40 نوجوان شیعه عربستانی در معرض اعدام

به گزارش وبلاگ به آبادی، بعضی منابع اعلام کردند که بیش از 40 نوجوان شیعه در عربستان به اتهام شرکت در اعتراضات قطیف در سال 2011 با مجازات اعدام روبه رو هستند.

40 نوجوان شیعه عربستانی در معرض اعدام

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ به آبادی به نقل از سعودی لیکس، بیش از 40 نوجوان در زندانهای رژیم سعودی به اتهامات مربوط به اعتراضات قطیف در سال 2011 با مجازات اعدام روبه رو هستند.

منابع حقوق بشری اظهار داشتند که علی رغم تعهد مقامات سعودی برای متوقف کردن مجازات اعدام علیه افراد زیر 18 سال، ده ها نفر به اتهامات خودسرانه با اعدام روبه رو هستند.

مقامات سعودی در سال 2018 انتها مجازات اعدام را برای افراد زیر 18 سال و نوجوانان به دلیل بعضی از جرایم اعلام کردند؛ اما این کشور مصطفی آل درویش را به دلیل اتهامات مربوط به دوران کودکی اعدام کرد.

به گفته محافل حقوق بشر، مجازات اعدام مجازات احتمالی نوع جرمی بود که بسیاری از نوجوانان بازداشت شده به آن متهم شدند.

دیده بان حقوق بشر تأکید کرد که مقامات سعودی به اجرای احکام اعدام ناعادلانه علیه نوجوانان ادامه می دهند.

این سازمان از رژیم سعودی خواست که با ممنوعیت مجازات اعدام برای بچه ها در همه موارد بدون استثنا به بیشتر قریب به اتفاق کشورها بپیوندد.

خانواده های زندانیان مذکور از دومنیک راب وزیر امور خارجه انگلیس خواسته اند که در جریان سفرش به ریاض برای توقف مجازات اعدام افراد کم سن وسال مداخله فوری کند.

عربستان هنوز مجازات اعدام را برای نوجوانان اعمال می نماید به ویژه اینکه آن ها تحت شکنجه زیاد اعتراف می نمایند و مقامات سعودی با ساختن اتهاماتی علیه آن ها به صورت آشکار حقوق آن ها و معاهدات بین المللی را نقض می نمایند.

یک سازمان حقوق بشر از زمان شروع به کار پادشاه سلمان بن عبدالعزیز و پسرش (2021 ـ 2015) 844 مورد اعدام سعودی ها و خارجی ها را در پادشاهی ثبت نموده است.

سازمان اروپایی ـ سعودی حقوق بشر اعدام 844 نفر را توسط رژیم آل سعود ثبت نموده است که بالاترین درصد این اعدام ها در سال 2019 به طور متوسط 130 نفر است.

گزارش این سازمان در خصوص تعداد مجازات اعدام در عربستان نشان می دهد که مجازات علیه بازداشت شدگان سیاسی و بچه ها در حال افزایش است.

اخیراً مقامات سعودی آل درویش را به دلیل اتهاماتی که اقدام مسلحانه علیه ولی امر، تهدید امنیت کشور، تشکیل یک باند تروریستی برای کشتن نیروهای امنیتی و فتنه انگیزی خوانده اند، اعدام کردند. فؤاد ابراهیم معارض سعودی در حساب توئیتری خود در واکنش به این خبر نوشته است: مصطفی آل درویش جوان اهل قطیف به عنوان بخشی از اتهامات ساختگی بازداشت شد که شامل دهها تن از کسانی می گردد که در تظاهرات مسالمت آمیز سال 2011 شرکت کردند و با گلوله در خیابان و یا با شمشیر کشته شدند.

اخیراً فعالان سازمان اروپایی سعودی حقوق بشر علاوه بر تحولات ناآرام در پرونده های مجازات اعدام در خصوص جرایمی که توسط افراد زیر 18 سال صورت گرفته است گفتند که آنها همچنین نگران امکان سازماندهی اعدام دسته جمعی در عربستان هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "40 نوجوان شیعه عربستانی در معرض اعدام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 نوجوان شیعه عربستانی در معرض اعدام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید