کشف چاه سنگی دوره ساسانی در محوطه باستانی تپه اشرف اصفهان

به گزارش وبلاگ به آبادی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، از کشف چاه سنگی دوره ساسانی به عمق شش متر و خمره متعلق به دوره اشکانیان در تپه اشرف اصفهان اطلاع داد.

کشف چاه سنگی دوره ساسانی در محوطه باستانی تپه اشرف اصفهان

به گزارش وبلاگ به آبادی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، فریدون الله کمک امروز 24 خردادماه با اعلام این مطلب گفت: آثار به دست آمده در راستای خیابان مشتاق دوم اصفهان در بخش شمالی تپه اشرف، بیشتر متعلق به دوره های تاریخی پیش از اسلام تا قرن پنجم هجری است.

الله کمک اضافه نمود: خمره عظیم کشف شده پس از طی کردن مراحل قانونی به کارگاه بازسازی منتقل می گردد و تخلیه و کاوش آن انجام خواهد شد.

او تاکید نمود: این خمره یکی از مهم ترین کشفیات دوره اشکانیان در اصفهان و مهم ترین یافته ها در فصل هفتم کاوش است و دریچه ای جدید از اصفهان قدیم را پرده برداری می نماید چرا که تا به امروز از دوره اشکانی چنین یافته ای در اصفهان نداشته ایم.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان توضیح داد: چاه مربع شکل کشفی هم در صخره سنگی تراشیده شده و به لحاظ شکل و فرم فیزیکی بسیار ارزشمند است.

الله کمک گفت: این تپه ها با یکدیگر در ارتباط بوده اند و جزو یک حوزه فرهنگی هستند، اما جاده مالرویی که در دوره پهلوی دوم تبدیل به خیابان آسفالت شد و در دهه 60 خورشیدی با تخریب چهارهزار مترمربع از تپه اشرف باند دوم خیابان نیز ایجاد شد، این دو تپه را از یکدیگر جدا کرد.

او افزود: آثار تاریخی کشف شده، به دنبال متوقف شدن 600 متر لوله گذاری آب در خیابان مشتاق دوم اصفهان به سمت شرق، به علت نجات بخشی آثار تاریخی تپه جی و بخش شمالی تپه اشرف بود، لذا در راستا لوله گذاری آب در کف خیابان مشتاق دوم به آثاری برخورد نموده ایم که در فصول گذشته یافت نشده بود و به همین علت باید این برآورد ها گسترش یابد و به صورت کاوش ادامه پیدا کند.

در شش فصل گذشته کاوش تپه اشرف (از سال 1389)، یک سکه ساسانی و سفال های مربوط به قرن سوم پیش از میلاد (سلوکی و اشکانی) به دست آمد که نمونه های آن ها را می توان در پاسارگاد دید و پیش از این در اصفهان گزارش نشده بود.

منبع: میراث آریا

به "کشف چاه سنگی دوره ساسانی در محوطه باستانی تپه اشرف اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف چاه سنگی دوره ساسانی در محوطه باستانی تپه اشرف اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید