مأموریت آزمایشی فضاپیمای بویینگ در اواخر پاییز انجام می گردد

به گزارش وبلاگ به آبادی، بویینگ اعلام نموده که دومین مأموریت آزمایشی بدون سرنشین فضاپیمای استارلاینر (Starliner) این شرکت، زودتر از اواخر پاییز انجام نخواهد شد. مأموریتی که بویینگ امیدوار است این بار با موفقیت پیش برود.

مأموریت آزمایشی فضاپیمای بویینگ در اواخر پاییز انجام می گردد

این مأموریت که با نام پرواز مداری آزمایشی 2 (OFT-2) شناخته می گردد، دومین کوشش بویینگ برای ساخت فضاپیمایی است که بتواند فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد و در ادامه مأموریت OFT-1 انجام می گردد که به دلیل یک مشکل جزئی در دسامبر 2019 (آذر 1398) از رسیدن به این ایستگاه باز ماند.

ناسا برای فرستادن فضانوردان میخواهد بر روی شرکت های خصوصی تمرکز کند و مدت هاست که در این زمینه با اسپیس ایکس و بویینگ همکاری هایی را شروع نموده است. از جمله در خرداد سال جاری برای نخستین بار فضانوردان با کپسول دراگون اسپیس ایکس راهی ایستگاه فضایی بین المللی شدند و ماه گذشته بود که این کپسول فضانوردان را سالم به زمین بازگرداند.

ناسا اعلام نموده در صورتی که بویینگ نیز بتواند ایمنی فضاپیمای خود را برای فرستادن فضانوردان به ایستگاه فضایی در پروازهای آزمایشی نشان دهد، از اوایل ژوئن 2021 (خرداد 1400) می تواند پروازهای سرنشین دار به مدار را شروع نماید.

پرواز آزمایشی سرنشین دار استارلاینر بویینگ به ایستگاه فضایی، Crew Flight Test نام دارد که مایک فینک (Mike Fincke) و نیکول من (Nicole Mann) فضانوردان ناسا و کریس فرگوسن (Chris Ferguson) فضانورد بویینگ را به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد برد و در صورت موفقیت، بویینگ پروازهای پیوسته مأموریتی به ایستگاه را از دسامبر 2021 (آذر 1400) شروع خواهد نمود.

مأموریت نخست استارلاینر 1 نام دارد و جانت اپس (Jeanette Epps)، سونیتا ویلیامز (Sunita Williams) و جاش کاسادا (Josh Cassada) را به عنوان فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل خواهد نمود. همه مأموریت های استارلاینر با موشک اطلس 5 و از پایگاه فضایی کیپ کارناوال در فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد.

بویینگ و ناسا در ابتدا قصد داشتند پرواز آزمایشی استارلاینر را در اواسط 2020 انجام دهند اما این برنامه با توجه به تصمیم بویینگ برای انجام مجدد پرواز مداری آزمایشی بدون سرنشین به تعویق افتاد. طی پرواز آزمایشی سال گذشته، مشکل فنی باعث شد فضاپیمای بویینگ در مدار اشتباهی قرار بگیرد و به ایستگاه فضایی بین المللی نرسد. به این ترتیب به جای باقی ماندن در مدار، تنها پس از 2 روز به زمین بازگشت.

در پی این مشکل ناسا و بویینگ تیمی مستقل را مسؤول رسیدگی به علت این شکست کردند. این آنالیز که در ماه جولای انتها یافت 2 مشکل نرم افزاری عظیم و قطع موقت ارتباطات در هنگام پرواز آزمایشی را علت اصلی این شکست عنوان نمود. تیم آنالیز 80 اقدام اصلاحی را شناسایی کردند تا بویینگ برای مأموریت بعدی استارلاینر انجام دهد. اقداماتی که به گفته ناسا بویینگ تا کنون 75 درصد آن را انجام داده است.

در حالی که استارلاینر با قابلیت استفاده مجدد طراحی شده است، بویینگ برای مأموریت OFT-2 از یک نمونه کاملا تازه استفاده خواهد نمود. ناسا اعلام نموده که این کپسول تازه، برای تیم های عملیات تجربه پرواز مداری را پیش از مأموریت با فضانوردان فراهم می نماید. فضاپیمای استفاده شده در OFT-1 هم که با نام مستعار کالیپسو (Calypso) شناخته می گردد در نخستین مأموریت سرنشین دار عملیاتی استارلاینر مجددا استفاده خواهد شد.

بویینگ تابستان سال جاری را مشغول مونتاژ کپسول جدید استارلاینر برای مأموریت OFT-2 بوده است و هم اکنون نیز اقدامات نهایی را برای آماده شدن این کپسول پیش از پرتاب انجام می دهد. هم زمان تیم نرم افزاری بویینگ در هوستون مشغول اصلاح تغییرات توصیه شده توسط تیم آنالیز مأموریت قبلی، در کدهای پرواز است.

این تیم در حال حاضر خود را برای آماده سازی مانور تمرینی کامل پرتاب با موشک اطلس 5 و استارلاینر آماده می نماید. مانوری که بویینگ به دلیل انجام ندادن آن پیش از پرتاب OFT-1 با انتقاد روبرو شد.

در حالی که بویینگ در کوشش است تا ایمنی کپسول فضایی خود را برای فرستادن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی نشان دهد، اسپیس ایکس نیز برای نخستین مأموریت عملیاتی خود به این ایستگاه با نام کرو دراگون 1 آماده می گردد. مأموریتی که قرار بود در شهریور ماه انجام گردد اما به دلیل تعدد پرتاب های فضایی به تعویق افتاد.

پس از بازنشستگی شاتل در سال 2011 ناسا برای پرتاب فضانوردان از خاک آمریکا با بویینگ و اسپیس ایکس قرارداد بست تا وابستگی خود را به فضاپیمای سایوز روسیه برای انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی کاهش دهد.

عکس کاور: طرح گرافیکی فضاپیمای استارلاینر بویینگ در مدار

Credit: Boeing

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ

به "مأموریت آزمایشی فضاپیمای بویینگ در اواخر پاییز انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مأموریت آزمایشی فضاپیمای بویینگ در اواخر پاییز انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید