ادعای انگلیس: گروه های مرتبط با ایران به عربستان حمله می کنند

به گزارش وبلاگ به آبادی، وزیر امور خارجه انگلیس در مصاحبه با شبکه خبری العربیه گفت کشورش به دنبال دستیابی به توافقی قوی تر و طولانی تر با ایران است.

ادعای انگلیس: گروه های مرتبط با ایران به عربستان حمله می کنند

به گزارش فارس، دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس در مصاحبه ای سه شنبه مدعی شده گروه های مرتبط با ایران به عربستان سعودی حمله می کنند.

راب که با شبکه خبری العربیه گفتگو می کرد علاوه بر این بر تعهد انگلیس جهت رسیدن به یک توافق هسته ای قوی تر و طولانی تر با ایران تأکید کرد.

وزیر خارجه انگلیس در جریان سفر اخیرش به عربستان سعودی در مصاحبه با این رسانه سعودی گفت روابط سرسخت، قابل اتکا و مداومی میان لندن و ریاض برقرار است.

وزیر امور خارجه انگلیس روز دوشنبه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دیدار و درباره روابط نزدیک تر میان دو کشور رایزنی کرده بود.

دامینیک راب گفت: ما همکاری های بسیار نزدیکی با شریکان سعودی مان در خصوص پیشرفت های صورت گرفته در مذاکرات وین درباره برجام داریم.

وزیر خارجه انگلیس افزود: با صراحت تمام گفته ایم که نباید هرگز به ایران اجازه اکتساب توانمندی هسته ای برای اهداف نظامی داده شود و این کشور باید به پایبندی کامل برجام برشود.

جمهوری اسلامی ایران همواره ادعا های کشور های غربی درباره تلاش برای دستیابی به سلاح های هسته ای را رد کرده است. تهران ایران تأکید می کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تا به امروز بار ها از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کرده اند، اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده اند.

ایران علاوه بر این در سال 2015 به توافقی با کشور های موسوم به گروه 1+5 برای حل و فصل تنش ها بر سر برنامه هسته ای خود دست پیدا کرد.

علی رغم اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت ماه سال 1397 به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت فعلی آمریکا به ریاست جو بایدن مدعی شده قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در وین، زمینه های بازگشت کشورش به برجام را فراهم آورد، با وجود این، واشنگتن تا کنون از انجام تعهداتش جهت محقق کردن این وعده سر باز زده است.

با آنکه دولت آمریکا طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض کرده و از آن خارج شده است مقام های دولت بایدن می گویند بازگشت آن ها به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران کاهش تعهداتش در این توافق را به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به اینکه آمریکا برجام را نقض کرده و اقدامات تهران در واکنش به نقض عهد واشنگتن بوده هر گونه گام از سوی ایران بعد از رفع تحریم ها و راستی آزمایی این ادعا صورت خواهد گرفت.

دومینیک راب در مصاحبه با العربیه شرح داد کشورش به دنبال رسیدن به توافقی طولانی تر و قوی تر در خصوص برجام است. او گفت: در واقع، ما به چشم اندازی که پیش رویمان قرار گرفته است یعنی اعمال محدودیت های طولانی تر و قوی تر علیه ایران.

وزیر خارجه انگلیس، ایران را به انجام فعالیت های بی ثبات کننده در یمن، عراق و سوریه نیز متهم کرد.

او گفت: مسئله دیگر، فعالیت های بی ثبات کننده در یمن، عراق و سوریه است. مهم است که انگلیس برای کاهش دادن فضا جهت انجام فعالیت های بی ثبات کننده و پاسخگو کردن ایران بابت رفتارهایش، با متحدانش همکاری کند.

وزیر امور خارجه انگلیس گفت: فکر می ککنم مهم است که ما برای ارزش ها و منافعمان بایستیم و رویکرد بسیار دقیقی را در پیش بگیریم. عربستان سعودی، انگلیس را متحدی سرسخت خواهد یافت که قادر است از دیپلماسی خود برای گسترده تر کردن دایره کشور هایی که مایل به ایستادگی هستند و می توان روی آن ها در این موضوعات حساب کرد، استفاده می کند.

منبع: فرارو

به "ادعای انگلیس: گروه های مرتبط با ایران به عربستان حمله می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای انگلیس: گروه های مرتبط با ایران به عربستان حمله می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید