توپ زیست محیطی ایران در راه موزه فیفا، سرنوشت زیست توپ در ابهام

به گزارش وبلاگ به آبادی، خبرنگاران - گروه جامعه: در گیر و دار حضور تیم ملی ایران در جام جهانی بود که نام زیست توپ بر زبان ها افتاد. زیست توپ نام توپ فوتبالی است که تصویر 32 گونه در معرض انقراض ساکن در هر یک از 32 کشور حاضر در جام جهانی 2014 برزیل بر روی تکه های آن نقاشی شده است. توپی که توسط محمد کبریا (نقاش اثر)، هانیه باقرزاده، احسان بشیرگنجی، ویدا ولی زاده و آرش نورآقایی (ایده پرداز درج تصویر یوز روی پیراهن تیم ملی در جام جهانی) آماده شد و قرار بود هدیه ویژه ایرانیان به مسی باشد اما این گونه نشد.

توپ زیست محیطی ایران در راه موزه فیفا، سرنوشت زیست توپ در ابهام

محمد کبریا، طراح زیست توپ، در مصاحبه با وبلاگ به آبادی می گوید: جام دنیای که تمام شد، تیم ملی برگشت و زیست توپ هم با تیم ملی برگشت اما تا حدود یک ماه خود من هم از این موضوع خبر نداشتم. کسی هم پاسخگو نبود که زیست توپ چه شد. روزی که دفتر توسعه پایدار و محیط زیست وزارت ورزش آغاز به کار کرد، من توپ را برای ترمیم از فدراسیون فوتبال پس گرفتم.

وی با بیان این که توپ را موقتا از فدراسیون پس گرفته بود، توضیح می دهد: همان روز به من گفتند که زیست توپ در موزه فیفا در سوئیس پذیرش شده و من توپ را گرفتم که ترمیم کنم و بعد پس بدهم. حدود یکی دو ماه قبل هم از من معینات کامل زیست توپ را خواستند تا برای زیست توپ در موزه فیفا جایگاه معینی طراحی و در نظر گرفته گردد. یک ماه بعد هم گفتند جواب مثبت است و زیست توپ می تواند به موزه برود.

کبریا با اعلام این که روز 30 آذرماه امسال زیست توپ را به فدراسیون تحویل داده گفت: این بار حرف ها عوض شده بود. گفتند ما زیست توپ را برای مراسم افتتاحیه موزه می بریم و این را به همراه چند هدیه دیگر اهدا می کنیم تا فیفا را در عمل اجرا شده بگذاریم و آن را در موزه فیفا بگذارند که قرار است در سال 2016 افتتاح بگردد.

طراح زیست توپ با اعلام این که گفته بودند توافق فیفا را گرفته اند و حتی جایش هم معین شده است تاکید می کند: حالا می گویند که ما حتما سعی می کنیم که از زیست توپ جای خوبی استفاده کنیم که حرام نگردد. اگر نمی خواستیم از آن در جایگاه خوبی استفاده کنیم اصلا آن را از برزیل بر نمی گرداندیم.

لیونل مسی 45 دقیقه دنبال هدیه اش می گشت

در مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران، معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در ورزشگاه 12 هزارنفری سرپوشیده آزادی حضور یافت و زیست توپ را به دست جواد نکونام، کاپیتان ملی پوشان سپرد. در پی آن، حسام الدین آشنا، رییس مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری، ضمن حمایت قاطعانه از این طرح، از وزیر ورزش خواست تا از این اقدام در راستای شعار ریاست جمهوری یعنی دنیا عاری از خشونت، جانانه حمایت کند. جالب تر آنکه چند روز پیش از آغاز بازی ها، محمود گودرزی، وزیر ورزش، طی یک مصاحبهی تلفنی از معصومه ابتکار پرسید: آیا خبر دارید که زیست توپ را به برزیل برده اند یا خیر؟! پرسشی که ظاهراً هیچ مقامی در ایران به اندازه شخص وزیر ورزش نمی توانست به سهولت پاسخش را بیابد.

طراح زیست توپ در پاسخ به این پرسش که اصلا چرا زیست توپ در جام دنیای به مسی اهدا نشد، توضیح می دهد: گویا قصور از فدراسیون فوتبال بوده که هماهنگی های لازم را با ناظر بازی و مسئول این موضوع انجام نداده بوده است. یعنی با بازی جام دنیای مثل یک بازی لیگ برخورد کرده بودند. تازه آنجا که رفته بودند سرپرست تیم ملی همانجا درخواست کرده که این کار را بکنند و ناظر بازی هم از ترس این که موضوع حاشیه ساز گردد نپذیرفته بود.

کبریا در توضیح جزئیات ماجرا می گوید: چیزی که هم راضی و هم ناراحتمان کرد این بود که به گفته آقای پولادی، مسی 45 دقیقه دنبال این هدیه می گشته است! به گفته ایشان خود مسی سه بار آمده و به نکونام گفته هدیه ای که برای من در نظر گرفته بودید کجاست؟ چه شد؟ اول بازی که این را می گوید و در فیلم آغاز بازی هم هست آقای نکونام می گوید صبر کن بروم بیاورم که وقتی بر می گردد می گوید اجازه ندادند و بماند برای آغاز نیمه دوم. بین دو نیمه هم این بار مسی باز خودش می آید می گوید که چه شد و آقای نکونام می گوید باز هم اجازه ندادند و بماند آخر بازی. حتی به گفته آقای پولادی آخر بازی هم که آقای نکونام پیراهن مسی را می گیرد مسی به شوخی می گوید پیراهن ما را که از ما گرفتید ولی آن هدیه را به ما ندادید. نکونام می رود تا توپ را بیاورد اما در راه با تیم آرژانتین درگیر می گردد.

البته به گفته کبریا برخی هم اعلام کردند که هم زیست توپ و هم تابلوفرش های ایران با همان کارتنی که رفتند با همان کارتن هم برگشتند.

زیست توپ با هدایای دیگر فرق می کند

طراح زیست توپ با بیان این که شب یلدا بود که گفتند یک ماه دیگر برای مراسم افتتاحیه موزه به سوئیس می رویم و همه هدایا از جمله زیست توپ، تابلوفرش ها و پیراهن آقای استیلی در بازی ایران استرالیا را هم می بریم تاکید می کند: نمایش پیراهن آقای استیلی موقت و نهایتا برای 4 یا 5 سال است اما زیست توپ برای نمایش دائم در نظر گرفته شده است.

به گفته وی نمایش زیست توپ در موزه شرایط بهتری هم دارد زیرا در موزه فیفا برای یک توپ گرد و کلا اشیایی به این شکل فضاهای بیشتری از قبل طراحی شده و موجود است تا تابلوفرشی که مشابه آن اصلا در موزه وجود ندارد و فقط ایران هدیه می دهد یا پیراهنی که حتما باید به شکل تابلو در بیاید.

کبریا اضافه می کند: یک توپ دیگر هم هست که با فرش بافته شده است و پرچم همه کشورها روی آن نقش شده است. همین الان اگر جستجو کنید کلی توپ دیگر با نقش پرچم همه کشورها به فیفا هدیه شده است اما زیست توپ واقعا متفاوت است.

او با بیان این که زیست توپ قرار بود پیام آور صلح و زنهاردهنده دنیای عاری از خشونت باشد می گوید: اصلا هدیه ای با پیامی این چینی آنجا موجود نیست و اولین بار است که چنین چیزی آنجا هدیه می گردد. یک دغدغه من هم این است که می گویند برای این توپ ارزش قائل هستند اما نه ارزش محیط زیستی. امیدوارم وقتی می خواهند توپ را به هر مسئولی حتی رئیس فیفا هدیه بدهند مثل یک هدیه عادی منتقل نگردد بلکه باید پیام آن و مسائل زیست محیطی پشت آن مطرح گردد. این یک حرکت ملی در سطح بین المللی است که به دعوت دفتر بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، در قالب طرح دنیا علیه خشونت و افراط گری سازمان ملل، حامل پیام زیست محیطی و صلح بوده و از حمایت بی دریغ عموم مردم، سمن های محیط زیستی و جامعه گردشگری برخوردار است.

زیست توپ در یک حرکت مردمی و با کمک انجمن های زیست محیطی و گردشگری پدید آمد و از همین طریق از سازمان حفاظت محیط زیست درخواست شد کمک کند که آن را به برزیل برده و به لیونل مسی اهدا گردد و پیام زیست محیطی بین المللی ایران توسط این شخصیت محبوب به گوش دنیایان برسد. زیست توپ به جواد نکونام و فدراسیون فوتبال سپرده شد و به برزیل رفت، اما به علت عدم هماهنگی در برزیل اتفاقی که انتظارش می رفت رخ نداد و زیست توپ به ایران بازگشت. با وجود این زیست توپ هنوز این ظرفیت را دارد که سفیر دوست داران محیط زیست و مردم ایران در مجامع بین المللی باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "توپ زیست محیطی ایران در راه موزه فیفا، سرنوشت زیست توپ در ابهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توپ زیست محیطی ایران در راه موزه فیفا، سرنوشت زیست توپ در ابهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید