جعفری بمب خاصیت

به گزارش وبلاگ به آبادی، جعفری گیاهی دو ساله است و به حالت وحشی، در بیشتر نواحی جنوب شرقی اروپا، شمال افریقا، آسیا و ایران می روید. به علاوه در نواحی مختلف پرورش می یابد.این گیاه نسبتا گرمسیری است و برای رشد، احتیاج به رطوبت و نور کافی خورشید دارد. جعفری را می توان در تمام فصول در بازار یافت. این سبزی مقرون به صرفه، یک گیاه بسیار مغذی است و دارای ویتامین های فراوان و آنتی اکسیدان ها می باشد.

جعفری بمب خاصیت

جعفری چیست؟ خواص جعفری

فواید سلامتی جعفری عبارتند از کنترل سرطان، دیابت و آرتریت روماتوئید همراه با پیشگیری از پوکی استخوان. علاوه بر این، جعفری با خواص ضد التهابی خود به عنوان مسکن درد عمل می نماید. بعلاوه مسائل مربوط به دستگاه گوارش مانند سوء هاضمه، گرفتگی معده، التهاب و تهوع را کاهش می دهد و به تقویت سیستم ایمنی یاری می نماید.

جعفری را می توان در تمام طول سال در بازار پیدا کرد. جعغری یک گیاه مقرون به صرفه است که هر کسی می تواند آن را تهیه کند. این گیاه بسیار مغذی است و دارای ویتامین ها و آنتی اکسیدان های فراوان است که می تواند سلامت ما را بسیار بهبود بخشد.

جعفری گیاهی است که از منطقه مدیترانه ای جنوب ایتالیا، الجزایر و تونس سرچشمه گرفته است. این گیاه از لحاظ علمی به عنوان Petroselinum hortense و Petroselinum crispum شناخته شده است و متعلق به خانواده Apiaceae است.

جعفری بیش از 2000 سال به وسیله انسان کشت شده است و بیشتر از همه در فرهنگ یونانی در مراسم های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. رومی ها به روش های بسیاری از آن استفاده می کردند. پلینی الدر، مورخ قرن اول میلادی، نوشته است که تمام طبقات جامعه از جعفری استفاده می کردند. در ابتدا، فقط به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گرفت، اما بعداً جعفری به صورت خوراکی مصرف می شد.

اسطوره ها و قصه های بسیاری وجود دارند که مرتبط با منشأ و رشد این گیاه در بسیاری از فرهنگ های مدیترانه ای و اروپایی هستند. یونانیان معتقد بودند که جعفری از خون قهرمان یونانی Archemorus روییده است. به این ترتیب، یونانیان آغاز به ارتباط آن با مرگ و نابودی کردند، اما در قرون وسطی، جعفری در داروهای مردمی گنجانده شد و به آرامی محبوبیت پیدا کرد. احتمالاً این گونه جعفری به عنوان یک گیاه سلامت بخش شناخته شد.

جعفری، که عمدتاً گیاهی گرمسیری است، احتیاج به رطوبت و نور خورشید فراوان دارد تا بتواند رشد کند. این گیاه به عنوان سبزیجات برگ سبز و به عنوان یک ادویه استفاده می گردد. در واقع، هم برگ و هم ریشه در غذاهای مدیترانه ای و اروپایی مورد استفاده قرار می گیرند.

این گیاه به روش های مختلفی مصرف می گردد از جمله تزیین کردن غذاها، تهیه سالادها، سوپ ها و ساندویچ ها. علاوه براین برگ جعفری به دو نوع دیگر تقسیم می گردد: برگ پیچ خورده و برگ صاف. شکل ریشه این گیاه یک افزودنی نو است که تنها از حدود 300 سال پیش کشت می گردد و اولین بار در هامبورگ آلمان رشد یافت. امروزه، جعفری ریشه به طور پیوسته بیشتر در حال محبوب شدن است.

حقایق تغذیه ای جعفری

مواد مغذی موجود در جعفری شامل ویتامین K، ویتامین A، ویتامین C و ویتامین E، تیامین، ریبو فلین، نیاسین، ویتامین B6، ویتامین B12، اسید پانتوتنیک، کولین، فولات، کلسیم، آهن، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم، روی و مس هستند. جعفری منبع بسیار خوبی از ترکیبات فرار مانند مریستیکین، لیمونن، اگنول و آلفا تودین نیز می باشد. برگ های آن حاوی انرژی، کربوهیدرات، چربی و پروتئین هستند.

فواید سلامتی و درمانی جعفری

جعفری، که به صورت تزیینی از آن استفاده می گردد، دارای مواد مغذی بسیاری است که به نفع سلامت افراد است. بعضی از این مزایا عبارتند از:
خواص ضد دیابتی
از قدیم، جعفری به عنوان داروی دیابتی در ترکیه مورد استفاده قرار می گرفت. به منظور تأیید علمی این ادعا، تحقیقی در دانشگاه مارماری در استانبول ترکیه انجام شد.

این تحقیق نشان داد که موش های دیابتی که به آنها جعفری داده شده بود، در واقع در طول دوره یک ماهه کاهشی در سطح قند خون خود نشان دادند. این تحقیق نشان می دهد که جعفری می تواند برای کنترل دیابت استفاده گردد.

کنترل آرتریت روماتوئید
جعفری در برابر آرتریت روماتوئید نیز بسیار مؤثر است. ترکیباتی مانند ویتامین C و بتا کاروتن موجود در این گیاه دارای خواص ضد انعقادی هستند که به کنترل آرتروز یاری می نمایند. اعتقاد بر این است که مصرف آن به طور منظم باعث سرعت بخشیدن به فرآیند حذف اسید اوریک می گردد که با علائم آرتریت مرتبط است.
خواص ضد سرطانی
ژنگ، کنی و لام از آزمایشگاههای LKT در مینیاپولیس، مینه سوتا یک ترکیب شیمیایی به نام میریستیکین که یک ترکیب فنیل پروپان، از عصاره روغن جعفری است را استخراج کردند.

تحقیقات اولیه در خصوص ترکیب میریستیکین نشان داد که این ترکیب دارای خواص ضد سرطانی است. عصاره میریستیکین از این گیاه تنها بر روی موش ها آزمایش شد و استفاده انسان از این ترکیب هنوز آنالیز نشده است.

پوکی استخوان
جعفری در موارد پوکی استخوان مؤثر است و برای حفظ سلامتی استخوان مفید است. پوکی استخوان به علت کمبود کلسیم در استخوان ها و بعلاوه عدم وجود اسید آمینه ای به نام هموسیستئین اتفاق می افتد. این اسید آمینه می تواند با مصرف اسید فولیک تجزیه گردد.

با توجه به این مسئله، به جز محصولات لبنی و سبزیجات، جعفری به عنوان یکی از برترین منابع کلسیم در نظر گرفته می گردد. بعلاوه حاوی میزان مناسب اسید فولیک است که می تواند هموسیستئین را تجزیه کند.

خواص ضد التهابی
جعفری از قدیم در منطقه مدیترانه برای درد دندان، کبودی، نیش حشرات و پوست خشک استفاده می شده است. با توجه به مطالعات اولیه صورت گرفته در دانشگاه شاه سعود به وسیله الحویرینی و همکاران، جعفری خواص ضد التهابی و ضد سمیت را نشان داد. خواص ضد التهابی باعث کاهش التهابی درونی می گردد، در حالی که خواص ضد سمیت یاری می نماید تا کبد پاکسازی گردد.
اثرات دیورتیک
اکنون چندین قرن است که جعفری به عنوان یک دیورتیک استفاده می گردد که به کنترل بیماری های مختلف مانند سنگ کلیه، عفونت ادراری و سنگ کیسه صفرا یاری می نماید. آدم یک نوع بیماری است که در آن بیمار بیش از آنچه که در شرایط عادی آب احتیاج دارد، آب در بدن نگه می دارد. بدن به علت انباشتگی مایع متورم می گردد.

اگر شما از این شرایط رنج می برید، چند قاشق چایخوری از آب جعفری می تواند به شما یاری کند اندکی تسکین یابید. ریشه های این گیاه نیز در مبارزه با سنگ کلیه مفید هستند. افزودن ریشه های جعفری به آب جوش و نوشیدن آن به طور منظم و روزانه، به عنوان یک پاک نماینده کلی برای بدن شناخته شده است.

تقویت سیستم ایمنی
ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های موجود در جعفری برای تقویت ایمنی مفید هستند. ویتامین هایی مانند ویتامین C، A، K، فولات و نیاسین هر کدام از جنبه های مختلف در خدمت سیستم ایمنی بدن هستند. ویتامین A به طور مستقیم بر روی لنفوسیت ها یا گلبول های سفید عمل می نماید و در نتیجه اثر آنها را افزایش می دهد.

بعلاوه کلروفیل موجود در جعفری دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است. مطالعات نشان داده اند که این گیاه دارای خواص آنتی اکسیدانی و خواص ضد باکتری است، و آن را منبعی ایده آل برای درمان های خانگی مختلف دانسته اند.

نکات سِرو سریع جعفری

تزیین کردن
جعفری تازه برگی شنماینده و ملایم است که می تواند به هر غذایی برای تزیین اضافه گردد. به این ترتیب، مواد مغذی آن حفظ خواهند شد و در فرایند پخت و پز تبخیر نمی شوند. پاستا یکی از محبوب ترین روش هایی است که در آن جعفری به طور گسترده ای خام مصرف می گردد.
سوپ ها
می توان جعفری را به سوپ، مانند سوپ گوجه فرنگی و سس ها افزود، قبل از سرو برای افزودن طعم و عطر به غذا جعفری اضافه کنید.
سالادها و آب میوه ها
جعفری می تواند به طور مستقیم در سالادهای میوه، سالادهای سبزیجات، و آب میوه یا آب سبزیجات مصرف گردد.

جعفری تازه و خشک می تواند برای افزودن طعم به فرآورده های مختلف غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

خطرات خوردن جعفری

مصرف جعفری، به ویژه در مقادیر زیاد، ممکن است عوارض جانبی و معایبی داشته باشد. بعضی از این معایب عبارتند از:
خطر برای زنان باردار
مصرف مقادیر زیاد این گیاه ممکن است باعث انقباضات رحم در دوران بارداری گردد. در هر مرحله از بارداری، این مسئله می تواند بسیار خطرناک باشد. مصرف مقادیر زیاد جعفری برای زنان شیرده نیز خوب نیست. اجتناب از مصرف بیش از حد جعفری در دوران بارداری و شیردهی به شدت توصیه می گردد.
مصرف بیش از حد اگزالات
جعفری حاوی میزان زیادی اگزالات است. این میزان بالا می تواند به طور ویژه برای افرادی که از سنگ کلیه رنج می برند، مشکل ساز باشد.
مسئله دیگر
جعفری ممکن است پوست را به خورشید حساس کند، که ممکن است باعث ایجاد بثورات پوستی گردد.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون

به "جعفری بمب خاصیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جعفری بمب خاصیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید