احتمال پیشگیری از کرونا با مزاج گرم

به گزارش وبلاگ به آبادی، وی با بیان اینکه در طب ایرانی به این تفاوت در بدن های افراد، مزاج می گوییم، اظهار داشت: این موضوع که چه مزاج هایی درگیر بیماری می شوند بسته به نوع بدن فرد با سایرین متفاوت است.

احتمال پیشگیری از کرونا با مزاج گرم

معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، گفت: با مشاهدات اجرا شده ذهن ما به این سمت راهنمایی می گردد که طبع بیماری کروناویروس جدید سرد است و بیشتر در نقاط سرد و خشک کره زمین مشاهده شده است.

دکتر علیرضا عباسیان در مورد ادعا های مطرح شده مبنی بر طبع سرد کروناویروس و تاثیر خوردن خوراکی های گرم مزاج در بهبود بیماری، گفت: در طب ایرانی یک عامل بیماری زا و یک بیمار وجود دارد. عامل بیماری زا یک فاکتور در ایجاد بیماری است؛ به عنوان مثال در یک جمعی که همگی در معرض ابتلا به ویروس سرماخوردگی هستند، وقتی تنها یک نفر به ویروس آلوده می گردد می توان متوجه شد بدن آن فرد مستعد دریافت ویروس بوده است.

وی اضافه کرد: در مورد ابتلا به کرونا ویروس هم در چین و هم در ایران عده خاصی به بیماری مبتلا شدند که از آن تعداد، بدن عده تعیینی به درمان پاسخ داده و عده ای دیگر پاسخ مناسبی از درمان دریافت نمی نمایند و این بیانگر تفاوت بروز بیماری در افراد مختلف است.

وی با بیان اینکه در طب ایرانی به این تفاوت در بدن های افراد، مزاج می گوییم، اعلام کرد: این موضوع که چه مزاج هایی درگیر بیماری می شوند بسته به نوع بدن فرد با سایرین متفاوت است.

این متخصص طب سنتی همچنین به نقش آب و هوا و اقلیم های متفاوت در بروز بیماری ها اشاره نمود و اضافه کرد: در کشور هایی که دارای آب و هوای گرم تری هستند، بروز بیماری کروناویروس کمتر بوده است و طبق مشاهدات اینگونه بیماری هایی که شبه آنفلوآنزا هستند، در کشور های دارای آب و هوای سرد و خشک بیشتر مشاهده می گردد.

به عنوان مثال شیوع ویروس سارس در سال 2003 در چین از پاییز و زمستان شروع شده و در تابستان به طور کلی محو شد. از طرفی شیوع چنین بیماری هایی در کشور های گرمسیر مانند هندوستان یا بخش هایی از آفریقا دیده نشده است.

وی در ادامه، توضیح داد: با مشاهده چنین علائمی، ذهن ما به این سمت راهنمایی می گردد که طبع بیماری سرد است البته اگر شخصی با طبع گرم بی پروایی نموده و به نکات بهداشتی توجه نکند به هیچ عنوان ابتلای او به بیماری بعید نیست.

از طرفی میزانی از ویروس که از محیط به افراد منتقل می گردد در ابتلای افراد به کروناویروس موثر است اما، نمی توان منکر قدرت بدن بویژه ریه ها در مقابله با کروناویروس شد.

شناسایی مرجع اظهار نظر در مورد کروناویروس

معاون تعالی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر صحت یا عدم صحت متن منتسب به بعضی از چهره های سرشناس پزشکی در مورد معرفی خوراکی های گرم مزاج برای مقابله با کروناویروس که در فضای مجازی دست به دست می گردد، تنها متخصصین طب سنتی را شایسته اظهار نظر پیرامون این حوزه دانست و اعلام کرد: البته این شخص خاص اعلام نموده است کانالی در تلگرام ندارد. اینگونه پیغام ها از سوی افرادی منتشر می گردد که تمایل به دیده شدن کانال خود دارند و هدف شان جذب مخاطب است.

وی با تاکید بر اظهار نظر متخصصین مربوطه در هر حوزه، ادامه داد: در این زمینه نیز انجمن علمی طب سنتی می تواند نکات مربوطه را به مردم یادآور گردد.

سیر کروناویروس را درمان می نماید؟

این متخصص طب ایرانی پیغام های منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر درمان کروناویروس با سیر را نوعی حدس دانست و اظهار کرد: سیر و سایر گیاهان مانند موسیر و پیاز دارای ترکیبات ضد ویروسی هستند، اما اینکه آیا می توانند کرونا ویروس را هم از بین ببرند یا خیر، به هیچ عنوان تعیین شده نیست.

از طرفی مردم چین میزان زیادی سیر که دارای ترکیبات ضد ویروسی است مصرف می نمایند، ولی علی رغم مصرف بالای سیر شاهد گسترش روز افزون کرونا ویروس در این کشور هستیم.

وی در مورد توصیه های طب سنتی برای مقابله با عفونت های تنفسی و تقویت سیستم ایمنی بدن، گفت: پاکسازی فضای دهان که محل عبور هوا به ریه ها است و هچنین پاکسازی میان دندان ها که محل رشد میکروب ها و باکتری ها است، بسیار مهم است. قرقره سرکه و گلاب و قرقره سرکه و نمک به پاکسازی فضای دهان یاری می نماید.

توصیه های طب سنتی برای تقویت ریه ها

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت ادامه داد: گیاهانی مانند نعنا، عرق بارهنگ، عرق بید و... که خواص ضد التهابی دارند موجب تقویت ریه ها می شوند. مصرف بادام، سیب، گلابی، به، پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین و مصرف به اندازه ادویه جات گرم مزاج که حجم بالایی از آنتی اکسیدان دارند مانند زردچوبه، دارچین، زعفران، زنجبیل و فلفل سیاه نیز موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد. از طرفی مصرف فلفل قرمز، خیار، گوجه، بادنجان، خربزه، طالبی و... که پتانسیل آلرژی زایی دارند، توصیه نمی گردد.

وی با تاکید بر اینکه علائم کرونا ویروس مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا است، اضافه کرد: طبق آخرین تحقیقات اجرا شده دمنوش و دارو گیاه سر خار گل توانسته اثرات مثبتی برای تقویت سیستم ایمنی و کاهش علائم سرماخوردگی داشته باشد که مصرف این گیاه نیز می تواند برای تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل چنین بیماری هایی مفید باشد.

منبع: فرادید

به "احتمال پیشگیری از کرونا با مزاج گرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال پیشگیری از کرونا با مزاج گرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید