درمان کبودی بدن با روش های خانگی

به گزارش وبلاگ به آبادی، خبرنگاران: در یک لحظه ممکن است ضربه ای به دست یا پا برخورد کند و همین ضربه در بدن کبودی به وجود آورد. کبودی به راحتی در پوست ایجاد می گردد و تقریباً همه افراد آن را در زندگی خود تجربه نموده اند. پس تصور نکنید این مشکل بسیار خطرناک است بلکه باید به فکر روش درمانی برای کبودی باشید.

درمان کبودی بدن با روش های خانگی

کبودی نوعی آسیب و صدمه به شمار می رود که اغلب در اثر ضربه خوردن یا افتادن به وجود می آید و به دلیل ایجاد شکاف و از هم بازشدگی کوچک در رگ های خونی به این صورت دیده می گردد.

به وجود آمدن کبودی همواره به یک صورت نیست و می تواند رنگ و شدت مختلف داشته باشد. ولی کبودی به طور معمول به رنگ بنفش ظاهر می گردد و این رنگ هم به دلیل مقدار خونی است که در بین بافت های بدن باقی می ماند. البته با گذشت زمان این کبودی محو می گردد. مدت زمان بهبود کبودی و از بین رفتن آن بستگی به مقدار شدت ضربه دارد.

خصوصیات کبودی

بعضی از بیماری ها و مسائل سلامتی به وجود آمدن کبودی را شایع تر و راحت تر می نمایند. هر چند این بیماری ها معمولاً به بیماری های بسیار جدی و نادر مربوط می شوند.

کمبود ویتامین بدن هم می تواند شما را مستعد کبودی کند. در این صورت هر ضربه کوچکی بر روی بدن رد خودش را باقی می گذارد؛ بنابراین بسیار مهم است که رژیم غذایی سالم و متعادلی را در زندگی خود دنبال کنید. حال وقت آن رسیده است که با بعضی روش های خانگی درمان کبودی آشنا شوید.

درمان خانگی کبودی

چنانچه در یک موقعیت اتفاقی کبودی بسیار تیره و شدیدی روی بدنتان ظاهر شد، می توانید با استفاده از روش های خانگی فرآیند درمان و بهبودش را کوتاه تر کنید. این ترفند ها بسیار کارآمد و مؤثر هستند و می توانند لکه های کبودی را از بین ببرند.

1. گوشت یخ زده

شاید این روش را در بسیاری از فیلم و سریال های تلویزیونی دیده باشید. ممکن است به نظرتان تصویر خنده داری بیاید، ولی این روش بسیاری قدیمی است و کاربرد زیادی دارد. گفته می گردد گوشت خصوصاً استیک به جذب و از بین رفتن علامت کبودی ایجاد شده یاری می نماید. برای استفاده از این روش، پیشنهاد می گردد منتظر ظاهر شدن کبودی بعد از ضربه خوردن نباشید تا بعد به فکر از بین بردن آن بیفتید. بلکه فوراً گوشت سرد و یخ زده را روی محل آسیب دیده قرار دهید تا از ایجاد کبودی جلوگیری گردد.

2. تکه های یخ

زمانی که می خواهید از تکه های یخ برای درمان کبودی بهره ببرید، مراقب باشید. یخ را مستقیم روی پوست قرار ندهید چرا که می تواند باعث آسیب به پوست و ایجاد سوختگی گردد. اگر زخمتان باز است، نباید از یخ بهره ببرید. اگر فقط کبودی به وجود آمده است، می توانید چند تکه یخ را بین دستمال تمیز، درون کیسه یا درون پاکت قرار دهید و سپس آن را روی کبودی بگذارید تا تورم از بین برود.

3. سرکه سیب

همان طور که گفته می گردد، سرکه سیب برای استفاده در روش های درمان خانگی یک معجزه است. برای کاهش کبودی می توانید مقداری سرکه سیب را با آب سرد رقیق کنید و آن را با استفاده از پنبه روی محل آسیب دیده بمالید. خودتان به زودی متوجه می شوید که سرکه سیب به بهتر شدن گردش خون یاری می نماید و به تدریج کبودی محو می گردد.

4. نمک و لیمو

زمانی که روی پوست بدن شما کبودی ظاهر شده باشد، لیمو هم می تواند به بهبود وضعیت پوست یاری کند. برای پیش بردن این روش خانگی ضروری است مقداری آب لیموی تازه را با کمی نمک مخلوط کنید و پارچه تمیزی را با این محلول مرطوب کنید. سپس پارچه یا دستمال را روی کبودی قرار دهید و 30 دقیقه صبر کنید تا تأثیر خود را داشته باشد.

5. نور آفتاب و ماساژ

اشعه های خورشید نیز برای درمان کبودی مفید هستند. اشعه فرابنفش، بیلی روبینی که باعث به وجود آمدن کبودی و ظاهر شدن رنگ زرد در آن می گردد را از بین می برد. علاوه بر آن اگر محل کبودی را با دقت و به خوبی ماساژ دهید، به فرآیند بهبود و محو شدن کبودی یاری نموده اید و سلامتی را به پوست خود باز گردانده اید.

نکاتی برای درمان کبودی

در ادامه قرار است با نکات ساده و مراقبتی آشنا شوید که ضروری است در زمان ضربه خوردن دست و پا، آن ها را در نظر داشته باشید:

هدف اول آن است که از ضربه خوردن جلوگیری گردد تا کبودی از ابتدا به وجود نیاید؛ بنابراین باید از بدنتان محافظت کنید و همواره لباس مناسب بپوشید. در رابطه با بچه ها باید به آن ها آموزش دهید که در حین بازی مراقب خود باشند. نباید از قسمت های خطرناک بالا بروند یا در محل نظارت نشده و دور از چشم شما بازی نمایند.

اگر کبودی به وجود آمد، آن ناحیه را بالاتر از محل معمول خود نگه دارید تا درد و فشار تسکین یابد.

یخ را هر چه سریع تر روی قسمت آسیب دیده قرار دهید. این ماده درد را از بین می برد و از تورم زیاد جلوگیری می نماید.

به قسمت آسیب دیده بدن استراحت بدهید. برای مثال اگر کبودی در پا دیده می گردد، سعی کنید برای مدت طولانی نایستید.

اگر ضربه شدید به شما اصابت کرد، می توانید از دارو های مسکن برای کاهش درد بهره ببرید. البته مصرف آسپیرین توصیه نمی گردد. این دارو خونریزی و جریان خون را افزایش می دهد.

ویتامین ث بیشتری مصرف کنید تا کبودی سریع تر بهبود یابد.

اگر دچار کبودی شدید، به آن موقع بدهید و به روند درمان و بهبود توجه کنید. چنانچه بعد از مدتی کبودی بهبود پیدا نکرد یا وضعیت آن بدتر شد، باید به اورژانس و پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر چشمتان کبود شد و احساس کردید نمی توانید مثل همواره ببینید، باید برای سنجش بینایی به پزشک مراجعه کنید.

نباید فراموش کنید که باید برای جلوگیری از عوارض، از کبودی مراقبت کرد. شاید کبودی کمی شما را دچار ترس کند، ولی بدانید که این مشکل بسیار رایج است و بعد از افتادن یا ضربه خوردن در بدن اغلب افراد دیده می گردد. البته باید نوع برخورد با آن و روش های درمانی را بشناسید تا از مسائل و عوارض احتمالی جلوگیری کنید. این توصیه ها را به خاطر داشته باشید و دفعه بعدی که دچار کبودی شدید، از یکی از روش های درمانی کبودی بهره ببرید.

منبع: steptohealth

منبع: برترین ها

به "درمان کبودی بدن با روش های خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان کبودی بدن با روش های خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید