آسیبی که کرونا به مغز وارد می کند

به گزارش وبلاگ به آبادی، خبرنگاران : پروتئین های خوشه ای کروناویروس می توانند به واکنش های التهابی سلول های درون رگی یا سلول های اندوتلیال (endothelial cells) منجر شوند که سد خونی مغز را شکل می دهند.

آسیبی که کرونا به مغز وارد می کند

به گزارش وبلاگ به آبادی به نقل از ایسنا، کروناویروس به سلول های خاصی روی سطح سلول میزبان متصل می شود تا راهی را برای ورود به سلول پیدا کند. ورود ویروس به سلول میزبان، واکنش ایمنی غیرمنتظره ای را به همراه دارد. بیشتر آثار این حمله، در ریه ها دیده می شود و به همین دلیل است که افراد مبتلا به کووید-19، به مسائل شدید تنفسی دچار می شوند.

مسائل تنفسی، تنها بخشی از آثار حمله کروناویروس به سلول میزبان هستند. حدود 30 تا 80 درصد بیماران مبتلا به کووید-19، مسائل عصبی مانند گیجی، سردرد، تهوع و از دست دادن تمرکز را تجربه می کنند. این موضوع نشان می دهد که کروناویروس، سلول های سیستم عصبی مرکزی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

اگرچه هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کروناویروس به مغز نیز حمله می کند اما پژوهشگران دانشگاه تمپل (Temple University) آمریکا باور دارند که پروتئین های خوشه ای کروناویروس می توانند به واکنش های التهابی سلول های درون رگی یا سلول های اندوتلیال (endothelial cells) منجر شوند که سد خونی مغز را شکل می دهند.

این پژوهش نشان می دهد که پروتئین خوشه ای کروناویروس می تواند به نشت سد خونی مغز و مختل شدن شبکه های عصبی درون مغز شود.

پروفسور سرویو رامیرز (Servio Ramirez)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: پژوهش های پیشین نشان داده اند که کروناویروس با استفاده از پروتئین های خوشه ای خود می تواند به عفونت سلول های میزبان منجر شود.

پژوهشگران در این پروژه، تاثیر پروتئین خوشه ای کروناویروس را بر سلول های کشت شده اندوتلیال مغز مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که عملکرد سلول ها هنگام برخورد با پروتئین خوشه ای تغییر می کند. همچنین آنها دریافتند که پروتئین خوشه ای کروناویروس می تواند عملکرد سد خونی مغز را تحت تاثیر قرار دهد.

رامیرز افزود: یافته های ما نشان می دهند که کروناویروس و پروتئین خوشه ای آن می توانند ثبات سد خونی مغز را به هم بریزند. تغییر عملکرد سد خونی مغز می تواند پیامدهای عصبی منفی برای بیماران مبتلا به کووید-19 به همراه داشته باشد.

این پژوهش، در مجله Neurobiology of Disease به چاپ رسید.

منبع: اقتصادنیوز

به "آسیبی که کرونا به مغز وارد می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیبی که کرونا به مغز وارد می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید