موگرینی نگران برجام شد، توافق هسته ای برای ما اهمیت امنیتی دارد

به گزارش وبلاگ به آبادی، فارس نوشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی شدید درباره توقف اجرای بعضی اقدامات ایران ذیل برجام، خواهان تداوم نظارت ها بر پایبندی تهران به تعهداتش در توافق هسته ای شد.

موگرینی نگران برجام شد، توافق هسته ای برای ما اهمیت امنیتی دارد

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (پنجشنبه) بر لزوم نظارت روی پایبندی ایران به تعهداتش ذیل توافق هسته ای تاکید نمود.

موگرینی در گفت وگوی کوتاهی با وبلاگ به آبادی پیش از ورود به جلسه غیررسمی سران دولت های عضو اتحادیه اروپا در شهر سیبیو در رومانی درباره بیانیه مشترک صادر شده حول تصمیم ایران گفت: من شخصا از این تحولات بسیار نگران هستم. ما تماماً به اجرای کامل برجام متعهد هستیم.وی با بیان اینکه توافق هسته ای از اهمیت امنیتی برای اتحادیه اروپا و تمام دنیا برخوردار است، شرح داد: سرمایه گذاری اتحادیه اروپا در اقدامات عدم اشاعه، همچنان برای ما در اولویت است. ایران تا کنون به تمام تعهداتش ذیل توافق هسته ای پایبند بوده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن اشاره به تداوم نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اجرای تعهدات ایران ذیل برجام، اضافه نمود: و ما نیز به نظارت بر پایبندی ایران به الزاماتش از دریچه ارزیابی های آژانس اتمی ادامه می دهیم. پس امیدوارم که تعهد صددرصدی ما به حفظ این توافق، به بقای آن در آینده یاری کند.

ساعتی پیش موگرینی به همراه وزرای خارجه سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا با صدور بیانیه ای مشترک در واکنش به ضرب الاجل 60 روزه ایران برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی اروپا، اظهار داشت که هیچ ضرب الاجلی را از سوی تهران نمی پذیرد.این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شامگاه پنجشنبه با صدور دستوری اجرایی، تحریم های جدیدی را علیه صادرات فلزات ایران از جمله آهن، فولاد، آلومینیوم و مس اعمال کرد .

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (18 اردیبهشت 1398) با صدور بیانیه ای از توقف بعضی اقدامات تهران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اطلاع داد و به کشورهای باقیمانده در توافق 60 روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را اجرا نمایند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز پس از این بیانیه، ضمن تاکید بر اینکه اقدامات مذکور در چهارچوب برجام است، درصفحه شخصی توئیتر خود خطاب به اروپایی ها نوشت: بعد از یک سال صبر، ایران اقداماتی را که آمریکا اجرای آنها را غیرممکن نموده بود، متوقف کرد... اتحادیه اروپا و گروه 3+2 (فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین) برای تغییر این وضعیت، فرصت رو به اتمامی دارد.

حدود یک سال پیش بود (18 اردیبهشت 1397) که دولت آمریکا به دستور ترامپ، از توافق بین المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام خارج شد و تمام تحریم های هسته ای ذیل این توافق را در دو بازه 90 و 180 روزه مجددا اعمال کرد.

البته این تنها اقدام ضد ایرانیِ کاخ سفید طی یک سال گذشته نبود و دولت ترامپ هر هفته تحریم ها یا محدودیت های جدیدی را علیه اشخاص و نهادهای ایرانی یا غیر ایرانی مرتبط با تهران اعمال نموده است. گفتنی است که آمریکا در پیشبرد این اهداف خصمانه خود تنها نبوده و اتحادیه اروپا نیز با اقدامات ضد ایرانی تقریبا مشابهی، واشنگتن را همراه نموده است.

2323

منبع: خبرآنلاین

به "موگرینی نگران برجام شد، توافق هسته ای برای ما اهمیت امنیتی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگرینی نگران برجام شد، توافق هسته ای برای ما اهمیت امنیتی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید