جرایم وصولی رانندگی به کجا می رود؟

به گزارش وبلاگ به آبادی، مدیر کل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با انتقاد از عدم پرداخت سهم شهرداری از محل جرایم رانندگی گفت: تعیین نیست جرایم وصولی رانندگی به کجا می رود.

جرایم وصولی رانندگی به کجا می رود؟

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ به آبادی، مسعود رنجبریان درباره جرایم وصولی رانندگی اظهارداشت: با وجود صراحت قانونی درباره الزام اختصاص 60 درصد از جرایم رانندگی وصولی بابت تخلفات واقع شده در محدوده شهر ها به همان شهرها، معین نیست چرا جرایم رانندگی وصولی شهر تهران که باید جهت بهبود و افزایش ایمنی معابر هزینه گردد که تا کنون پرداخت نشده است.

مدیر کل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل ونقل و ترافیک با اشاره به اینکه در سال 1398 کل مبلغ وصولی جرایم رانندگی در سطح شهر تهران حدود یک هزار و صد میلیارد تومان شده است، گفت: برابر بند الف ماده 23 قانون رسیدگی به جرایم رانندگی از این مبلغ باید 660 میلیارد تومان به شهرداری تهران تخصیص پیدا می کرد که متأسفانه علی رغم پیگیری های متعدد تنها مبلغ 35 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

به گفته وی مطابق گزارش هاى دریافتی از پلیس راهور ناجا در شش ماهه اول امسال، جمعاً مبلغ 800 میلیارد تومان وصولی جرایم رانندگی شهر تهران به حساب خزانه کل کشور واریز شده که با استناد به قانون مذکور، 480 میلیارد تومان آن سهم شهر تهران است؛ این در حالی است که تا کنون ریالی به شهرداری تهران اختصاص پیدا نکرده است.

رنجبریان با تأکید پرداخت به موقع سهم وصولی شهرداری تهران اشاره کرد: قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در سال 1389 به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و با اجرایی شدن این قانون، به تدریج شاهد کاهش تصادفات رانندگی، کاهش مرگ و میر ناشی از تصادفات و کاهش تخلفات رانندگی در شهر ها بوده ایم.

وی بیان داشت: مطابق ماده 23 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نحوه هزینه کرد منابع وصولی جرایم رانندگی در شهر ها باید در استاندارد سازی وسایل و تجهیزات ایمنی راه ها، خط کشی و نگهداری آن، تهیه و نصب و نگهداری علائم هدایت و رانندگی و تجهیزات ایمنی، احداث پل های عابر پیاده، احداث توقفگاه های عمومی و اصلاح راه ها و معابر و نقاط حادثه خیز و همچنین استقرار و تأمین و نگهداری و نصب تجهیزات الکترونیکی و هوشمند ثبت تخلف و کنترل و نظارت ترافیکی باشد.

مدیر کل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل ونقل و ترافیک گفت: در صورت پرداخت سهم صد در صدی درآمد حاصل از جریمه های هدایت و رانندگی شهر تهران، حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران می تواند با یک برنامه منسجم و هدفمند با صرف همه وجوه جرایم در مبحث ایمن سازی معابر شهری، نسبت به کاهش عمده و معنی دار تلفات و صدمات جرحی تصادفات در سطح شهر تهران اقدام کند

وی بیان داشت: بر اساس بند دال ماده 23 قانون رسیدگی به جرایم رانندگی با تخصیص 5 درصد از کل وجوه وصولی به پلیس هدایت و رانندگی نیروی انتظامی جهت تبلیغ در راستای ارتقاء فرهنگ رانندگی و رعایت مقررات نیز کمک قابل توجهی برای کاهش تصادفات رانندگی و خسارت های جانی و اقتصادی ناشی از آن می نماید.

رنجبریان در انتها ابراز امیدواری کرد دولت نیز به این مهم توجه ویژه ای داشته باشد و شهرداری تهران را در اجرای صحیح و کامل برنامه های حمل و نقلی کمک و کمک کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "جرایم وصولی رانندگی به کجا می رود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جرایم وصولی رانندگی به کجا می رود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید