آن با فشارهایی از سوی آمریکا روبرو شده اند. آنها معتقدند که زمینه مشترکی پیدا نموده و با همکاری و حمایت بیشتر می توانند در شورای امنیت و جاهای دیگر به یکدیگر یاری نمایند. تا زمانی که رویکرد یکجانبه دولت ترامپ برای ایران خطرناک باشد، این اقدامات برای روسیه، چین و دیگر کشورها نیز خطرناک خواهد بود.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "ایندیپندنت: اوراسیا و شرق آسیا برنامه ب ایران برای مقابله با تحریم هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایندیپندنت: اوراسیا و شرق آسیا برنامه ب ایران برای مقابله با تحریم هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید