معرفی سوغات شیراز

به گزارش وبلاگ به آبادی، شیراز شهر شعر و فرهنگ و هنر، یکی از مهمترین شهرهای تاریخی ایران بحساب می آید. این شهر یکی از مهمترین مقاصد گردشگری داخلی و خارجی است؛ گردشگرانی که می خواهند با فرهنگ ایرانی آشنا شوند. خرید یادگاری ها و سوغات شیراز در نوع خود خاطره زیبایی از سفر به این شهر در فکر شما باقی می گذارد.

معرفی سوغات شیراز شیراز یکی از مهم ترین شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران است و به نوعی مهد امپراطوری پر غرور ایران زمین محسوب می گردد. این شهر با مساحتی در حدود 240 کیلومتر مربع جزو کلان شهرهای ایران محسوب شده و جمعیتی حدود 1.5 میلیون نفر را در خود جای داده است. در مقایسه با دیگر شهرهای ایران، شیراز میزبان گردشگران خارجی بیشتری است. شاید علت آن، وجود آثار متعدد تاریخی و باغ های زیبا و فرهنگ خاص این شهر است که باعث معروفیت جهانی آن شده و هرکسی که میخواهد ایران را از نزدیک ببیند و با فرهنگ کشورمان آشنا گردد، شیراز را به عنوان مقصد اول گردشگری خود انتخاب می نماید.

روز 15 اردیبهشت در تقویم رسمی ایران روز شیراز است و برترین زمان سفر به این شهر کهن به شمار می رود، زیرا در تابستان دمای هوا به حدود 30 درجه سانتی گراد می رسد و در زمستان نیز حدود 5 درجه بالای سفر است. شیراز به لحاظ اقلیتی نیز یکی از شهرهای با فضای باز در ایران بوده است و هنوز هم جمعیتی بالغ بر 6000 نفر از هم وطنان یهودی ما در این شهر زندگی می نمایند. این شهر، شهر شعر و فرهنگ و هنر نیز محسوب می گردد و اگر شما به این شهر زیبا سفر کردید باید حتماً سوغات آن را بشناسید تا بتوانید یک یادگاری خوب با خود به خانه ببرید.

سوغات شیراز چیست؟

1. مسقطی مسقطی نوعی خوراکی است که از ترکیب حلوا، مغز پسته و نشاسته تهیه می گرددو از معروف ترین خوراکی های این خطه به شمار میرود. مسقطی در دیگر شهرهای استان با کمی تفاوت تهیه می گردد. این خوراکی خوشمزه می تواند یکی از برترین خوراکی هایی باشد که از شیراز به یادگار می برید.

2. عرقیجات شیرازشیراز از گذشته دارای باغ ها، تاکستان ها و زمین های کشاورزی فراوانی بوده که همین امر باعث شده تا این شهر در تهیه انواع عرقیجات طبیعی گیاهی بسیار پیروز باشد. شما می توانید عرق بهار نارنج، گلاب و... را از سفر خود به شیراز تهیه نموده و به خانه بیاورید.

3. آبلیمو شیرازی؛ سوغات شیرازلیموهای منطقه شیراز جزو با کیفیت ترین لیموهای پرورش یافته در کشور است. از همین رو آبلیموی شیرازی یکی معروف ترین محصولات خوراکی است که می توانید در کنار عرقیجات این شهر تهیه کنید و در تهیه غذاهای خود از آن بهره ببرید.

4. اشیا با طرح تخت جمشیدیکی از جدیدترین سوغاتی های این شهر مجسمه های کوچکی است که با طرح تخت جمشید، مقبره کوروش و سربازهای هخامنشی ساخته می گردد. این یک سوغات خوب و دکوری است که می توانید تهیه کنید و تا با تماشا آن به یاد سفر شگفت انگیز خود به شیراز بی افتید.

5. کتاب شعرشیراز شهر شعرا است، بزرگ ترین شعرای شیرین زبان پارسی گوی زاده شیراز هستند و در همین شهر نیز دفن شده اند. شما می توانید برای همسر و عشق زندگی خود یک کتاب نفیس شعر مانند حافظ را تهیه کنید و برای هدیه دادن از این شهر با خود ببرید. این کتاب ها در مدل های مختلف، در جعبه های زیبا و جلدهای فوق العاده نفیس وجود دارند.

6. قلم زنیقلم زنی هنری است که استادکاران و هنرمندان متخصص، با وسایل خود شکل های زیبایی را روی انواع فلزات نقره، مس، طلا و.. ایجاد می نمایند. این هنر در بازارهای سنتی شیراز همچنان وجود دارد. شما می توانید یک ظرف زیبا را که با این هنر تزیین شده است تهیه کنید و به عنوان سوغات شیراز برای عزیزان خود به همراه ببرید.

7. منبت کاریدر شیراز هنرهای مختلف دستی وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها منبت کاری است. منبت کاری هنر کار دستی روی چوب است. این هنر زیبا می تواند یک سوغاتی و یادگاری ماندگار از شیراز باشد که درون خانه خود قرار دهید و با تماشا آن به یاد شیراز بی افتید.

8. فالوده شیرازییکی از خوراکی های مخصوص این شهر که می تواند همواره در فکر شما باقی بماند فالوده شیرازی است. البته و متأسفانه باید همان جا آن را نوش جان کنید؛ چرا که نمیتوانید این سوغاتی خوشمزه را به شهر خود ببرید! بحر حال نمی گردد که به شیراز رفت و فالوده شیرازی را امتحان نکرد!

برای خرید هرکدام از این سوغات بهتر است به بازارهای محلی و قدیمی شیراز بروید؛ بازار وکیل یکی از مهم ترین بازارهای سنتی شیراز است که در ضلع شمالی میدان شهدای این شهر قرار گرفته و تمامی کالاها خاص، صنایع دستی و خوراکی های شهر شیراز را می توانید در آن بخرید. بعلاوه شما می توانید به بازار حاجی نیز سری بزنید. این بازار در خیابان لطف علی خان زند، بعد از سه راه طالقانی قرار گرفته است و بیشتر بورس پوشاک و صنایع دستی بافتنی مانند جاجیم، نمد، گلیم و فرش است.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "معرفی سوغات شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی سوغات شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید