پاسخ به 10 سوال کلیدی برای خرید سهام ETF پالایشی

به گزارش وبلاگ به آبادی، از برنامه های مهم پیش روی دولت برای بازار سهام و مردمی کردن اقتصاد، عرضه صندوق های قابل معامله (ETF) به بورس به شمار می رود که از پنجم شهریور پذیره نویسی دومین مرحله از آن شروع شده است.

پاسخ به 10 سوال کلیدی برای خرید سهام ETF پالایشی

به گزارش وبلاگ به آبادی، بسیاری از کارشناسان معتقدند که اقدام دولت مبنی بر عرضه صندوق های ETF در کنار دیگر حمایت های انجام شده می تواند در چارچوب عمق بخشیدن به معاملات بازار و جهش قیمت سهام شرکت های دیگر تاثیرگذار باشد.

از همین رو پذیره نویسی نخستین مرحله واگذاری سهام دولتی در قالب صندوق های قابل معامله بورسی که شامل سهام سه بانک ملت، تجارت و صادرات و دو بیمه البرز و اتکایی بود از روز یکشنبه (14 اردیبهشت) شروع و تا 31 اردیبهشت ماه به عنوان آخرین مهلت ثبت نام برای مشارکت در این صندوق ها در نظر گرفته شد که در ابتدا توانست سود معقولی را نصیب افرادی کند که در خرید این صندوق ها مشارکت داشتند به همین دلیل پیش بینی فعالان بازار در این مرحله از عرضه صندوق های ETF مشارکت بیشتر مردم برای خرید این صندوق ها است.

در نخستین مرحله از پذیره نویسی صندوق های ETF هر کدملی توانست تا سقف دو میلیون تومان مالک

واحدهای این صندوق سرمایه گذاری گردد که یکی از مزیت های این واگذاری، بهره مندی ایرانیان از تخفیف 20 درصدی برای خرید این صندوق ها اعلام شده است.

اکنون بعد از گذشت حدود سه ماه و نیم از عرضه سهام بانکی ها و بیمه ای ها به وسیله صندوق های ETF در بورس، پذیره نویسی دومین مرحله از صندوق سرمایه گذاری قابل معامله به نام دارا دوم از پنجم شهریور درچهارمین روز از هفته دولت، طبق وعده داده شده از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی شروع شد.

دارا دوم شامل سهام شرکت های پالایشگاهی، پالایش نفت تهران (شتران)، پالایش نفت تبریز (شبریز)، پالایش نفت اصفهان (شپنا) و پالایش نفت بندر عباس (شبندر) است و بر اساس اطلاعات منتشر شده شیوه عرضه این صندوق مانند نخستین مرحله از عرضه صندوق سرمایه گذاری دولتی است که متعلق به سهام بانکی و بیمه ای بود.

درباره خرید و پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ETF ابهامات و سوالاتی توسط مردم مطرح شده که در ادامه کوشش می گردد بدان ها پاسخ داده گردد.

1- چه افرادی امکان مشارکت در پذیره نویسی این صندوق را دارند؟

براساس پذیره نویسی صندوق دارا دوم مانند نخستین مرحله از عرضه صندوق ETF، عموم مردم با استفاده از کد ملی یا کد بورسی می توانند نسبت به خرید یا پذیره نویسی این صندوق اقدام نمایند.

2- خاتمه مهلت در نظر گرفته شده برای خرید این صندوق چه زمانی است؟

متقاضیان خرید این صندوق از پنجم شهریور ماه تا خاتمه روز 19 شهریور یعنی به مدت دو هفته قادر به مشارکت در پذیره نویسی این صندوق هستند.

3- آیا مهلت مشارکت در پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم تمدید می گردد؟

در شرایط فعلی نمی توان به احتمالات تصمیم گیری مسوولان برای تمدید مدت زمان پذیره نویسی این صندوق اشاره ای کرد اما ممکن است با توجه به استقبال سرمایه گذاران برای خرید این صندوق ها تصمیمات لازم جهت تمدید زمان پذیره نویسی این صندوق ها اتخاذ گردد.

4- نحوه خرید صندوق دارا دوم به چه صورتی است؟

متقاضیان خرید این صندوق می توانند در بازه زمان معین شده با مراجعه به بانک و ارائه کارت ملی نسبت به خرید این صندوق اقدام نمایند، همچنین افرادی که دارای کد معاملاتی هستند می توانند به صورت غیر حضوری به وسیله سامانه معاملاتی کارگزاری خود نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام نمایند.

5- سرمایه گذاران از چه زمانی امکان معامله این صندوق ها را دارند؟

سرمایه گذاران این صندوق تا یک ماه امکان فروش آن را ندارند و بعد از آن مانند صندوق دارا یکم امکان معامله برای افراد مهیا می گردد.

6- افرادی که دارای کد بورسی نیستند چگونه می توانند معاملات این صندوق ها را انجام دهند؟

داشتن کد معاملاتی (کد بورسی) برای پذیره نویسی الزامی نیست و متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از یک ماه به بعد از تخصیص امکان پذیر است، می توانند به تدریج طی ماه های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد معاملاتی (کد بورسی) مطابق رویه های شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام نمایند.

7- چه اطلاعاتی برای پذیره نویسی این صندوق ضروری است؟

اطلاعات مورد احتیاج برای تکمیل اطلاعات شامل نام، نام خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، نام پدر، کد پستی، شماره تلفن همراه و شماره شبای بانکی فرد پرداخت نماینده است.

8- بانک های انتخاب شده برای پذیره نویسی صندوق های ETF پالایشی کدامند؟

دستوالعمل پذیره نویسی صندوق دارا دوم به بانک های ملی ایران، سپه، مسکن، کشاورزی، ملت، صادرات ایران، تجارت، توسعه تعاون، رفاه کارگران، قرض الحسنه مهر ایران، پست بانک ایران، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد و کارآفرین اعلام شده است و سرمایه گذاران می توانند با مراجعه به این بانک ها و ارائه کارت ملی نسبت به خرید این صندوق ها اقدام نمایند.

9- همه افراد مجاز به پذیره نویسی این صندوق هستند؟

پذیره نویسی برای هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی تا سقف 50 میلیون ریال امکان پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

10- همه سرمایه گذاران تا سقف پنج میلیون تومان مجاز به خرید این صندوق هستند؟

متقاضیانی که در نخستین مرحله پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق واسطه گری اقتصادی یکم شرکت نموده اند، می توانند در مجموع دو صندوق سرمایه گذاری واسطه گری اقتصادی یکم و همچنین سرمایه گذاری پالایشی یکم تا سقف 50 میلیون ریال پذیره نویسی نمایند.

بر این اساس، افرادی که به میزان دو میلیون تومان صندوق ETF دارای یکم را خریداری نموده بودند، در این مرحله می توانند تنها سه میلیون تومان از واحدهای این صندوق را خریداری نمایند.

منبع: جام جم آنلاین

به "پاسخ به 10 سوال کلیدی برای خرید سهام ETF پالایشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به 10 سوال کلیدی برای خرید سهام ETF پالایشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید