️سیستم خنک کننده ای که بدون برق کار می نماید

به گزارش وبلاگ به آبادی، پژوهشگران دانشگاه ام آی تی، نوعی سیستم خنک کننده ابداع نموده اند که بدون احتیاج به برق می تواند کار خود را انجام دهد.

️سیستم خنک کننده ای که بدون برق کار می نماید

در بعضی از گرم ترین کشور های دنیا که سیستم های خنک نماینده بیش از سایر کشور ها مورد احتیاج هستند، زیرساخت های لازم برای تامین انرژی چنین تنظیماتی اغلب وجود ندارد. شاید یک سیستم تازه بتواند در این زمینه یاری کند، زیرا اثرات خنک نماینده متعددی را ارائه می دهد، اما از برق استفاده نمی نماید.

این سیستم طراحی شده به وسیله دانشگاه ام آی تی (MIT)، ترکیبی از خنک نماینده تبخیری، خنک نماینده تابشی و عایق حرارتی است. تا 10.5 درجه سلسیوس در دمای محیط خنک می گردد و به شکل یک پنل متشکل از سه لایه مواد مختلف است. طرح اولیه این سیستم خنک نماینده، در سال 2020 ارائه شد و این پژوهش بر مبنای یافته های پیشین صورت گرفته است.

این پنل را می توان روی یا دور اقلامی که باید خنک نگه داشته شوند، مانند جعبه حاوی کالا های فاسدشدنی مثل غذا یا دارو قرار داد. به گفته پژوهشگران دانشگاه ام آی تی، این فناوری می تواند در شرایط بسیار مرطوب، امکان نگهداری از مواد غذایی به صورت ایمن را 40 درصد بیشتر فراهم کند یا زمان نگهداری ایمن در شرایط خشک را تا سه برابر افزایش دهد. بعلاوه، می توان از آن برای خنک کردن آب مورد استفاده در تهویه مطبوع استفاده کرد و به دستگاه ها امکان داد تا انرژی کمتری را مصرف نمایند و در عین حال، به همان میزان مؤثر باقی بمانند.

لایه زیرین سیستم، یک ماده شبیه به آینه است که نور خورشید وارد شده را منعکس می نماید. این کار باعث می گردد تا اشعه فروسرخ درون اشعه های خورشید، از گرم کردن قسمت پوشیده شده جلوگیری کند. در وسط سیستم، یک هیدروژل متخلخل واقع شده است که بیشتر از آب تشکیل شده است. آب مایع پس از گرم شدن، تبخیر می گردد و پس از تبدیل شدن به بخار، به لایه بالایی می رود.

لایه بالایی، نوعی هواژل است که بیشتر از محفظه های هوای درون حفره های پلی اتیلن تشکیل شده است. هم بخار آب و هم پرتو های فروسرخ منعکس شده قادر به عبور از هواژل هستند و به ترتیب، امکان اجرای خنک نماینده تبخیری و تابشی را فراهم می نمایند.

گفته می گردد که هواژل به عنوان یک لایه عایق نیز عمل می نماید و مانع رسیدن گرمای محیط به قسمت زیرین می گردد. علاوه بر این، مانند لایه زیرین، منعکس نماینده نور خورشید است. فراوری آن در حال حاضر نسبتا گران است؛ بنابراین، تحقیقات بیشتر روی روش های کاهش هزینه های فراوری هواژل متمرکز خواهند بود.

سایر مواد مورد استفاده در این سیستم، به راحتی در دسترس و نسبتا مقرون به صرفه هستند. تعمیر و نگهداری صرفا شامل افزودن آب بیشتر به هیدروژل است که طبق گزارش ها، فقط باید هر چهار روز یک بار در محیط های بسیار خشک و گرم یا فقط یک بار در ماه در منطقه ها مرطوب تر انجام گردد.

این پژوهش، در مجله Cell Reports Physical Science به چاپ رسید.

منبع: نیو اطلس

وبلاگ به آبادی علمی پزشکی فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "️سیستم خنک کننده ای که بدون برق کار می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "️سیستم خنک کننده ای که بدون برق کار می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید