طرز تهیه گالت هلو همراه 3 فوت کوزه گری

به گزارش وبلاگ به آبادی، طرز تهیه گالت هلو، برخلاف نامش، بسیار ساده است. گالت یک دسر فرانسوی شبیه پای است اما برخلاف پای که درون ظرف مخصوص پخته می گردد، به هیچ ظرف خاصی احتیاج ندارد؛ بیشتر غذاها و شیرینی های فرانسوی چنان دستورالعمل های پیچیده و نام های ناآشنایی دارند که تهیه کردن آن ها غیرقابل تصور به نظر می رسد، اما گالت یکی از خلاقانه ترین و آسان ترین دسرهایی ست که می توانید درست کنید.

طرز تهیه گالت هلو همراه 3 فوت کوزه گری

گالت هلو درواقع یک دسر روستایی و به همان میزان صمیمی و محبت آمیز است. اگر اهل خیال پردازی هستید و در خیالتان جمعی هنرمند شامل فروغ فرخ زاد و سهراب سپهری مهمان شما هستند، برترین دسری که می توانید برایشان درست کنید، گالت هلو است.

در این مقاله طرز تهیه گالت هلو را بسیار ساده و گام به گام به شما آموزش می دهیم. مطمئن باشید پس از تهیه این دسر خوشمزه، آن را در فهرست دسرها و شیرینی های همیشگی تان قرار خواهید داد.

مواد لازم در طرز تهیه گلت هلو

مواد لازم برای خمیر شیرینی

 • آرد همه منظوره (آرد سه صفر)، 3/4 پیمانه
 • آرد گندم کامل 6 قاشق غذاخوری
 • شکر 1 قاشق غذاخوری
 • نمک 1/2 قاشق چای خوری
 • کره سرد 1/2 پیمانه به اضافه 1 قاشق غذاخوری
 • تخم مرغ بزرگ 1 عدد
 • شیر 1 و 1/2 قاشق چای خوری
 • تخم مرغ زده شده 1 قاشق غذاخوری
 • شکر دانه درشت برای پاشیدن روی خمیر به میزان لازم

مواد لازم برای فیلینگ

 • شکر دانه ریز 1/2 پیمانه
 • آرد همه منظوره (آرد سه صفر) یا آرد تاپیوکا 3 قاشق غذاخوری
 • دارچین آسیاب شده 1/2 قاشق چای خوری
 • هلو نرم با پوست یا پوست کنده، هسته گرفته و برش داده شده 6 تا 8 عدد

با استفاده از مواد فوق می توانید یک گالت 20 تا 22 سانتی متری تهیه کنید و آن را برای 6 تا 8 نفر سرو نمایید.

طرز تهیه گالت هلو

طرز تهیه گالت هلو از دو بخش تهیه خمیر و فیلینگ تشکیل شده است. در ادامه، هر دو قسمت طرز تهیه گالت هلو را توضیح می دهیم. برای درست کردن خمیر گالت هلو به صورت زیر عمل کنید:

 1. آردها، شکر و نمک را در غذاساز یا در یک کاسه به صورت دستی با هم مخلوط کنید و هم بزنید.
 2. کره را به تکه های کوچک برش دهید و روی مخلوط بپاشید. سپس با نوک انگشتان آن قدر هم بزنید تا کره کاملا به خورد آرد برود و شبیه ماسه درشت گردد. (می توانید با مخلوط کن شیرینی پزی یا غذاساز هم این کار را انجام دهید.)
 3. در یک کاسه یا فنجان کوچک، تخم مرغ و شیر را با هم زن بزنید. آن را به مخلوط آرد و کره اضافه کنید و با دست به آرامی هم بزنید تا خمیر به صورت یک توده درآید. برای جلوگیری از سفتی خمیر از ورزدادن زیاد خودداری کنید؛ این فوت کوزه گری طرز تهیه گالت هلو است.
 4. سطح کار را کمی آردپاشی کنید. خمیر را روی سطح آردپاشی شده منتقل کنید و به شکل توپ درآورید. سپس به صورت یک دایره به ضخامت 2.5 سانتی متر پهن کنید. آن را در پلاستیک بپیچید و حداقل 1.5 تا 2 ساعت یا حداکثر 1 روز در یخچال قرار دهید.
 5. وقتی خمیر خوب سرد شد، فر را با دمای 190 درجه سانتی گراد گرم کنید.
 6. خمیر را از یخچال خارج کنید و حدود 10 دقیقه در دمای محیط بگذارید تا گرم گردد.

بخش بعدی طرز تهیه گالت هلو شامل تهیه فیلینگ است. تا وقتی خمیر شما گرم می گردد، می توانید فیلینگ را به ترتیب زیر درست کنید:

 1. در یک کاسه کوچک، شکر، آرد و دارچین را با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید. هلوها را در ظرفی بریزید، شکر را روی آن بپاشید و به آرامی هم بزنید.

حال طرز تهیه گالت هلو را به صورت زیر ادامه دهید:

 1. یک ورق بزرگ کاغذ روغنی را روی سطح کار بگذارید و روی آن را آردپاشی کنید. خمیر را روی کاغذ آردپاشی شده قرار دهید و آن را به صورت گرد به قطر حدود 28 الی 30 سانتی متر باز کنید.
 2. خمیر را به یک سینی به میزان کافی بزرگ منتقل کنید.
 3. برش های هلو را به صورت یک لایه در مرکز خمیر بچینید و یک دایره 17 الی 20 سانتی متری تشکیل دهید.
 4. لبه های بیرونی شیرینی را روی هلوها تا بزنید و در حین کار چین ایجاد کنید. اگر هلوهای شما آبدار هستند، آب اضافی را بگیرید تا فیلینگ در فر سرریز و خمیر نرم و شل نگردد. فوت دوم کوزه گری در طرز تهیه گالت هلو همین مورد است.
 5. 1 قاشق غذاخوری تخم مرغ زده شده را روی لبه شیرینی بمالید و سپس کمی شکر روی آن بپاشید.
 6. بگذارید گالت تا زمانی که خمیر طلایی می گردد و روی مواد فیلینگ، حباب شکل می گیرد، در فر بپزد. معمولا 50 الی 60 دقیقه زمان می برد.
 7. گالت را از فر درآورید و اجازه دهید روی توری سیمی خنک گردد.
 8. گالت شما آماده است و می توانید با بستنی وانیلی، خامه فرم گرفته یا کرم فریشه سرو کنید.

زمان صرف شده برای آماده سازی مواد 80 دقیقه است و 50 الی 60 دقیقه زمان ضروری است تا شیرینی در فر پخته گردد. بنابراین طرز تهیه گالت هلو به روش فوق تقریبا 130 الی 140 دقیقه طول می کشد.

طرز تهیه گلت سیب

طرز تهیه گالت هلو که در بالا آورده شد، بیشتر یک فرمول است تا دستور پخت. هنگامی که اصول اولیه را یاد گرفتید، می توانید با سایر میوه های هسته دار گالت درست کنید. طرز تهیه گلت شلیل، آلو، سیب و گلابی هم مانند طرز تهیه گالت هلو است.

همان طور که گفته شد، طرز تهیه گلت سیب مشابه طرز تهیه گالت هلو است. تنها تفاوت در روش درست کردن فیلینگ است. برای تهیه فیلینگ به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. سه عدد سیب بزرگ را پوست بگیرید، نصف کنید و نازک برش دهید.
 2. سیب ها را در یک کاسه بزرگ بریزید، شکر و دارچین را اضافه کنید و هم بزنید.
 3. باقی مراحل را دقیقا مانند طرز تهیه گالت هلو انجام دهید.

طرز تهیه گلت زردآلو

گلت زردآلو هم به همان روشی که در طرز تهیه گالت هلو گفته شد، تهیه می گردد. تنها نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که زردآلو هم مانند هلو میوه آبداری ست و نکاتی که در طرز تهیه گالت هلو گفته شد، باید برای آن رعایت گردد. طرز تهیه گلت زردآلو طبق دستورالعمل فوق به 750 گرم زردآلوی رسیده و نرم احتیاج دارد.

ترفندهای طرز تهیه گالت هلو

طرز تهیه گالت هلو ترفندهایی دارد که اگر آن ها را به کار بگیرید، نتیجه کار بسیار عالی خواهد شد:

 • در طرز تهیه گالت هلو، برای جلوگیری از خیس شدن خمیر، قبل از قرار دادن هلوها، آن ها را با شکر و نشاسته ذرت (یا آرد) مخلوط کنید. اضافه کردن میزان کمی آب لیمو می تواند مزه شیرینی را فوق العاده کند.
 • بعد از این که همه میوه ها را اضافه کردید، اگر متوجه شدید هنوز آب میوه در ته کاسه باقی مانده است، بهتر است میزان کمی از آب را روی هلوها بریزید. این کار باعث می گردد که مواد فیلینگ مرطوب بماند و خمیر ترد گردد. فوت کوزه گری سوم در طرز تهیه گالت هلو همین مورد است.
 • در گالت، میوه زیر خمیر پنهان نمی گردد و شما می توانید آن را ببینید و حتی تست کنید تا ببینید کاملا پخته و نرم شده است یا خیر. نوک یک چاقو را در یکی از تکه های هلو فرو کنید. اگر به راحتی داخل گردد، گالت آماده است.
 • طرز تهیه گالت هلویی را که در این مقاله توضیح دادیم می توانید با میوه های یخ زده یا کنسروشده هم امتحان کنید.
منبع: اسنپ مارکت

به "طرز تهیه گالت هلو همراه 3 فوت کوزه گری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه گالت هلو همراه 3 فوت کوزه گری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید