قصه پرغصه تعطیلی سینماها در سال نو هم تکرار شد

به گزارش وبلاگ به آبادی، مدیرعامل موسسه بهمن سبز با انتقاد از تعطیلی مجدد سینماهای تهران گفت: متاسفانه قصه و غصه تکراری سینماها در سال جدید نیز ادامه دارد و می بینیم سیاست اشتباهی که در سال گذشته مانع از تداوم بازگشایی و امکان بازگشت رونق به سینماها شد، امسال نیز ادامه دارد.

قصه پرغصه تعطیلی سینماها در سال نو هم تکرار شد

سید مصطفی حسینی با بیان این مطلب به وبلاگ به آبادی گفت: انتظار این بود همانطور که با سخت ترین تعهدها و پیگیری های مداوم از ستاد ملی کرونا مجوز برگزاری جشنواره فجر گرفته شد، برای برگزاری اکران نوروزی که نقطه امید رونق سینماست، نیز تدابیر جدی در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: اما درحالی که سینماها تنها با 4-5 درصد ضریب اشغال میزبان فقط 15 هزار مخاطب در ایام نوروز در سراسر کشور بوده اند و رئیس سازمان سینمایی در بازدید اخیر از یکی از سینماها به امن بودن این محیط تاکید می کند، باز هم مصداق تعطیلی قرار می گیرند و این مسئله متاسفانه ناشی از عدم تغییر گروه شغلی سینماست که قرار بوده پیش از جشنواره فجر رخ دهد.

حسینی در این زمینه شرح داد: علیرغم پیگیری سینماداران از آبان ماه سال گذشته برای تغییر گروه شغلی از 3 به 2 و وعده دبیر جشنواره فیلم فجر برای برگزاری این رویداد به شرط این اتفاق، اما در عمل به نتیجه ای نرسید تا امروز با کوچکترین جهش در شرایط کرونا، اکران نوروزی به کلی متوقف شود.

مدیرعامل بهمن سبز با اشاره به ناعادلانه بودن این تقسیم بندی اضافه کرد: چطور می شود سفرهای نوروزی، کافه ها، رستوران ها، موزه ها، باغ وحش، کنسرت، استخر و شنا در سواحل آزاد باشد، کسی هم دستور به تعطیلی آنها ندهد اما سینما مورد چنین بی مهری قرار گیرد؟! اگر شعار احیای سینما می دهیم قدم اول تجدیدنظر در مصوبه ستاد ملی کرونا برای گروه شغلی سینما است. متاسفانه این ستاد بدون کار کارشناسی و با تصمیمات غلط، مردم را از سینما ترساند و از آن بدتر آنکه بر این تصمیم تداوم می ورزد.

او درباره آینده سینما گفت: سینما امکان احیا دارد و این ذات سینماست که خود را احیا می کند. اما باید شرایط و زمینه را فراهم کرد. در درجه نخست فراهم کردن شرایطی برای بازگشایی مداوم سینماست. دوم چینش درست و نمایش فیلم های مخاطب پسند و جذاب. و سوم اطلاع رسانی و تبلیغات حداکثری با ایجاد شرایط حمایتی مناسب. امروز متاسفانه شأن سینما رعایت نمی شود و بعضا فیلم های قاچاق یا اکران آنلاین شده، روی پرده می فرایند. اینها زمینه دلسردی و تغییر ذائقه مخاطب را فراهم می کند. ترکیب اکران نوروزی علیرغم درخواست ها و مطالبات ما بدون حتی یک فیلم از جشنواره سی و نهم فیلم فجر بسته می شود. بارها گفتیم برگزاری جشنواره بسیار خوب است اما بدون اکران نوروزی ویترینی بیش نیست.

حسینی اضافه کرد: جشنواره ای که به ادعای برخی قرار بود نجات بخش سینمای ایران و سکوی پرتاب فیلمسازان جوان باشد اما فیلم هایش جوایز معتبرترین جشنواره سینمایی کشور را می برند، بعد از سر تلویزیون در می آوردند. در عین حال هیچ خبری از پخش تیزر تبلیغاتی برای فیلم های اکران نوروزی نیست و تبلیغ مناسبی برای آثار یا باز بودن سینماها در رسانه ملی، فضای شهری و رسانه های جمعی نمی بینید.

مدیرعامل بهمن سبز با خلاف آئین نامه دانستن نمایش مستقیم آثار سینمایی در تلویزیون شرح داد: طبق آئین نامه فیلمی که پروانه نمایش سینما گرفته تا پیش از اکران در سینما نباید جایی نمایش داشته باشد. نمایش مستقیم آثار سینمایی در تلویزیون ضمن افزایش سرعت قاچاق، حیات اکران فیلم ها را به اتمام می رساند و سرمایه سینما را از آن می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: فیلمی که می تواند برای سالن مخاطب جذب کند و کمک کننده چرخه احیای سینما باشد و سپس وارد بسترهای دیگر شود، از آن دریغ می شود. خرید فیلم های تولید شده با بودجه دولتی توسط نهاد دیگری در دل حاکمیت نقض غرض و به نوعی اخلال گر چرخهٔ اقتصاد فرهنگ است. اگر هنر و مخاطب برای ما موضوعیت دارد و به دنبال فرهنگ سازی هستیم باید تمام تلاش و توان خود را بر اصلاح چرخه حیات آثار سینمایی متمرکز کنیم. در این صورت قطعا فیلم ها با وجود همه محدودیت ها به بازگشت سرمایه خود نیز می رسند. کما اینکه ما علیرغم اکران عمومی فیلم سینمایی دیدن این فیلم جرم است در سخت ترین شرایط سینماها و پس از تعطیلی چندماهه، به فروش قابل قبول 1.2 میلیارد تومانی و رکوردی در دوران کرونا رسیدیم. همین فیلم در ادامه در بستر نمایش آنلاین نیز میلیاردی شد و این فرایند می تواند تا نمایش در تلویزیون ادامه یاید.

مدیرعامل بهمن سبز با درخواست از نهادهای مسئول برای هم افزایی در عرصه فرهنگ گفت: انتظار این است با کمک به عرضهٔ چندگانه آثار به ترتیب در بسترهای مختلف هم به احیای این هنر کمک کنیم و هم مسئولیت فرهنگی خود را به انتها برسانیم.

حسینی در انتها گفت: از ستاد ملی کرونا می خواهم با کارشناسی درست و درک ضرورت تغییر گروه شغلی سینما، قدم اول برای تغییر شرایط سینما در سال جدید را بردارد تا قصه تلخ سینما در سال 99 تکرار نشود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قصه پرغصه تعطیلی سینماها در سال نو هم تکرار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصه پرغصه تعطیلی سینماها در سال نو هم تکرار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید