چه طور برای سفر پول پس انداز کنیم؟ (لازم نیست ثروتمند باشید تا همواره سفر کنید!)

به گزارش وبلاگ به آبادی، می خواهید برای مدتی دور جهان بگردید و یا تنها در تعطیلات پیش رو به یک سفر کوتاه بروید؟ لازم نیست ثروتمند باشید. اما ضروری است برای پس انداز کردن پول کمی خلاقیت داشته باشید!

چه طور برای سفر پول پس انداز کنیم؟ (لازم نیست ثروتمند باشید تا همواره سفر کنید!)

یک شایعه کاملا نادرست در بین مردم رواج پیدا نموده: سفر یه سرگرمی گران قیمت است. یعنی همه افرادی که زیاد سفر می نمایند پدر و مادر پولداری داشته اند و یا بلیط بخت آزمایی شان برده! بقیه ما افراد عادی نمی توانیم زیاد به سفر برویم، خب ما فقط بهر دیدنی دنیا آمده ایم!

هیچ کدام از گفته های بالا حقیقت ندارد. من هم زمانی مثل شما فکر می کردم. به عنوان فردی که نمی دانست هاستل چیست و راه های سفر مقرون به صرفه کدام است، فکر می کردم برای هر سفر داخلی یا خارجی باید پول زیادی خرج کنم. اما وقتی سفرم را آغاز کردم تازه فهمیدم که همه آن فکرها تنها گمان نادرستی بیش نبوده اند.

چه طور برای سفر پول پس مقدار کنیم؟

1- درمورد مسائل اقتصادی مسئولیت پذیر شوید

مدرسه چیز زیادی راجع به پس انداز کردن پول به ما یاد نداد. کنترل خرج ها مهارتی است که به آن احتیاج داریم. اما خیلی از ما راه و چاه آن را نمی دانیم تا زمانی که بزرگ شویم. اگر می خواهید برای سفرتان پول جمع کنید حالا زمان خوبی برای یاد گرفتن راه های کنترل خرج کردن پول و از بین بردن عادات بد (مثل ولخرجی و غیره) است.

2- خرج هاتان را کنترل کنید

پول به خودی خود باعث استرس نمی گردد. اینکه ندانید پول هاتان را خرج چه نموده اید و اینکه هنوز قسط وام تان را نداده حقوق تان تمام گردد، این ها باعث استرس می شوند. راهکار این مشکل ساده است. همین آخر هفته گردش حساب تان را از بانک بگیرید و نگاه موشکافانه ای به آن بیاندازید. ببینید پول تان را صرف خرید چه چیزهایی نموده اید. آنالیز کردن مخارج یکی از برترین راه ها برای جلوگیری از ولخرجی و پس انداز کردن پول است. شاید این روش را شنیده باشید اما تا به حال آن را هر روز انجام داده اید؟

3- بودجه بندی کنید

در این هنگام شما به دو نوع بودجه احتیاج دارید. بودجه ای برای زندگی و بودجه برای سفر. در ابتدا باید حساب کنید سفری که در پیش رو دارید چقدر هزینه خواهد داشت. اگر بدانید چه می خواهید بکنید می توانید مخارج سفرتان را کاهش دهید. مقدار این مخارج ارتباط مستقیم با مقصدتان و مقتصد بودن خودتان دارد. اگر زرنگ و محبت آمیز برخورد کنید خرج جای خواب تان می تواند تقریبا نزدیک به هیچ گردد!

4- خرج های غیر ضروری را حذف کنید

یک تکه کاغذ بردارید و یک خط عمودی وسط آن بکشید. در گوشه سمت راست کاغذ بنویسید ضروریات و در گوشه سمت چپ آن بنویسید اقلام غیر ضروری. سپس هر چیزی را که برای آن پول خرج می کنید در یکی از این دو ستون قرار دهید. آیا واقعا به آن لباس احتیاج داشتید؟ آیا واقعا احتیاجی بود الان گوشی موبایل تان را عوض کنید یا می توانستید چند سال دیگر هم با آن کار کنید؟ کدام یکی از مواردی که برایش پول خرج کردید به راستی ضروری بودند و کدام یک فقط ولخرجی؟

5- عاداتی را که به پس انداز کردن پول یاری می نمایند، در خود به وجود آورید

نمی توانید صبح ها چند دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید و به جای تاکسی گرفتن با اتوبوس، مترو یا پیاده به سر کار بروید؟ می توانید به جای اینکه در رستوران غذا بخورید، خودتان در خانه غذا درست کنید. به جای خرید دسرهای گران قیمت می توانید مواد آنا را تهیه کنید و خودتان آن را در خانه آماده کنید.

این ها چند مثال از عاداتی بودند که باعث می شدند پول کمتری خرج کنید. چه کارهای دیگری می توانید بکنید؟

6- هزینه محل اقامت را کمتر کنید

این کار بی نهایت موثر است! اگر جایی که برای اقامت تان انتخاب نموده اید کرایه زیادی دارد، چه طور است که یک هم اتاقی پیدا کنید و هزینه ها را با هم نصف کنید؟ دو هم اتاقی چه طور؟! اگر این روش را دوست ندارید چرا یک اتاق کوچک تر کرایه نمی کنید و یا در محله ای مقرون به صرفه تر اقامت نمی کنید؟ به جای رفتن به هتل های گران قیمت هاستل ها را انتخاب کنید. اگر به شهری سفر می کنید که اقوامی و دوستانی صمیمی در آنجا دارید، چند روزی به خانه آنها بروید.

DCIM100GOPROG0011516.

7- وسایل به درد نخورتان را بفروشید

اگر چیزی ارزش پول دادن را دارد اما به درد سفرتان نمی خورد، پس آن را بفروشید! سال ها پیش من هم همین کار را کردم، به ماشینم به دقت نگاه کرد، بعد آن را فروختم و به جای آن یک دوچرخه خریدم! پول حاصله را هم برای سفر کنار گذاشتم. نه فقط وسایل به درد نخور، که یک سری خدمات اضافی که هر ماه یا هر سال دریافت می کنید را هم کنسل کنید و به جای آن سفر بروید.

برخی چیزها تنها در نگاه اول به درد بخور هستند اما اگر درست راجع به آنها فکر کنیم می بینیم مدت ها است از آنها استفاده ننموده ایم و در واقع اصلا احتیاجشان نداریم.

8- راه های دیگری برای پس انداز

نه تنها ترک عاداتی مثل رستوران رفتن می تواند باعث گردد خیلی بیشتر سفر بروید، که کارهای دیگری هم هستند که تغییری اساسی در پولی که برای سفر پس انداز می کنید به وجود می آورند.

- بیرون رفتن تان را کمتر کنید: به جای اینکه پول زیادی برای سینما رفتن خرج کنید، دوستان تان را دعوت کنید و در خانه فیلم دیدن کنید.

- بیشتر آشپزی کنید: حالا زمانی عالی برای یادگیری هنر آشپزی است!

- فروشگاه های مقرون به صرفه فروش را پیدا کنید: آیا همواره از یک جا خرید می کنید و نمی دانید کدام فروشگاه محصولاتش را مقرون به صرفه تر می فروشد؟ آیا از سایت های گران قیمت خرید می کنید؟

- تلویزیون را تعطیل کنید (یا کم کنید): دیدنی تلویزیون هدر دادن وقت و برق است.

- کمتر خرید کنید: شما به تازهترین موبایل موجود در بازار احتیاج ندارید. شما هر ماه به لباس تازه احتیاج ندارید.

9- بیشتر پول درآورید

همه می خواهند پول بیشتری به دست آورند. خب این کار شدنی است حتی اگر همین الان هم یک کار تمام وقت دارید. کاری نیمه وقت پیدا کنید و یا کاری که برای انجامش به حضور فیزیکی شما احتیاج نباشد، مثلا یک کار اینترنتی. مسافر کشی هم گزینه خوبی است که اگر ماشین دارید می توانید بعد از خاتمه ساعت کاری تان انجامش دهید و پول اضافه ای به دست بیاورید.

لازم نیست کاری که می کنید کار فوق العاده ای با حقوقی بالا باشد. چند هزار تومان بیشتر در هر روز می تواند شما را بارها و بارها به سفر ببرد!

10- با رئیس تان صحبت کنید

از کاری که الان دارید پول کافی به دست نمی آورید؟ شاید وقتش باشد با رئیس تان صحبت کنید تا حقوق تان را اضافه کند. اگر رئیس تان با افزایش حقوق موافقت نکرد، باید در پی راهی دیگر بگردید. مثلا می توانید کارتان یا محل کارتان را عوض کنید. یا از رئیس تان بخواهید ساعات آزادی داشته باشید تا در کنار شغل الان خود کاری دیگر هم پیدا کنید و انجام دهید.

11- در طول سفر پول درآرورید

این یکی برترین راه است که احتیاجی ندارد در طول سال فشار زیادی هم به خودتان وارد کنید و پول زیادی ذخیره کنید. مثلا من خودم یک کار و کسب آنلاین فروش کتاب راه انداختم و از پول حاصل از آن که هر ماه به حسابم می آمد چند سال سفر کردم و در طول سفر هم پول درمی آوردم.

یک روش دیگر هم فروش صنایع دستی هر شهر یا کشور است. صنایع دستی محل زندگی یا شهرهایی که در طول سفر از آنها عبور می کنید را تهیه کنید و در سفر به کشورها یا شهرهای دیگر بفروشید.

برای پول در آوردن به روش آنلاین می توانید راه ها زیر را امتحان کنید:

- نویسندگی

- عکاسی

- برنامه نویسی کامپیوتر

- مترجمی

من نمی دانم شما چه توانایی ها و مهارت هایی دارید اما گزینه های بیشماری پیش روی تان است. کمی خلاقیت به خرج دهید!

منبع: فوت و فن / expertvagabond.com

به "چه طور برای سفر پول پس انداز کنیم؟ (لازم نیست ثروتمند باشید تا همواره سفر کنید!)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه طور برای سفر پول پس انداز کنیم؟ (لازم نیست ثروتمند باشید تا همواره سفر کنید!)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید