روستای تنگ در چابهار، محل تلاقی کویر و دریا

به گزارش وبلاگ به آبادی، روستای تنگ در چابهار

جنوب ایران شامل جاذبه های بسیار مجذوب کننده و دیدنی است که هر کدام برای خود می توانند به عنوان یک قطب گردشگری جالب و هیجان انگیز سبب جذب گردشگران داخلی و خارجی باشند. در این مطلب از خبرنگاران می خوهیم به سمت شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان برویم درباره روستایی به نام تنگ صبحت کنیم. این روستا که محل تلاقی کویر و دریا است سبب شده با توجه به اینکه در دور دسترین نقطه ایران قرار گرفته اما مورد توجه بسیاری از گردشگر ها قرار بگیرد و مسافران زیادی را به سمت خود جذب کنید. در ادامه همراه ما باشید تا سفری به روستای تنگ در چابهار بزنیم و بیشتر با این نقطه از ایران عزیزمان آشنا شویم.

روستای تنگ در چابهار، محل تلاقی کویر و دریا

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم روستای تنگ بخش کوچکی است در شهر چابهار که به دلیل تلاقی کویر و دریا در این منطقه مجذوب کنندهیت های ویژه ای به وجود آمده که یکی از آن گل فشان ها و صیادی مردمانش است که جلوه بی نظیری را به این روستا بخشیده است. شهرستان کنارک که در جنوب شرقی ایران و در سواحل زیبای دریای عمان قرار گرفته است، از دیرباز با اسکله صیادی بزرگ و فعالش یاد می گردد. جاذبه های طبیعی بکر و بی نظیری در این بخش کوچک بندری وجود دارد دل هر گردشگری را می برد.

موقعیت جغرافیایی

روستای تنگ از لحاظ جغرافیایی در 80 کیلومتری شهر کنارک قرار گرفته و به منظور رسیدن به این روستا می بایست از جاده بندر جاسک تقریبا 50 کیلومتر در سمت چپ جاده فرعی بندر تنگ بروید تا به یکی از عجایب طبیعی منطقه گل افشان برسید. یکی از عجایب طبیعی این منطقه که گل فشان نام دارد نیز در این جاده فرعی است و قطعا تابلوی راهنمای آن را خواهید دید. با این حال برای رسیدن به خود روستای بندر تنگ، احتیاج دارید تا جاده را تا سرانجام بپیمایید تا به ساحل دریای عمان و بندر صیادی تنگ برسید.

تپه های گل فشان

شاخص ترین جاذبه گردشگری که در روستای تنگ در چابهار وجود دارد گل فشان است که در جهت جاده فرعی به سمت بندر تنگ قرار گرفته است. تپه گلی در سمت راست این جاده فرعی قرار گرفته است که در دشتی وسیع با فاصله از یکدیگر قرار گرفته اند. قطعا با کوه های آتش فشان آشنا هستید و از نحوه عملکرد آن نیز باخبرید نکته جالبی در این منطقه وجود دارد این است که این تپه ها عملکردی مشابه با کوه های آتش فشان دارند و از دهانه آن ها در فاصله های زمانی مختلف گل خاکستری رنگ بیرون می آید و به همین خاطر به آن ها گل افشان گفته می گردد. البته در حال حاضر، فقط یکی از این تپه ها فعال هستند و دو تپه دیگر گل افشانی نمی نمایند. به گفته اهالی این منطقه آن دو تپه از گل پرانی خسته شده اند و خود را بازنشسته نموده اند.

هنگام بازدید از این جاذبه شگفت انگیز در جنوب ایران توجه داشته باشید که پایتان بر روی گودال هایی که گل پرتاب می نمایند قرار نگیرد چرا که ممکن است تا گردن در گل فرو بروید! پس خیلی مراقب باشید که قدم هایتان را کجا قرار می دهید. گاهی اوقات بازدیدنمایندگان برای دیدن این صحنه فوق العاده باید کمی سختی را به جانشان نیز بخرند و به بالای این تپه ها خودشان را برسانند. پس از این که به تپه ها گل افشان رسیدید دقایقی به دهانه آن خیره شوید تا فوران گل مذاب را دیدن کنید؛ بسته به شانس شما ممکن است این فوران گل شدت و ارتفاع متفاوتی داشته باشد. مواظب باشید گلی نشوید! نکته نه چندان جالب این است که امکانات رفاهی کمی در محوطه این اثر گردشگری موجود است.

اما درباره دلیل این پدیده نظریه های جالبی بیان شده است که ما در این مطلب می خواهیم به یکی از آن ها اشاره داشته باشم. آنوبینی درباره این پدیده در روستای تنگ در چابهار گفته است که با توجه به نزدیک بودن این منطقه به اقیانوس هند و نیز شکل خاص پوسته زمین در این ناحیه، پوسته اقیانوس با شیب بسیار تندی در زیر این منطقه به درون زمین فرو می رود که این امر موجب وارد آمدن فشارهای زیادی به پوسته زمین شده و این فشارها باعث خروج آب و گل و لای زیادی از داخل زمین به سمت بیرون می گردد.

ساحل زیبا روستای تنگ در چابهار

پس از این که بازدیدتان از تپه های گل افشان تمام شد جاده را تا سرانجام طی کنید تا به روستای تنگ که در ساحل دریای عمان است برسید. در جنوب سیستان و بلوچستان به غیر از دو بندر چابهار و کنارک روستاهای دیگری هم وجود دارند در کنار دریای عمان که سواحل زیبا و بی نظیری را دارا هستند و گزینه های بسیار مناسبی برای گردشگری هستند. البته معمولا خیلی از این منطقه ها بسیار محروم هستند و امکانات رفاهی زیادی برای جذب گردشگر در آن ها یافت نمی گردد. روستای تنگ هم یکی از این روستاها است که با توجه بیشتر به آن، می توان از زیبایی های ساحل آن برای جذب گردشگر استفاده کرد.

صنعت ماهیگیری در روستای تنگ

مردم این روستای تنگ منبع اصلی درآمدشان ماهیگیری است که از این طریق امرار معاش می نمایند. زمانی که به این روستا می رسید متوجه ماهیگیران محلی زیادی می شوید که ساعت ها در حال ماهیگیری هستند و به همین منظور اسکله ای در این بندر ساخته اند تا بگردد ماهیگیران در آن محدوده حظور بیابند و دیدنچی ها هم بتوانند غرق در دیدنی آنان شوند.

این اسکله نو که قرار بود ساخته گردد در سال 1390 با توجه به وجو مسائل که وجود داشته در سال 1395 نیز شروع به ساخت شده و قرار است به زودی به سرانجام برسد.

به طور کلی می توان گفت که با توجه به ظرفیت بسیار بالای روستاهای ساحلی شهر کنارک همانند بندر تنگ در صنعت صیادی و شیلات، لزوم ساخت اسکله های مدرن در این منطقه ها واقعا حس می گردد و ما امیدواریم مسئولین این حوزه توجه بیشتری به این منطقه مجذوب کننده داشته باشند تا به وسیله جذب گردشگر رونق بی بدیلی به خطه جنوب ایران داده گردد.

منبع: الی گشت

به "روستای تنگ در چابهار، محل تلاقی کویر و دریا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای تنگ در چابهار، محل تلاقی کویر و دریا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید