موزه هنرهای معاصر برای خرید آثار خارجی پول ندارد

به گزارش وبلاگ به آبادی، رییس موزه هنرهای معاصر تهران درباره امکان خرید آثار هنری جدید برای موزه، اظهار کرد که ما هیچ گاه بودجه برای خرید آثار خارجی نداشته ایم و البته با توجه به اینکه گاهی قیمت یک اثر هنری 10 برابر بودجه یک موزه است، به طور کلی امکان خرید آثار بین المللی در اغلب موزه های جهان بسیار کم شده است.

موزه هنرهای معاصر برای خرید آثار خارجی پول ندارد

احسان آقایی، رییس موزه هنرهای معاصر در گفت و گویی با وبلاگ به آبادی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد آثار خارجی در سال های بعد از انقلاب برای موزه خریداری شده است؟ اعلام کرد: بخش عمده آثار ایرانی گنجینه بعد از انقلاب اضافه شده و آثار خارجی نیز اغلب برای قبل از انقلاب هستند؛ البته در دوره بعد از انقلاب نیز آثار خارجی به گنجینه اضافه شده که اغلب از سوی هنرمندان آنها به موزه اهدا شده است.

او با بیان اینکه به طور کلی اعتباری برای خرید آثار خارجی وجود نداشته و هنوز هم وجود ندارد، ادامه داد: با توجه به اینکه موزه هنرهای معاصر تهران زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، برای خرید آثار خارجی این وزارتخانه باید به دولت لایحه بدهد که خریداری گردد. از سوی دیگر آنقدر قیمت آثار هنری در عرصه بین المللی گران شده است که نه تنها ما بلکه بسیاری از کشورهای خارجی نیز امکان خرید ندارند و در واقع بیشتر آثار به صورت اهدایی در اختیار موزه ها قرا می گیرد؛ چراکه در دنیای امروز گاهی هزینه خرید یک اثر از بودجه چند سال یک موزه بیشتر است و عملاً دیگر امکان خرید اثر بسیار کم شده است.

رییس موزه هنرهای معاصر تهران همچنین درباره شرایط خرید آثار ایرانی نیز شرح داد: برای آثار داخلی اگر کاری را بدانیم که ضروری است برای موزه خریداری گردد به مرکز هنرهای تجسمی اعلام می کنیم و این مهم انجام می گردد. از سوی دیگر گاهی از بعضی هنرمندان شاخص که اثری از آنها نداریم نیز درخواست می کنیم که یکی از آثارشان را به موزه اهدا نمایند که خوشبختانه اغلب این اتفاق هم می افتد.

آقایی درباره نمایش آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران بعد از بازگشایی، اظهار داشت: در دوازده سال اخیر به غیر از دو سال در موزه حضور داشته ام و در این مدت بارها آثار گنجینه به نمایش گذاشته شده است. بعد از بازگشایی موزه نیز نمایشگاه های متفاوتی از گنجینه موزه کیوریت خواهیم کرد؛ چراکه نمایش تکراری و بدون مفهوم آثار عملا ارزشی ندارد و نمایشگاه باید دارای یک مفهوم محوری باشد که مخاطب بتواند از ابتدا تا سرانجام دریافتی از مجموعه داشته باشد.

رییس موزه هنرهای معاصر تهران درباره برگزاری نمایشگاه های انفرادی نیز شرح داد: نمایشگاه های انفرادی عموما نمایشگاه های نادری در تاریخ موزه هستند؛ زیرا هنرمندی که قرار است نمایشگاه انفرادی آثار او در موزه برگزار گردد، باید به تشخص و تاثیرگذاری در سطح ملی رسیده باشد که موزه به این نتیجه برسد برای این هنرمند نمایشگاه برگزار کند. در واقع این هنرمند باید همانند هنرمندانی همچون علی اکبر صادقی، مسعود عربشاهی، بهجت صدر و ... که بارها تحت عنوان پیشگامان هنر نوگرای ایران، نمایشگاه های انفرادی از آنها برگزار شده است، جریان ساز باشد.

او اظهار داشت: در آینده و پس از بازگشایی موزه نیز نمایشگاه های انفرادی برگزار می کنیم که البته به این معنی نیست که برای همه هنرمندان می توانیم چنین کاری انجام دهیم. هنرمندان باید آنقدر تنوع در کارشان داشته باشند که نمایشگاه آثارشان یکدست و ملال آور نگردد؛ به عنوان مثال وقتی 5 اثر از یک هنرمند را می بینیم انگار تمام آثار او را دیده ایم؛ حال تصور کنید که 100 اثر از این هنرمند در موزه به نمایش گذاشته گردد. چنین نمایشگاهی نشان می دهد که ما مخاطبمان را دستِ کم گرفته ایم؛ بنابراین هنرمندانی برای نمایشگاه انفرادی انتخاب می شوند که شاخص و تنوع کار زیادی داشته باشند و همین امر باعث می گردد تعداد نمایشگاه های انفرادی کم باشد؛ اما برگزاری نمایشگاه های گروهی زیادی در دستور کار موزه واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "موزه هنرهای معاصر برای خرید آثار خارجی پول ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه هنرهای معاصر برای خرید آثار خارجی پول ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید