امکان خرید سهام صندوق های سرمایه گذاری دولت، تنها با کد ملی و بدون نیاز به کد بورسی

به گزارش وبلاگ به آبادی، وزارت اقتصاد در اطلاعیه ای، فراخوان واگذاری و پذیره نویسی واحد های سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری مالی یکم را منتشر کرد.

امکان خرید سهام صندوق های سرمایه گذاری دولت، تنها با کد ملی و بدون نیاز به کد بورسی

به گزارش گروه مالی وبلاگ به آبادی؛ صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های غیرمستقیم سرمایه گذاری در بورس است و برای کسانی طراحی شده که آگاهی و یا وقت کافی برای سرمایه گذاری در بورس ندارند. در واقع صندوق های سرمایه گذاری نهاد های مالی هستند که به منظور مدیریت حرفه ای وجوه سرمایه گذاران، با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، تأسیس شده اند و تحت نظارت آن سازمان فعالیت می نمایند.

صندوق های سرمایه گذاری چندین نوع مختلف هستند که یکی از آن ها از نوع ETF است. عملکرد اصلی صندوق ETF یا Exchange Traded Fund سرمایه گذاری در اوراق بهادار یا دارایی های فیزیکی است. می توان گفت مهم ترین ویژگی این صندوق ها، داد و ستدپذیری واحد های سرمایه گذاری آن ها در بازار سرمایه است. یعنی شما هر زمان که دوست داشته باشید، می توانید به شیوه معاملات سهام عادی، یک یا چند واحد از یک صندوق ETF را بخرید، یا چند واحد از آن را بفروشید.

پذیره نویسی سهام دولتی چیست؟

وزارت اقتصاد در اطلاعیه ای، فراخوان واگذاری و پذیره نویسی واحد های سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری مالی یکم را منتشر کرده و از طریق این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و همچنین بیمه های البرز و اتکایی امین را واگذار می کند.

چگونه می توانم این سهام را خریداری کنم؟

ابتدا باید بدانید که خرید این سهام به ازای هر کد ملی از 10 هزار تومان تا سقف دو میلیون تومان امکان پذیر است. تاریخ شروع پذیره نویسی از 14 اردیبهشت لغایت 31 اردیبهشت است و پس از سرانجام پذیره نویسی، در زمان مقتضی همه درخواست ها را بررسی شده و میزان واحد تخصیص داده شده به شما از طریق سامانه سمات اعلام خواهد شد.

امکان پذیره نویسی سهام دولتی از طریق بانک ها و همراه بانک های (ملی، مسکن، تجارت، مهر، ملت، کشاورزی، سپه، پارسیان، صادرات، سامان و دیگر بانک ها) فراهم شده است. باتوجه به شرایط بیماری کرونا و تاکید بر عدم حضور و تجمع افراد، امکان پذیره نویسی سهام دولت از طریق اپلکیشن آپ نیز در نظر گرفته شده است.

این امکان خرید در چند نوبت برای هر کد ملی نیز فراهم است و کاربران می توانند مبلغ مورد نظر خود برای سرمایه گذاری را در چند نوبت تا پیش از سرانجام پذیره نویسی پرداخت نمایند. همچنین برای دریافت کد بورسی امکان ثبت نام در سامانه سجام نیز فراهم شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "امکان خرید سهام صندوق های سرمایه گذاری دولت، تنها با کد ملی و بدون نیاز به کد بورسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان خرید سهام صندوق های سرمایه گذاری دولت، تنها با کد ملی و بدون نیاز به کد بورسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید