فرصتی دوباره برای ادا کردن حق همسایگی

به گزارش وبلاگ به آبادی، تهران (پانا) - اواخر سال 92 که موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو دولت ایران و ترکیه امضا شد؛ خیلی ها پیش بینی کردند که تعاملات اقتصادی بین دو کشور رونق می گیرد و حجم تجارت از 30 میلیارد دلار فراتر می رود.

فرصتی دوباره برای ادا کردن حق همسایگی

به گزارش ایران، شاید چنین امری محقق نشد که باید بخشی از آن را به شیوع ویروس کرونا در دو سال اخیر نسبت داد، اما گزارش های رسیده حاکی از آن است که قرار است فردا و پس فردا کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه برای تجدید نظر در به روز رسانی تجارت کالا و خدمات برگزار شود.

8 سال پیش که امضاهای طرفین خشک نشده بود که سیلی از مخالفت ها نسبت به موافقتنامه تجارت ترجیحی شروع شد، برخی انجمن ها نسبت به موافقتنامه تعرفه ترجیحی هشدار دادند و پیش بینی کردند با این اتفاق خیلی از واحدهای تولیدی صدمه می بینند چرا که ترکیه با کاهش تعرفه هایی که ایران در نظر گرفته است، کالاهای خود را به کشورمان سرریز می کند و از طرفی تولیدکنندگان داخلی هم نمی توانند بر اساس 128 قلم کالای تفاهم شده، محصولات خود را به ترکیه صادر کنند.

افرادی که موافق این موافقتنامه بودند نگرانی ها را بی مورد دیدند و اظهارداشتند هیچ کشوری از موافقتنامه تجارت ترجیحی آسیب ندیده است. حال که زمان تقریباً طولانی از موافقتنامه یاد شده گذشته، آمار تجارت دو کشور نشان می دهد که تجار ایرانی نتوانستند بخوبی وارد بازار ترکیه شوند و صد البته طرف ترکیه هم گله مند است از اینکه ایران به برخی قول های خود عمل نکرده است.

در حال حاضر آمارهای تجارت ایران و ترکیه بالا نیست و به اذعان برخی منابع روزانه 170 تا 200 کامیون با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از مرز بازرگان-گوربولاغ وارد ترکیه می شود و در حدود 300 کامیون وارد ایران می شود. به اعتقاد فعالان اقتصادی بخصوص تجاری که با ترکیه همکاری دارند، مهم ترین دلیلی که باعث شده تجارت طرفین سیر نزولی بگیرد شیوع ویروس کرونا بوده است. اما اعضای اتاق مشترک ایران و ترکیه تأکید دارند که از سال های گذشته حجم تجارت کاهشی شده و این امر از طرف ایران مشهود تر است.

برای اینکه بتوان کاهش تجارت طرفین را جبران کرد از چندماه پیش وزارتخانه های ایران و ترکیه در حال احصای راه چاره و پیشنهادهایی هستند که بواسطه آن بتوان روابط تجاری دو کشور را اصلاح کرد. از روز گذشته با ریاست محمود واعظی، کمیسیون اقتصادی ایران و ترکیه برگزار گشت و اعضا در حال بررسی پیشنهادها هستند تا با نهایی شدن راه چارهها (به صورت آنلاین) تبادل نظر با طرف ترک صورت گیرد و بعد از توافق نهایی، همکاری های مشترک با سبک و سیاق جدید دنبال شود.

واقعیت آن است که ترکیه، فرصت خوبی برای برقراری کارهای تجاری با ایران است. رشد مثبت اقتصادی آن کشور و نیز ارتباط گسترده ای که این همسایه با کشورهای دیگر دارد و از سوی دیگر آن طور که خود ترکیه اعلام کرده استفاده از ارزهای ملی برای ارتباط تجاری با کشورها از جمله ایران و حذف دلار امریکا در مبادلات تجاری با ایران، روسیه و چین، می تواند نوید کارهای بزرگ تجاری با ایران را داشته باشد.

در موافقتنامه تجارت ترجیحی با ترکیه، ایران در 125 کد تعرفه 6 رقمی به ترکیه تخفیف داده و در مقابل در 140 ردیف تعرفه تخفیف گرفته است. در سال 2020 حجم روابط تجاری دو کشور 3.4میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که در سال 2019 حجم روابط تجاری ایران و ترکیه 6.3 میلیارد دلار و سال 2018 بیش از 9.8 میلیارد دلار بوده است. اعداد یاد شده نشان می دهد که روابط تجاری دو کشور سال به سال کمرنگ تر و ضعیف تر شده است.

جدیدترین آمار 2021 هم گویای آن است که طی دو ماهه سال جاری میزان صادرات ایران به ترکیه 342.186 میلیون دلار و واردات از ترکیه 416.113 میلیون دلار بوده است. بر اساس داده های موجود مهم ترین شرکای تجاری ترکیه در واردات چین، آلمان، روسیه، امریکا و ایتالیا است و مهم ترین شرکای تجاری ترکیه در صادرات آلمان، انگلیس، عراق، ایتالیا و امریکا است.

در 6 ماهه اول سال 99 همان زمانی که به گفته فعالان اقتصادی حجم تجارت با ترکیه به پایین ترین حد رسید، مرزهای سه گانه ترانزیت کالا و تردد کامیون ها با افت چشمگیری روبرو شد. همین امر عاملی شد تا طرفین این روزها در مورد ایجاد خط ریلی دوم با ترکیه از شاقتصادی ترین منطقه مرزی دو کشور و تکمیل خط آهن رشت-آستارا-باکو بیش از پیش اهمیت دهند.

برش

 واعظی: حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه باید به 30 میلیارد دلار برسد

رئیس دفتر رئیس جمهوری بررسی راه های توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی را یکی از محورهای مهم مذاکرات پیش رو با ترکیه مطرح کرد و گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه باید به 30 میلیارد دلار برسد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود واعظی با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه در روز چهارشنبه، گفت: جلسه مقدماتی کمیسیون مشترک با حضور کنندگان دستگاه ها و وزارتخانه های عضو کمیسیون برگزار گشت و محورهای نشست پیش رو و همچنین مسائل مورد مذاکره فی مابین مورد بحث و بررسی کارشناسانه قرار گرفت. وی افزود: در این نشست دستگاه های مختلف گزارش پیشرفت همکاری ها و اجرای مصوبات کمیسیون بیست و هفتم را که سال گذشته برگزار گشت ارائه کردند و درخصوص مأموریت ها و وظایف هر یک از دستگاه ها تصمیم گیری و تعیین تکلیف شد. رئیس دفتر رئیس جمهوری روابط میان ایران و ترکیه را دیرینه و استراتژیک خواند و گفت: در طول سال های گذشته هر دو کشور اراده استواری برای توسعه همکاری های دوجانبه از خود بروز داده اند. این اراده در توافقات و سندهایی که در سال های گذشته میان طرفین امضا شده قابل ردگیری است و هدف گذاری دو طرف افزایش سطح همکاری ها در زمینه های گوناگون بوده است.

واعظی افزود: از سال های گذشته در مذاکرات دوجانبه بر این موضوع تأکید کردیم که حجم مبادلات تجاری دو طرف به 30 میلیارد دلار برسد. این هدفگذاری البته به دلیل برخی موانع از جمله تحریم های ظالمانه امریکا محقق نشد. در عین حال در سال گذشته نیز به دلیل شیوع کرونا و مسائل موجود بر سر جابجایی تجاری مرزی، کمی شاهد افت تجارت میان دو کشور بودیم. با این حال دو طرف بر تسریع توسعه مناسبات تجاری و افزایش مبادلات تأکید دارند و ان شاء الله با رفع تحریم ها، حرکت به سوی این هدفگذاری، با سرعت و شتاب بیشتری پیش خواهد رفت. رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه، بررسی راه های توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی را یکی از محورهای مهم مذاکرات پیش رو مطرح کرد و گفت: بر اساس بررسی هایی که در دبیرخانه کمیسیون مشترک به عمل آمده، زمینه های مختلفی همچون تجارت، سرمایه گذاری، انرژی، علم و فناوری، حمل و نقل، سلامت، گردشگری و غیره برای توسعه همکاری های دوجانبه احصا شده که در نشست پیش رو درخصوص آن به گفت وگو خواهیم پرداخت. وی ادامه داد: تسهیل مبادلات تجاری در پایانه مرزی و تسریع در انجام مراحل اداری پذیرش از سوی طرفین از دیگر موارد مذاکره در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه خواهد بود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری همچنین از مذاکره برای اصلاح و بازنگرش توافقنامه تجارت ترجیحی میان دو کشور که در سال 2015 منعقد شده خبر داد و گفت: بر اساس این موافقتنامه ایران در تعرفه واردات 125 کالا برای ترکیه تخفیف قائل شده و آنها در 140 کالا چنین تخفیفی را لحاظ کرده اند. بر اساس مواد موافقتنامه بازنگری در گروه کالاها با هدف انتفاع بیشتر تجار و بازرگانان کشورمان، مورد نظر است و در این مورد گفت وگو خواهیم کرد. بررسی شرایط ارتقای همکاری های دو کشور در شرایط پس از تحریم و احیای صادرات نفت به ترکیه و افزایش صادرات در گروه های کالایی دیگر و همچنین توسعه همکاری های بانکی، به گفته رئیس دفتر رئیس جمهوری از دیگر موارد مورد مذاکره در نشست وبیناری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه خواهد بود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "فرصتی دوباره برای ادا کردن حق همسایگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصتی دوباره برای ادا کردن حق همسایگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید