این پرنده ترسناک به تنهایی معادل 6 جنگنده اف 35 قدرت دارد

به گزارش وبلاگ به آبادی، هواگرد مرموزی که به گفته کارشناسان استرالیایی هر فروندش معادل 6 جنگنده اف 35 است، هنوز به میدان نیامده مشتری پیدا نموده است!

این پرنده ترسناک به تنهایی معادل 6 جنگنده اف 35 قدرت دارد

به گزارش خبرآنلاین، مارکوس هلیر و اندرو نیکولز از مرکز سیاست های استراتژیک استرالیا در مقاله ای پیشنهاد نموده اند که ارتش استرالیا باید به خرید بمب افکن پنهان کار بی 21 بیاندیشد. پرنده ای که می گویند نخستین بمب افکن نسل ششم دنیا است.

بی 21 ریدر بمب افکن پنهان کاری است که توانایی حمل سلاح هسته ای و مهمات متعارف را دارد و با برد بالا و توانایی حمل حجم بالای سلاح در رده تجهیزات نظامی استراتژیک طبقه بندی می گردد.

بمب افکن بی 21 ریدر

از این بمب افکن 10 روز پیش رونمایی شد و هر چند هنوز اطلاعات چندانی از قابلیت ها و مشخصات آن به دست نیامده است، در مقاله هلیر و نیکولز به برد 10 هزار کیلومتری و توان حمل 10 تن مهمات این پرنده مرموز اشاره شده است.

آن ها پیش بینی نموده اند که هزینه خرید 12 فروند بی 21 برای استرالیا چیزی حدود 25 تا 28 میلیارد دلار خواهد شد و هزینه سالانه نگهداری آن ها چیزی حدود نیم میلیارد دلار خواهد شد.

یک بی 21 معادل شش اف 35

استرالیا در حال حاضر جنگنده های نسل پنجم اف 35 را به خدمت گرفته است، اما به باور این کارشناسان نظامی برای برآورده کردن احتیاج های امنیتی این کشور باید هواگردی با توانایی های بی 21 به خدمت گرفته گردد که گفته می گردد هر فروند آن معادل شش اف 35 به توانایی رزمی ارتش این کشور خواهد اضافه نمود.

شعاع رزمی موثر اف 35 تنها حدود 1000 کیلومتر است و با یاری سوخت گیری هوایی می توان آن را تا حدود 1500 کیلومتر بیشتر کرد. این بدان معناست که این جنگنده می تواند با اهدافی تا حداکثر برد 2500 کیلومتر درگیر گردد.

برای مثال چین در حال حاضر دارای قابلیت حمله دوربرد به تمام استرالیا است و بمب افکن های دوربرد و موشک هایی دارد که می توانند به تجهیزات نظامی استرالیا را هدف قرار دهند. بنابراین، B-21 Raider می تواند برگ برنده استرالیا باشد، زیرا می تواند بدون احتیاج به پشتیبانی تانکر ها به اقیانوس هند و اقیانوس آرام برسد.

جنگنده پنهان کار نسل پنجمی اف 35

بعلاوه، یک بی 21 می تواند مهمات بیشتری را نسبت به اف 35 حمل کند. در حالی که حجم دقیق تسلحیات این بمب افکن رادارگریز ناشناخته است، گزارش اندیشکده استرالیایی پیش بینی می نماید که توان حجم مهمات آن حدود 75 تا 80 درصد بمب افکن رادارگریز قدیمی تر بی 2 باشد.

این گزارش بیان می نماید که یک بی 21 می تواند حدود 12 موشک تهاجمی ضد کشتی را در مقایسه با دو موشک اف 35 حمل کند یا می تواند حدود 50 تا 60 سلاح حمله مستقیم مانند JDAM های 500 پوندی (Joint Attack Munitions) حمل کند که در مقایسه با هشت موشک اف 35، یک فروند از این بمب افکن ها می تواند مهمات معادل حداقل شش اف 35 را با خود به میدان نبرد در فاصله بسیار دورتر از برد اف 35 ببرد.

توانایی رزمی بزرگ در ترکیب با برد بالا و فناوری رادارگریز این پرنده مرموز را قادر می نماید که به تنهایی بار یک اسکادران جنگنده را به دوش بکشد.

منبع: فرارو

به "این پرنده ترسناک به تنهایی معادل 6 جنگنده اف 35 قدرت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این پرنده ترسناک به تنهایی معادل 6 جنگنده اف 35 قدرت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید