آخرین تمهیدات اجرا شده برای زائران پیاده امام رضا (ع)

سخنگوی ستاد جمعیت خدمت گزار زائران پیاده امام رضا(ع)، آخرین اقدامات و تمهیدات اجرا شده برای زائران پیاده امام رضا (ع) را تشریح کرد.

آخرین تمهیدات اجرا شده برای زائران پیاده امام رضا (ع)

حسین رضایی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در خصوص آخرین اقدامات و تمهیدات صورت گرفته برای زائران پیاده امام رضا(ع) اظهار کرد: امروز تعداد کاروان های زائر پیاده ورودی به مشهد 19 کاروان زائر پیاده و به تعداد 688 نفر مرد بوده که با جمع زائران پیاده ورودی به مشهد تا امروز 5025 هزار نفر در مجموع به مشهد مقدس وارد شده اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر برای 95 هزار زائر پیاده امکان اسکان فراهم شده و تا 110 هزار نفر را نیز آمادگی پذیرایی داریم.

رضایی اضافه نمود: همچنین 35 کاروان به تعداد بیش از پنج هزار نفر از مسیر شهرستان قوچان به سمت مشهد در حال پیاده روی هستند و در شهرهای شیروان و قوچان از این زائران پیاده متعلق به استان های مازندران و لرستان، پذیرایی می گردد. از مسیر گناباد نیز 16 کاروان با تعداد بیش از 6500 نفر زائر پیاده در مسیر مشهدمقدس هستند.

وی اعلام نمود: ما جلسه ای با شورای شهر مشهد مقدس و ریاست شورا داشتیم که با مساعدت شورا و شهرداری مشهد ظرفیت 10 هزار اسکان به ظرفیت قبلی اسکان ما اضافه نموده شد و هم اکنون برای 95 هزار زائر پیاده امکان اسکان فراهم شده و آمادگی پذیرایی برای 110 هزار نفر را داریم.

وی اضافه نمود: 193 محل اسکان توسط خدمه جمعیت خدمت گزار زائر پیاده امام رضا(ع) برای کل زائران آماده شده است که نیروهای ایمنی و خدماتی ما در حال آماده سازی آن برای زائران هستند.

سخنگوی جمعیت خدمت گزاران زائران پیاده امام رضا(ع) با تاکید بر ورود بسیار مناسب ظرفیت های مردمی برای اسکان و تامین خدمات مورد احتیاج زائران اظهار کرد: هیئت جوادالائمه(ع) و خیریه همسایه آفتاب از ظرفیت مردمی برای پذیرایی و اسکان استفاده می نمایند؛ علاوه بر این در 12 محل بزرگ اسکان ما مهدکودکی ایجاد شده تا برای فرزندان خردسال زائران پیاده نیز خدماتی فراهم شده باشد. همچنین تامین خدمات لباسشویی، کفاشی، آرایشگری، حمام و خدمات فرهنگی از اقدامات واحدهای اسکان در مشهد است.

رضایی اضافه نمود: در مسیر شش محور ورودی به مشهد و محل های اسکان خواب دائمی، خدمات لباسشویی و نانوایی ، تلفن رایگان، کفاشی، تعمیر موبایل و خدمات درمانی و ماساژ درمانی و خدمات فرهنگی انجام می گردد. خرما و نان و پنیر و گردو و چای و قهوه، شیر گرم، کشمش و انجیر، آب آشامیدنی و غذای گرم نیز در میان زائران پیاده امام رضا (ع) توزیع می گردد. در محور نیشابور و قوچان توزیع کفش نو نیز داریم و دمپایی و پتوی یک نفره و لباس زیر نیز در میان زائران در این محورها توزیع می گردد. پانسمان های سرپایی، توزیع دارو، اندازه گیری قند و فشار خون، ویزیت بیمار توسط پزشکان عمومی و متخصص و تزریقات از خدمات درمانی ایستگاه های رفاهی و درمانی ما است.

سخنگوی جمعیت خدمت گزاران زائران پیاده امام رضا (ع) گفت: بدین منظور پایگاه های امداد و نجات هلال احمر در مسیر جاجرم و جغتای سبزوار و جوین مستقر هستند. همچنین 20 پایگاه سلامت نیز خدمات درمانی را در مشهد به زائران پیاده ارائه می نمایند.

رضایی با اشاره به خدمات فرهنگی برای زائران مطرح نمود: اقامه نماز اول وقت در کلیه ایستگاه های صلواتی جاده ای و محل های اسکان انجام می گردد و خدمات فرهنگی ایستگاه ها و محل اسکان زیر نظر قرارگاه فرهنگی به مدیریت آستان قدس رضوی و اداره کل فرهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی است.

وی اضافه نمود: در اکثر ایستگاه های بین راهی تصاویر شهدا زینت بخش ایستگاه ها است و گردنبند تصاویر شهدا و سربند مزین به نام علی ابن موسی الرضا(ع) از محصولات فرهنگی ارائه شده است.

رضایی ادامه داد: 85 آمارگر زبده و آموزش دیده با همراه داشتن امکانات و تجهیزات الکترونیکی کار ثبت آمار و خدمات به زائران پیاده را در طول 800 کیلومتر مسیرهای منتهی به مشهد صورت می دهند و به دلیل گرانی لوازم یک بار مصرف و حفظ محیط زیست از کلیه مدیران کاروان ها خواسته شده به زائران پیاده توصیه نمایند یک لیوان شخصی، قاشق و چنگال، بشقاب و یک قمقمه به همراه داشته باشند.

سخنگوی جمعیت خدمت گزاران زائران پیاده امام رضا(ع) اعلام کرد: همچنین با توجه به اینکه پلیس راه طرح محدودیت ترافیکی را از شنبه 12 آبان 97 اجرایی می نماید، انتظار است رانندگان در مسیر و مدیران کاروان ها به دستورات پلیس توجه نموده و رانندگان عزیز محدودیت سرعت را به جهت تامین عبوری زائران پیاده امام رضا(ع)رعایت نموده و با احتیاط بیشتری در مسیرها رانندگی نمایند. شماره تلفن 38558010 ستاد مردمی خدمت گزار به زائران پیاده امام رضا(ع) آماده پاسخگویی به زائران عزیز و مدیران کاروان ها و مدیران ایستگاه های صلواتی و بین راهی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آخرین تمهیدات اجرا شده برای زائران پیاده امام رضا (ع)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین تمهیدات اجرا شده برای زائران پیاده امام رضا (ع)"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید