گفته های بایک کریمی از اما و اگرهای فیلمبرداری تئاتر در سالن خالی

به گزارش وبلاگ به آبادی، بابک کریمی با تاکید براینکه ماهیت تئاتر وابسته به حضور تماشاگر است و به همین دلیل خیلی نمی توان به اجرای مجازی یا فیلمبرداری شده آن تکیه کرد، می گوید: یکی از مهم ترین احتیاج گروه های تئاتری در این روزهای تعطیلی کرونایی، حمایت اقتصادی دولت است تا بخشی از مسائل مرتفع گردد.

گفته های بایک کریمی از اما و اگرهای فیلمبرداری تئاتر در سالن خالی

این بازیگر که از اواخر بهمن ماه نمایش الویرا 2020 را در کارگاه اجرا تئاتر شهر به عنوان کارگردان روی صحنه برده بود، پس از یک هفته اجرا مانند دیگر برنامه های هنری مجبور به تعطیلی کار به دلیل شیوع ویروس کرونا شد.

او درباره وضعیتی که به وجود آمده و نیز پیشنهادی که دفتر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری مبنی بر فیلمبرداری رایگان تئاترها در پردیس تئاتر تهران و پخش آن ها در شبکه های اینترنتی مطرح نموده است، به وبلاگ به آبادی گفت: من خودم ایده ای شبیه این را داشتم که مثلا جایی را پیدا کنیم تا هر شب اجرای زنده (به صورت مجازی) داشته باشیم ولی واقعیت این است که ماهیت تئاتر وابسته به حضور تماشاچی است و نمی گردد در یک سالن خالی برای خودمان بازی کنیم چون حضور تماشاگر خیلی در کار اثر می گذارد، به همین دلیل از این ایده صرفنظر کردم، هر چند دلم می سوزد که چرا یک فیلمبرداری حرفه ای از نمایش الویرا 2020 پیش از توقف انجام ندادیم.

کریمی با اشاره به اینکه به وسیله بعضی دوستان و همکاران خارجی خود در جریان است که تئاتر در اروپا فعلا متوقف شده و بعضی فقط در خانه مونولوگ ضبط می نمایند و بعد آن را در صفحه های شخصی در فضای مجازی انتشار می دهند، اضافه کرد: کاری که برای فیلمبرداری از نمایش ها پیشنهاد شده تا یک جایی، شدنی است چون بعضی گروه ها دکورهایی دارند که در سالن هایی که مشغول اجرا بودند، باقی مانده و امکان جابجا کردنش نیست. البته به طور کلی نمی گردد گفت این پیشنهاد درست و منطقی است یا نیست، چون مسئله این است که اصلا ببینیم در این شرایط چه کاری می توانیم انجام دهیم، آن هم در شرایطی که چندان حق انتخابی نداریم. با این حال به نظرم این کار می تواند برای گروه هایی مناسب باشد هرچند که ایده ال نیست.

این بازیگر ادامه داد: ماهیت تئاتر نه تنها به حضور تماشاچی وابسته است، بلکه این تماشاچی است که تصمیم می گیرد در هر لحظه کدام بازیگر را و کدام گوشه از صحنه را نگاه کند، در حالی که وقتی نمایشی را فیلمبرداری می کنید و بعد مجبورید آن را تدوین هم کنید این کارگردان است که تصمیم می گیرد تماشاگر چه چیزی را نگاه کند و این تبدیل به سینما می گردد نه تئاتر.

وی تاکید نمود: البته همه چیز بستگی به جنس نمایش دارد و فکر می کنم این روش در این شرایط برای بعضی از کارها مناسب باشد ولی مثلا برای نمایشی که من روی صحنه بردم، چون بداهه داشت و حال و هوا و فضای هر شب تماشاگرها در آن دخیل بود، امکان فیلمبرداری و پخش آن به این شکل نیست، اما یک تئاتر کلاسیکِ دارای ساختار می تواند بهتر از این روش استفاده کند.

کریمی در انتها گفت: در حال حاضر اتفاق مهم تر از تبعات شیوع ویروس کرونا این است که تمام گروه های تئاتر ضرر نموده اند چون تئاتر از همان روز اجرای خود شروع نمی گردد بلکه از مدت ها قبل شروع می گردد. خود ما برای نمایش الویرا 2020 با یک گروه سه ماه تمرین کردیم و بعد فقط یک هفته اجرا رفتیم و پیش فروش هفته بعدش هم پر شده بود که ناگهان فرش از زیر پای همه کشیده شد. به همین دلیل در چنین اوضاعی به نحوی باید یاری اقتصادی از سوی مدیریت تئاتر به گروه هایی که در حال انجام یا در آستانه اجرا بودند صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گفته های بایک کریمی از اما و اگرهای فیلمبرداری تئاتر در سالن خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفته های بایک کریمی از اما و اگرهای فیلمبرداری تئاتر در سالن خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید