علت افزایش آمار مبتلایانِ کرونا در روز های اخیر

به گزارش وبلاگ به آبادی، دکتر حق دوست در مورد کم شدن میزان رعایت نکات بهداشتی نسبت به روز های ابتدایی شیوع کرونا از سوی مردم، گفت: باید در نظر داشته باشیم تحمل جامعه و افراد یک تحمل بی نهایت نیست، مردم احتیاج دارند بیرون بروند و چرخ اقتصاد احتیاج به چرخش دارد. این موضوع تنها مخصوص ایران نیست و توصیه های ما باید بر اساس احتیاج جامعه باشد.

علت افزایش آمار مبتلایانِ کرونا در روز های اخیر

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه تخمین زده می گردد در بعضی کشور های اروپایی، بروز افسردگی و حتی خودکشی به سبب ویروس کرونا ممکن است تلفاتی بیش از ویروس کرونا بر جامعه ایجاد کند، اظهار کرد: باید نگاه به این بحران جامع باشد تا تمام احتیاج های مردم را جوابگو باشیم. پس قسمتی از کاهش فاصله گذازی اجتماعی و فیزیکی لاجرم در ایران و دنیا به وجود خواهد آمد.

برای سفر رفتن هنوز زود است

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مردم می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی به سفر بروند یا خیر، توضیح داد: بهتر است من پاسخ این سوال را ندهم و خود مردم فکر نمایند. اگر یک دقیقه با خودمون فکر کنیم حتما به این نتیجه خواهیم رسید که به سفر نرویم مگر در موارد ضروری که آنهم باید با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام گردد، بنابراین هنوز برای رفتن به سفر تفریحی خیلی زود است.

افزایش شناسایی بیماران مبتلا به کرونا

حقدوست با بیان اینکه بیماری کرونا طیف وسیعی دارد، توضیح داد: افرادی هستند که در طول مدت ابتلا علائمی ندارند و افرادی هم هستند که به مرگ نزدیک می شوند. ابزار های شناسایی ما به گونه ای است که ابتدا افراد با علائم شدید را پیدا می کنیم. تمرکز ما در روز های ابتدایی بر موارد شدیدی بود که مجبور به آمدن به بیمارستان بودند و شمارش شان می کردیم. کم کم با احاطه بیشتر بر بیماری این فرصت ایجاد شد که بیرون از بیمارستان نیز به این بیماری نگاه کنیم و بیمارانی که در جامعه بودند، اما شمرده نمی شدند، امروز شمارش می شوند. در نتیجه ممکن است تعداد شمارش افراد بیمار بالا رفته باشد، ولی این ابدا به معنای آن نیست که افراد بیشتری در جامعه در حال ابتلا به کووید19 هستند.

این اپیدمیولوژیست، با بیان اینکه یکی از ابزار های قدرتمند در مدیریت بیماری ها، رفتار مردم است، ادامه داد: خدا را شکر از روز های اول این رفتار اصلاح شد. مواردی مانند دست دادن، روبوسی کردن و... که از روز های اول کنترل شد. ابزار دوم ما که به شدت به آن وابسته بودیم بحث فاصله گذاری فیزیکی بود. در فاصله گذاری فیزیکی به دلیل اینکه هرکسی در جامعه ممکن است عامل آلودگی باشد، به مردم توصیه می گردد از یکدیگر فاصله بگیرند و در منزل بمانند.

وی با تاکید بر اینکه آمار فعلی جانباختگان کرونا در روز های اخیر مربوط به بیماران وخیمی است که حدود یک ماه قبل مبتلا شدند، گفت: این افراد با شیوه های مختلفی در ICU نگهداری شده بودند، اما ارگان های مختلفشان مشکل پیدا نموده بود. آمار فوتی روز های اخیر همگی مواردی نیستند که اخیرا به کووید19 مبتلا شده باشند و تعدادی از کسانی هستند که پیش از این مبتلا شده بودند.

تست کرونا از افراد فاقد علامت با پروتکل های خاص

حقدوست که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می کرد، با بیان اینکه از افراد فاقد علامت نیز با پروتکل های خاص تست گرفته می گردد، اضافه کرد: اگر فردی علامت دار، به بالغ بر حدود 1200 مرکز تعیین شده برای این بیماری مراجعه کند، از او تست خواهند گرفت و اگر تست مثبت باشد همکارانمان فورا به کسانی مراجعه می نمایند که در روز های اخیر با فرد مبتلا در تماس بوده اند و از این افراد که ممکن است علائمی نداشته باشند نیز تست کرونا گرفته می گردد.

منبع: فرارو

به "علت افزایش آمار مبتلایانِ کرونا در روز های اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت افزایش آمار مبتلایانِ کرونا در روز های اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید