نقش گیاهان دارویی بر سلامت بدن

به گزارش وبلاگ به آبادی، تهران (پانا) - گیاهان دارویی تا به امروز تاثیر بسزایی در درمان بیماری های مختلف داشته اند به خصوص بر روی ویروس کرونا که ایمنی بدن در درمان آن، حرف اول را می زند.

نقش گیاهان دارویی بر سلامت بدن

به گزارش وبلاگ به آبادی، طب سنتی ایران از دیرباز تا کنون به کمک دارو های مختلف به درمان بیماری های مختلف پرداخته است. دارو های سنتی، ترکیباتی کاملا طبیعی هستند که با توجه به خواص درمانی گیاهان مختلف تهیه می شوند. در گذشته نبود امکانات و نیاز به درمان مناسب، باعث مصرف دارو های سنتی از طریق نیاکان ما می شدند.

از زمان شروع ویروس کرونا متخصصان و پزشکان متعددی در کشور، راه های مختلفی در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی برای درمان ویروس کرونا پیشنهاد کرده اند؛ البته این موضوع در کشور باعث ایجاد ممنوعیت ها و محدودیت هایی شد؛ به طوریکه اواخر تابستان جواد مجتبوی، مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت عطاری هایی که در دوران کرونا اقدام به فروش گیاهان دارویی با عنوان درمان قطعی کرونا کنند، برخورد خواهد شد.

او بیان نمود: هیچ دارویی را به عنوان درمان قطعی کرونا نمی توان معرفی کرد به غیر از واکسن هایی که امروزه در دنیا، آزمایش های بالینی خود را گذرانده و ثبت دنیای شده اند.گیاهان دارویی را نمی توان به عنوان درمان قطعی کرونا معرفی کرد. این گیاهان دارویی تنها خاص افزایش سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری های واگیردار را دارند.

بر اساس پژوهش های متعدد مشخص شده است که ویروس کرونا برای ورود به سلول های هدف، به گیرنده های پروتئینی خاصی نیاز دارند لذا در مقالات اخیر که از طریق پژوهشگران چینی و کانادایی منتشر شده، استفاده از مهار کننده های ACE2 به عنوان راهکاری برای کنترل کرونا پیشنهاد شده است.

طبق بررسی هایی که در سال های گذشته انجام گرفته است، حدود 20 گیاه شناخته شده در طب سنتی ایرانی نقش مهارکنندگی قوی نسبت به گیرنده های ACE2 داشته اند. از جمله این گیاهان می توان به گیلاس وحشی، گل ختمی، روناس، نارنج، زرشک وحشی، اسپند و سیر اشاره کرد.

در بین گیاهان نام برده شده اثرات مهارکنندگی گیلاس وحشی، گل ختمی و روناس به صد در صد و سایر گیاهان حدود 70 درصد گزارش شده است. تا قبل از تهیه و توزیع واکسن تقریبا تمام درمان های مورد استفاده در مورد بیماری کرونا با هدف کنترل و کاهش علائم آن تجویز می شدند، اما پس از تهیه و توزیع واکسن می توان امیدوار بود که به صورت ریشه ای خود ویروس که کامل ایجاد بیماری است، در بدن بیمار از بین برود.

تولیدات گیاهی در صف دریافت مجوز

چندی پیش نفیسه حسینی یکتا، مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت اظهار داشت: استفاده از دارو های گیاهی برای کمک به بیماران کرونایی یک بخش کوچکی از ظرفیت های طب ایرانی و گیاهان دارویی است و ورود این دارو ها به پروتکل درمانی کشور، منوط به تایید کمیته علمی کروناست که هیچ کدام از دارو های گیاهی تولید شده از طریق متخصصان ایرانی تا به امروز وارد این چرخه نشده اند.

همچنین وزارت بهداشت اظهار داشت دارو های گیاهی موکوزیفت، پالمیناور، پی چی ار160، الرگارد، کووکسیر پارس و کو ایران امین اسامی دارو های گیاهی هستند که برای درمان علائم کرونا از سازمان غذا و دارو مجوز تولید گرفته اند. اواخر سال گذشته هم جشنواره ملی گیاهان دارویی و ویروس کرونا برگزار شد که از محور های اصلی و تخصصی این جشنواره می توان به گیاهان دارویی و تقویت سیستم ایمنی در پیشگیری از کرونا، گیاهان دارویی و اثر کمک درمانی در کاهش عوارض و نشانه های کرونا، گیاهان دارویی و کاهش اختلالات روانی در طول دوره درمان کرونا و گیاهان دارویی برای افزایش کیفیت زندگی در بهبود یافتگان بیماری کرونا اشاره کرد.

ففعالیت بیش از 100 شرکت دانش بنیان در زمینه گیاهان دارویی

علی ابراهیمی مشاور ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی در گفت وگو با وبلاگ به آبادی، با اشاره به توانمندی های شرکت های فناورانه در این حوزه گفت: در کشور بیش از 100 شرکت دانش بنیان و خلاق در زمینه گیاهان دارویی، داروهای گیاهی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی فعالیت می کنند و بیش از 210 هزار هکتار و 275 هزار تن گیاهان دارویی دارای ارزش اقتصادی در کشور کشت و تولید می شود.

وی افزود: تا به امروز دستاورد های متنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا به دست آمده است، البته که این دستاورد ها تا به امروز برای درمان قطعی ویروس کووید 19 هیچ تاییدیه علمی ندارد اما تاثیر بسیار زیادی در افزایش سطح ایمنی بدن داشته اند.

مشاور ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی بیان نمود: تا به امروز بیش از 2 هزار و 300 گونه گیاهی از مجموع فلور ایران با خواص دارویی، شناسایی و ثبت شده اند و بیش از 70 درصد گونه های گیاهی دارویی از مجموع فلور ایران در بانک ژن منابع طبیعی کشور نگهداری و حفاظت می شوند.

ابراهیمی ادامه داد: طیف وسیعی از فعالیت ضد ویروسی گیاهان دارویی گزارش شده است که می تواند برای کاهش استفاده از مواد شیمیایی و صنعتی از جمله آنتی بیوتیک ها مورد استفاده قرار بگیرند و از عوارض پس از درمان بیماری های مختلف بکاهند.

وی شرح داد: تقاضا برای استفاده از گیاهان دارویی به دلیل عاری بودن از عوارض جانبی بالقوه ای که دارو های صنعتی و شیمیایی ممکن است ایجاد کنند، در حال افزایش است.

مشاور ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: در حال حاضر واکسن های کرونا توانسته اند آمار ابتلا و مرگ و میر بر اثر این بیماری را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند، به خصوص در کشور خودمان که شاهد افت روز افزون موارد ابتلا و فوتی ها هستیم.

ابراهیمی افزود: شاید نتوانیم گیاهان دارویی را به اندازه ای که واکسن ها اثر بخش بوده اند، موثر بدانیم اما دارو های گیاهی زیادی در راستای مبارزه با این بیماری می توانند بدن را ایمن سازند.

بر اساس منابع طب سنتی و تحقیقاتی که بر روی گیاهان مختلف صورت گرفته است، گیاهان دارویی بالنگ، اسطخودوس، زرشک، سیب، جدوار، دارچین، سیسنبر، برگ بو، هل، میخک هندی، پرتقال، لیمو شیرین، نارنج، آمله، وارنگ بو، زعفران، به، گشنیز، گل گاوزبان، موز، نعناع، گل محمدی، هلیله سیاه، انجیر و زنجبیل در عملکرد سیستم ایمنی بدن تاثیر بسزایی دارند.

همچنین گیاه های انیسون، بسفایج، آویشن، سیب، جدوار، وارنگ بو، لیمو شیرین، به، گل گاوزبان، انجیر، مصطکی، گل محمدی، نیلوفر آبی سفید، انبه، بنفشه معطر، ترنجبین، ختمی، شیرین بیان، جو، آداس، عناب، پسته، کتیرا، چوب چینی، بید و نارنج امتحان خود را در برابر تب و مسائل ریوی و تنفسی پس داده اند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "نقش گیاهان دارویی بر سلامت بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش گیاهان دارویی بر سلامت بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید