پاکستان: بدون همکاری اسلام آباد امکان توافق آمریکا و طالبان وجود نداشت

به گزارش وبلاگ به آبادی، وزیر خارجه پاکستان اظهارداشت که این کشور نقش اساسی را در فرایند صلح افغانستان ایفا نموده و بدون همکاری این کشور توافق آمریکا و طالبان هرگز اتفاق نمی افتاد.

پاکستان: بدون همکاری اسلام آباد امکان توافق آمریکا و طالبان وجود نداشت

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ به آبادی، شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان با اشاره به بیانیه مشترک اخیر آمریکا، ناتو و افغانستان گفت که هرگونه ملاحظه کابل با اسلام آباد باید به وسیله دوجانبه حل گردد و نباید واشنگتن را در این مسایل دخیل کرد.

این بیانیه مشترک روز یکشنبه توسط رئیس جمهور افغانستان، وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو در مراسمی همزمان با امضای توافق آمریکا و طالبان در دوحه اعلام شد.

در یکی از بندهای توافقنامه آمده است: آمریکا متعهد است تا مذاکرات بین افغانستان و پاکستان را تسهیل کند تا دو طرف تضمین نمایند که امنیت هیچکدام از آن ها با اقداماتی از خاک کشور دیگر مورد تهدید قرار نگیرد.

قریشی در واکنش به این موضوع به رویترز گفت: افغانستان باید بطور مستقیم با پاکستان صحبت کند، آمریکا برای خروج برنامه دارد و ما برای همواره همسایه باقی می مانیم.

وی توضیح داد: اگر من با افغانستان مسئله ای داشته باشم من از واشنگتن نمی پرسم که ایفای نقش کند.

وزیر خارجه پاکستان اظهارداشت که اگر پاکستان همه را قانع نمی کرد که بحران 18 ساله افغانستان راه چاره نظامی ندارد توافق آمریکا و طالبان در دوحه هرگز اتفاق نمی افتاد.

قریشی گفت که پاکستان با ترغیب طالبان و آمریکا برای یافتن یک راه چاره سیاسی، این توافق را تسهیل کرد و انجام این مهم، کار آسانی نبود.

با این حال، ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی رهبر طالبان که توافق با آمریکا را روز یکشنبه 10 اسفند امضا کرد به مدت 8 سال در زندان پاکستان داشت و در سال 2018 میلادی به درخواست واشنگتن آزاد شد و پس از آن در بیش از یک سال گذشته مسئولیت معاونت سیاسی رهبر طالبان و نیز ریاست تیم مذاکره نماینده با طالبان را برعهده دارد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "پاکستان: بدون همکاری اسلام آباد امکان توافق آمریکا و طالبان وجود نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاکستان: بدون همکاری اسلام آباد امکان توافق آمریکا و طالبان وجود نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید