در هوای خیلی سرد چگونه لباس بپوشید تا کاملا گرم بمانید؟

به گزارش وبلاگ به آبادی، وقتی به لباس پوشیدن در هوای خیلی سرد فکر می کنید، به احتمال زیاد ممکن است یک کت حجیم و چند بوت را در فکر خود تصور کنید. با این وجود گرم نگه داشتن خود در هوای خیلی سرد بسیار دقیق تر و حساس تر از این تصور ساده است. در حقیقت، ترکیبی از لایه ها و پارچه ها شما را در طیف وسیعی از دماها امن نگه می دارد.

در هوای خیلی سرد چگونه لباس بپوشید تا کاملا گرم بمانید؟

در اوج سرمای زمستان هیچ چیز بدتر از این نیست که هنگام بیرون رفتن متوجه شوید که لباس هایتان به میزان کافی برای مقابله با این دمای هوای خیلی سرد، گرم نیستند. این مساله نه تنها می تواند روز شما را خراب کند، بلکه فکر کردن به هر چیزی غیر از اینکه چقدر سردتان است هم برایتان سخت می شود. علاوه بر این، این موضوع خطرناک هم است. نپوشیدن لباس کافی در هوای خیلی سرد زمستان، می تواند خطر ابتلا به هیپوترمی و سرمازدگی را افزایش دهد. بنابراین زمانی که در هوای خیلی سرد زمستانی بیرون می روید، بسیار مهم است که در مورد لباسی که می پوشید بیشتر فکر کنید و اطمینان حاصل کنید که به میزان کافی لباس از سر تا نوک پایتان پوشیده اید.

چه لباسی بهترین انتخاب برای هوای خیلی سرد است؟

بهترین لباس برای سرمای شدید شامل مجموعه ای از لایه هایی است که گرمای بدن را نگه می دارند و از ترکیبی از پشم، الیاف مصنوعی و الیاف پر تشکیل شده اند. برای داشتن لباس مناسب در هوای سرد، حداقل به سه لایه پوشش نیاز دارید: یک لایه پایه برای خشک نگه داشتن پوست، یک لایه میانی برای عایق بودن و یک لایه بیرونی برای دفع کردن باد و آب. توجه به این نکته هم لازم است که در هوای خیلی سرد استفاده از لوازم جانبی برای دست ها، پاها و سر، حیاتی است.

برای ساده سازی فرایند لباس پوشیدن در هوای خیلی سرد زمستان، در این مطلب نکاتی را در رابطه با این موضوع توضیح داده ایم که در میان آن ها همه نکاتی که برای لباس پوشیدن به میزان کافی در زمستان و ایمن ماندن در دمای زیر صفر درجه باید بدانید، آورده شده اند.

لباس پوشیدن در هوای خیلی سرد چگونه است؟

نکته شماره یک برای لباس پوشیدن در هوای خیلی سرد، استفاده از سیستم لباس پوشیدن لایه لایه است زیرا لایه ها نه تنها به عنوان مانعی در برابر هوای بیرون عمل می کنند، بلکه هوا را بین هر لایه به دام می اندازند که از خروج گرمای بدن هم جلوگیری می کنند.

سه لایه وجود دارد که برای بیشتر شرایط آب و هوایی سرد، کاربردی هستند. پارچه ها و ضخامت هر کدام را می توانید تنظیم کرده یا حتی لایه هایی را بر اساس میزان سرمای محیط اضافه کنید. نکته مهم این است که یک لایه پایه روی پوست خود داشته باشید که عرق را از بین برده و بدن را خشک نگه دارد، یک لایه میانی هم برای عایق کردن بدن در برابر سرما و یک لایه بیرونی برای جلوگیری از ورود برف، باران و باد لازم است.

لایه پایه باید به بدن نزدیک باشد اما نباید آن قدر به بدن بچسبد که نتوانید راحت حرکت کنید. بقیه لایه ها باید به راحتی اضافه و کم شوند تا بتوانید با تغییر آب و هوا و سطح فعالیت خود تعداد لباس های مورد نیاز را تنظیم کنید.

ممکن است همان سه لایه ای که در دمای 4 درجه سانتیگراد بدن را گرم می کنند، در دمای زیر صفر به میزان کافی گرم نباشند. در هوای سردتر می توانید از لایه میانی ضخیم تری استفاده کرده یا در لایه بیرونی لباس گرم تری بپوشید.

نکته قابل توجه این است که نیمه پایین بدن خود را از قلم نیاندازید. لایه ها فقط مخصوص بالاتنه نیستند. همان اصل لایه پایه، میانی و بیرونی برای مواردی مانند جوراب، دستکش و کلاه نیز صادق است.

زمانی که باید لباس گرم بپوشید، ممکن است اینکونه به نظر برسد که فقط پوشیدن چند لایه لباس انتخاب ایمنی است؛ اما در اینجا روش علمی انجام این کار را توضیح می دهیم. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) روش پوشیدن لایه های لباس در هوای سرد برای گرم شدن بهینه را اینگونه بیان می کند:

لایه درونی:پارچه هایی را بپوشید که گرمای بدن بیشتری را نگه می دارند و رطوبت جذب نمی کنند. پشم، ابریشم یا پلی پروپیلن، در مقایسه با کتان گرمای بیشتری را نگه می دارند.

لایه عایق: لایه عایق به بازیابی گرما با به دام انداختن هوا در نزدیکی بدن کمک می کند. پارچه های طبیعی مانند پشم، پشم بز یا پشم گوسفند، بهترین انتخاب هستند.

لایه بیرونی: بیرونی ترین لایه، شما را در مقابل باد، باران و برف محافظت می کند. این لایه باید محکم بافته شود و بهتر است که در برابر باد و باران، مقاوم باشد تا از دست رفتن گرمای بدن را کاهش دهد.

  • 7 ایده مجذوب کننده برای استایل با پانچو در فصل پاییز و زمستان

یک چک لیست پوشیدن لباس از سر تا نوک پا را دنبال کنید

بخشی از روش ایمن لباس پوشیدن در هوای خیلی سرد زمستان، به این صورت است که اطمینان حاصل کنید که همه قسمت های بدنتان به میزان کافی پوشانده شده اند و خشک می مانند. هنگام لباس پوشیدن در زمستان، مطابق دستورالعمل زیر این چک لیست را دنبال کنید:

  • کلاه
  • شال یا ماسک بافتنی برای پوشاندن صورت و دهان
  • آستین هایی که بلندی آن ها تا روی مچ دست باشد
  • دستکش یک انگشتی
  • چند لایه لباس گشاد
  • کت و بوت مقاوم در برابر آب

اگرچه ممکن است برای عوض کردن دستکش های یک انگشتی با دستکش معمولی که پوشیدن آن ساده تر باشد، وسوسه شوید، اما باید به این نکته توجه کنید که دستکش های یک انگشتی گرم تر هستند. دلیل این موضوع این است که بر اساس توصیه وبسایت REI، انگشت های دست زمانی که با پارچه از هم جدا نشده اند گرمای بیشتری تولید می کنند. در پی دستکش هایی باشید که عایق مصنوعی و طراحی ضد آب داشته و میزان آن ها به صورت کامل، مناسب دستتان باشد. بر اساس REI، دستکش یک انگشتی ای که به صورت کامل میزان دست باشد حدود یک چهارم آن از انتهای انگشتانتان در حالت کشیده، بلندتر خواهد بود.

به عنوان بهترین کلاه تابستانی، می توانید استایلی که به شما می آید را انتخاب کنید، اما بسیار مهم است که مواد سازنده آن را برای پی بردن به اینکه چه چیزی شما را گرم و خشک نگه می دارد، در نظر بگیرید. براساس وبسایت Skis.com، میکروفلیس (microfleece) و پشم، هردو در مراقبت از گرما و از بین بردن رطوبت عالی هستند.

اجازه ندهید که خودتان را بیش از حد گرم کنید

هنگام لباس پوشیدن برای هوای خیلی سرد بسیار مهم است که تعادلی بین گرم نگه داشتن و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، برقرار کنید. بر اساس توضیح های ارائه شده در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری عرق کردن زیاد باعث می شود بدن گرمای بیشتری از دست بدهد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که وقتی احساس گرمای بیش از حد داشتید لایه های اضافی لباس خود را دربیاورید.

نشانه های هشداردهنده بدنتان را نادیده نگیرید

براساس توضیح های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، لرز، اولین علامت نشان دهنده این موضوع است که بدن در حال از دست دادن گرما است و لرز مداوم نشانه این است که زمان رفتن به داخل خانه و گرم شدن فرا رسیده است.

هنگام بیرون رفتن در هوای سرد، همچنین بسیار مهم است که نشانه های هیپوترمی و سرمازدگی را بشناسید. در بزرگسالان نشانه های هیپوترمی شامل لرز، خستگی، گیجی، بی حس شدن دست ها، از دست دادن حافظه، گفتار نامفهوم و خواب آلودگی است. در بچه ها نشانه های آن شامل سردی و قرمز شدن پوست و انرژی خیلی پایین است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری همچنین خاطر نشان می کند که نشانه های سرمازدگی، شامل سفید یا زرد مایل به خاکستری شدن پوست و بی حسی است. اگرچه، قرمزی یا درد در هر ناحیه از پوست می تواند نشانه آغاز سرمازدگی باشد در این صورت محافظت از ناحیه ای که در معرض سرمازدگی قرار گرفته یا بیرون رفتن از محل سرما بسیار مهم است.

  • انواع کلاه مردانه زمستانی که شما را گرم تر می کنند

لباس پوشیدن در هوای خیلی سرد

قانون کلی برای زندگی در یک محیط سرد، به این صورت است که بین بدن و محیط عایق وجود داشته باشد. پوشیدن چند لایه لباس فکر خوبی است، زیرا می توانید برای جلوگیری از عرق کردن آن ها را اضافه یا حذف کنید.

چرا عرق کردن در هوای سرد، مشکل ساز است؟ دلیل این مساله این است که برخی مواد خاصیت عایق بودنشان را هنگام خیس شدن از دست می دهند. سرما و رطوبت برابر است با خطر بالای هیپوترمی که می توانند تهدید کننده زندگی هم باشد.

کدام نوع پارچه برای هوای سرد، مناسب است؟

در انتخاب پارچه برای لباس پوشیدن در هوای خیلی سرد توجه به این نکته لازم است که یک نوع پارچه برای همه لایه ها مناسب نیست و باید برای هر لایه بر اساس کاربردی که دارد پارچه مخصوصی که بهترین کارایی را دارد به کار گرفته شود.

پلی استر، یک نوع پارچه عالی برای لایه پایه است زیرا کارایی بسیار بالایی در دور کردن رطوبت و خشک نگه داشتن پوست دارد. آب، سریع تر از هوا گرمای بدن را آزاد می کند؛ بنابراین خشک نگه داشتن پوست برای گرم نگه داشتن بدن بسیار مهم است. بسکمک از الیاف طبیعی برای لایه پایه مناسب نیستند اما در صورتی که نمی خواهید از الیاف مصنوعی استفاده کنید ابریشم انتخاب خوبی است.

ابریشم به نسبت نازک بودنش گرمای شگفت انگیزی دارد و بدون حجم دهی خیلی زیاد برای استفاده در لایه پایه انتخاب مناسبی است. اگر می خواهید فعالیت داشته باشید و آزادانه بدن خود را حرکت دهید استفاده از ابریشم به عنوان لایه پایه انتخاب خوبی است. اگرچه، ابریشم در مقایسه با الیاف مصنوعی زودتر پاره می شود و دوام کمتری دارد.

پشم و ابریشم، بهترین پارچه های طبیعی برای هوای سرد هستند. پشم عایق بهتری است (حتی وقتی خیس شود) و به صورت طبیعی در برابر بو هم مقاوم است. علاوه بر این با دوام است و رطوبت را جذب نمی کند، اما در این زمینه به خوبی الیاف مصنوعی عمل نمی کند.

در صورتی که هوا خیلی سرد بود و فعالیت کمی داشتید ابریشم هم انتخاب خوبی است، زیرا بو را نگه می دارد و به صورت میانه آب را جذب می کند. یک لایه نازک ابریشم می تواند زیر هر پارچه ای قرار داده شود. ابریشم نسبت به پشم، دوام و ماندگاری کمتری دارد.

کتان برای هوای سرد انتخاب خوبی نیست، زیرا آب را جذب کرده و آن را نزدیک به پوست نگه می دارد.

پوشیدن چند لایه لباس بهترین انتخاب برای گرم ماندن در هوای سرد است. در این حالت نه تنها لباس های زمستانی به صورت عایق عمل می کنند، بلکه هوای بین آن ها هم عایق می شود.

4 لایه لباس که در هوای بسیار سرد باید بپوشیم

این چهار لایه لباس که برای پوشیدن هوای خیلی سرد معرفی شده اند از بخشی از کتابچه راهنمای میدانی برای برنامه قطب جنوب ایالات متحده اقتباس شده اند.

1. لباس زیر بلند

اولین لایه باید لباس زیر بلند باشد. این لایه باید به خوبی روی پوست قرار گرفته و از مواد غیر جاذب ساخته شده باشد. این لایه با دفع آب و خشک نگه داشتن پوست به مقاومت در برابر سرما کمک می کند.

2. لایه های میانی

لایه بعدی هم مهم است، زیرا رطوبتی که از لباس زیر خارج می شود را جذب کرده و آن را از طریق بخار شدن به محیط بیرون می دهند. برای این لایه در پی الیاف مصنوعی، پشم بز یا پشم معمولی باشید. پیراهن ها، سویشرت ها و شلوارها لباس هایی هستند که به احتمال زیاد زمانی که فعالیت دارید آن ها را می پوشید.

برای لایه میانی باید از پارچه ای استفاده کنید که عایق باشد، اما اجازه بدهد که رطوبت جذب شده از طریق لایه پایه بخار شود. پشم در میان الیاف طبیعی انتخاب خوبی است، زیرا حتی با وجود مرطوب شدن باز هم عایق است. فرقی نمی کند که چقدر عرق کنید یا زیر باران خیس شوید استفاده از پشم شما را گرم نگه می دارد. افزون بر این پشم به صورت طبیعی ضد میکروب است و می توانید آن را برای یک سفر کامل کمپینگ بدون نگرانی از اینکه بوی بد بگیرد بپوشید.

به متناسب بودن میزان لباس های این لایه توجه خاصی داشته باشید؛ زیرا لایه های میانی با به دام انداختن هوا و جلوگیری از گردش و خروج گرمای بدن، کار می کنند.

در حالت کلی لباس های لایه میانی باید متناسب بوده و تنگ نباشند. لایه های خارجی هم باید به همین صورت باشند.

3. لایه عایق

ضخامت به معنای گرما است. در صورتی که همچنان هوا خیلی سرد است لباس بیرونی را با چند سانتی متر ضخامت انتخاب کنید. پر، تینسولیت (Thinsulate) و مواد مایکروفایبر انواع پارچه های عایق مناسب هستند.

نکته قابل توجه در این قسمت این است که پر، قسمت زیادی از ضخامت خود را هنگام جذب رطوبت از دست می دهد و مدت زمان زیادی هم طول می کشد تا خشک شود؛ بنابراین باید مواظب باشید که لباس هایی که از جنس پر هستند خیس نشوند.

4. لایه پوسته (لایه بیرونی)

لایه بیرونی باید در برابر آب و هوا مقاوم باشد. پلاستیک انتخاب خوبی برای این لایه است. لایه بیرونی هم اغلب با پر یا الیاف مصنوعی عایق می شود. پر گرم تر است اما در صورت خیس شدن خاصیت عایق بودنش را از دست می دهد؛ بنابراین برای هوای مرطوب یا برفی انتخاب مناسبی نیست.

مهم ترین قسمت سیستم لایه های لباس پوشیدن و کاربردی ترین قسمت در کنار لباس زیر بلند بادگیر است. براساس وبسایت REI بادگیرهایی که در هوای بادی روی لباس های دیگر پوشیده می شوند، می توانند گرما را تا 10 درجه سانتی گراد، یا بیشتر افزایش دهند.

  • بهترین ایده ها برای استایل های زمستانی متنوع، در موقعیت های مختلف

در هوای خیلی سرد، چه شلواری بپوشیم؟

زمانی که در هوای سرد و آب و هوای خشک بیرون از منزل کار می کنید شلوار جین های دارای آستر فلانل، انتخاب خیلی خوبی هستند. در هوای خیلی سرد اضافه کردن لایه هایی مانند سرهمی های عایق دار راه چاره مناسبی است.

شلوار جین های دارای آستر فلانل، برای یک تا سه ساعت استفاده سبک عالی هستند. مشکل آن ها این است که رطوبت را نگه می دارند. برای استفاده طولانی مدت، فعالیت هایی که باعث عرق کردن می شوند یا شرایطی با رطوبت بالا لباس های سرهمی انتخاب مناسب تری هستند.

بوت های مناسب هوای سرد

سعی کنید میزان بوت انتخابیتان یک سایز بزرگتر از میزان کفشی که همیشه استفاده می کنید، باشد؛ دلیل این مساله این است که ممکن است بخواهید جوراب ضخیم بپوشید یا آستر به بوت خود اضافه کنید. اگر قصد دارید که جوراب دولایه بپوشید باید بوت خود را دو سایز بزرگتر انتخاب کنید. در صورت امکان، سعی کنید بوت های مشابه را با جورابی که می خواهید بیرون از منزل بپوشید امتحان کنید.

  • 12 نکته مهم که قبل از خرید کفش زمستانی زنانه، باید به آن ها توجه کنید

در این مطلب، با نکات مربوط به لباس پوشیدن در هوای خیلی سرد آشنا شدیم. با توجه به این نکات می توانید خود را برای هوای بسیار سرد و حتی دمای زیر صفر هم آماده کنید. شما چه تجربه ای از انتخاب لباس برای هوای خیلی سرد دارید؟

منابع: Real Simple ،Common Sense Home ،Trail and Summit

منبع: دیجی استایل

به "در هوای خیلی سرد چگونه لباس بپوشید تا کاملا گرم بمانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در هوای خیلی سرد چگونه لباس بپوشید تا کاملا گرم بمانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید