موجودی خوراک دام و طیور در گمرک چقدر است؟

به گزارش وبلاگ به آبادی، اخیرا اتحادیه مرغداران گوشتی از عدم تامین به موقع نهاده در سامانه بازارگاه انتقاد و اعلام نمود که از هشتم فروردین ماه، نهاده در سامانه بازارگاه عرضه نشده است و بعضی از مرغداران 50 روز است که نهاده دولتی دریافت نکرده اند.

موجودی خوراک دام و طیور در گمرک چقدر است؟

آنالیز جریان واردات و موجودی کالای اساسی در گمرک و بنادر نشان می دهد که تا 12 اردیبهشت ماه سال جاری از حدود چهار میلیون تن کالای اساسی موجود در گمرک و آنچه در شناورها به بنادر رسیده است حدود 2.6 میلیون تن به جو، ذرت و کنجاله سویا اختصاص داشته که بالغ بر 50 درصد موجودی کالاهای اساسی دپو در گمرک است.

بر اساس این گزارش، بیش از دو میلیون تن ذرت، 260 هزار تن جو و حدود 86.5 هزار تن کنجاله سویا در بنادر و شناور ها قرار گرفته است.

قیاس موجودی کالای اساسی در بنادر با حدود یک ماه قبل، نشان دهنده کاهش است که از دلایل آن می تواند سرعت گرفتن ترخیص و یا کاهش ورودی کالا به بنادر باشد.

اوضاع نهاده ها یک ماه قبل

طبق گزارش موجودی کالای اساسی در گمرک و بنادر در 17 فروردین ماه سال جاری، بیش از 4.8 میلیون تن برای کالای اساسی شامل موجودی و کالاهای موجود در شناورهای پای اسکله و منتظر در لنگرگاه اعلام شده بود که حدود دو میلیون و 773 هزار و 158 تن به سه کالای ذرت، جو و کنجاله سویا به عنوان نهاده های فراوری دام و طیور اختصاص داشت و 56.2 درصد کل اقلام را تشکیل می داد.

از این اندازه بیش از دو میلیون و 360 هزار تن سهم ذرت، 193 هزار تن جو و 219 هزار و 300 تن کنجاله سویا به عنوان موجودی گمرک و آنچه در شناورها وجود داشت، گزارش شده بود.

وضع واردات نهاده با ارز 4200

خوراک دام و طیور از جمله هفت قلمی است که با ارز 4200 تومانی تامین می گردد و واردات آنها چشمگیر است، در انتها سال گذشته مجموع کالای وارداتی با ارز ترجیحی، 26.9 میلیون تن به ارزش 15.1 میلیارد دلار بوده که از این اندازه 9.8 میلیون تن به ارزش حدود 3.4 میلیارد دلار ذرت، جو نیز 3.3 میلیون تن به ارزش بیش از یک میلیارد دلار و 2.3 میلیون تن کنجاله سویا به ارزش بیش از 1.2 میلیارد دلار بوده است.

این در حالی است که به تازگی با تصمیم وزارت جهاد کشاورزی مقرر شده است شرکت پشتیبانی امور دام بخشی از ذخایر راهبردی کنجاله را به وسیله واردات دانه های روغنی تامین می نماید.

جهت تسریع در ترخیص کالاهای اساسی، ترخیص درصدی در دستور کار قرار گرفته است که 90 درصد آن بدون صدور کد رهگیری بانک قابل ترخیص بوده و برای 10 درصد به جای مانده باید بعد از صدور کدرهگیری انجام گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "موجودی خوراک دام و طیور در گمرک چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موجودی خوراک دام و طیور در گمرک چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید