پیشبرد بازسازی بافت قلبی بالغین با سلولهای بنیادی

به گزارش وبلاگ به آبادی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول بنیادی، بافت قلبی آسیب دیده قادر به خود ترمیمی نیست. سلول های عضلات قلبی یا کاردیومیوسیت ها به اندازه کافی تکثیر نمی شوند که بافت مرده یا آسیب دیده را ترمیم نمایند؛ در نتیجه اغلب افرادی که دچار حملات قلبی می شوند دچار نارسایی قلبی می شوند و مسائل مربوط به این عارضه عوارض جانبی زیادی را برای آنها ایجاد می نماید و حتی منجر به مرگ می گردد.

پیشبرد بازسازی بافت قلبی بالغین با سلولهای بنیادی

در مطالعه ای جدید در انستیتو قلب تگزاس محققین به این نتیجه رسیده اند که باید راهی را برای برداشتن ترمزی که روی تکثیری کاردیومیوسیت ها وجود دارد، پیدا کرد و بدین ترتیب شرایط لازم برای درمان بیماری های قلبی را فراهم کرد. راه چاره پیشنهادی آنها باز برنامه ریزی کاردیومیوسیت های بالغ به سلول هایی با وضعیت جنینی است.

پیش از این محققان نشان داده اند که راستا Hippo با مهار فعالیت راستا YAP تکثیر کاردیومیوسیت ها را متوقف می نماید.

در این مطالعه، محققین مدل موشی را فراوری کردند که ورژنی از YAP به نام YAP5SA را در کاردیومیوسیت های بالغش بیان می کرد و در برابر اثر مهاریHippo مقاوم بود. آنها نشان دادند که با بیان YAP5SA، می توان سلول های کاردیومیوسیت بالغ بسیار تخصص یافته را به سلول هایی با شرایط شبه جنینی تبدیل کرد. این سلول های باز برنامه ریزی شده می توانند تکثیر شوند و سلول های جدید ارتباطاتی را با کاردیومیوسیت های از پیش موجود ایجاد می نمایند.

بازبرنامه ریزی کاردیومیوسیت ها تاکنون در جانوران زنده صورت نگرفته بود. این مطالعه نشان می دهد که تبدیل کردن سلول های بسیار تخصص یافته به سلول هایی با وضعیت جنینی تر به وسیله دستکاری ژن های صحیح امکان پذیر است و همین امر امکان درمان بیماری های قلبی به وسیله بازبرنامه ریزی کاردیومیوسیت ها را فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پیشبرد بازسازی بافت قلبی بالغین با سلولهای بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشبرد بازسازی بافت قلبی بالغین با سلولهای بنیادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید