5 خاصیت شگفت انگیز گوشت بوقلمون ؛ برترین جایگزین گوشت قرمز

به گزارش وبلاگ به آبادی، بوقلمون یکی از برترین انتخاب های غذایی و جایگزین گوشت قرمز است که مزیت آن را می توان پروتئین بالا در کنار چربی کم دانست. در این مطلب به فواید عادت به خوردن گوشت بوقلمون پرداخته ایم.

5 خاصیت شگفت انگیز گوشت بوقلمون ؛ برترین جایگزین گوشت قرمز

به گزارش وبلاگ به آبادی، بوقلمون یکی از برترین انتخاب های غذایی و جایگزین گوشت قرمز است که مزیت آن را می توان پروتئین بالا در کنار چربی کم دانست. بعلاوه بوقلمون حاوی سلنیوم است که این ماده معدنی در متابولیسم هورمون های تیروئیدی و تقویت ایمنی بدن نقش دارد. در ادامه این مطلب به فواید عادت به خوردن این گوشت پرداخته ایم که به ترتیب عبارتند از:

منبع غنی ریزمغذی ها

بوقلمون سرشار از فسفر است که نقش اساسی در حفظ و تشکیل توده استخوانی و دندان ها دارد، در رشد و ترمیم بافت ها موثر است و به تنظیم PH خون یاری می نماید. آهن دیگر ترکیب ارزشمند در بوقلمون است که در فراوری سلول های تازه، هورمون ها و ناقل های عصبی نقش دارد.

بوقلمون را باید منبع غنی از روی دانست که به خصوص در واکنش های ایمنی، تشکیل ماده ژنتیک سلولی، ادراک مزه ها، بهبود جراحات و رشد جنین موثر است. مس دیگر ماده معدنی در بوقلمون است که علاوه بر تشکیل آنزیم های مختلف برای تشکیل هموگلوبین و کلاژن نیز لازم است. بسیاری از آنزیم های بدن که حاوی مس هستند در مقابله با رادیکال های آزاد نقش دارند.

فاقد چربی و کلسترول

گوشت بوقلمون به خصوص سینه آن فاقد چربی و کلسترول است و به همین علت جزء گوشت های سالم محسوب می گردد. میزان چربی اشباع آن بسیار پایین و کمتر از یک گرم در هر 100 گرم است. این نوع چربی در این میزان گوشت گاو 6 گرم و در گوشت گوسفند 9 گرم است.

بعلاوه گوشت بوقلمون نسبت به سایر گوشت ها کالری کمتری دارد. به طور کلی، توصیه می گردد بیش از 20 گرم چربی اشباع در رژیم غذایی متعادل مصرف نگردد. مصرف مداوم منابع چربی های اشباع منجر به افزایش کلسترول خون می گردد که زمینه ابتلا به بیماری های قلبی عروقی افزایش پیدا می نماید.

منبع پروتئینی سرشار از ویتامین های گروه B

بیشتر افراد می دانند که بوقلمون منبع غنی پروتئین است اما شاید کمتر اطلاع داشته باشند که این پروتئین ها چه فوایدی دارد. پروتئین های موجود در بوقلمون جزو انواع کم چرب است که می تواند تمام اسیدهای آمینه ضروری برای حفظ و تشکیل بافت عضلانی را تامین کند. علاوه بر این، بوقلمون سرشار از ویتامین های گروه B است که برای تامین انرژی و متابولیسم ضروری خواهند بود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

بوقلمون جزء منابع سرشار از سلنیوم محسوب می گردد به طوری که هر 100 گرم 31 میکروگرم سلنیوم دارد. این ماده معدنی برای عملکرد متابولیسم هورمون های تیروئیدی، فرایندهای آنتی اکسیدانی و تقویت ایمنی بدن موثر است. سلنیوم به علت تاثیر محافظ از سلول ها شناخته می گردد. یکی دیگر از مزایای گوشت بوقلمون خواص ضدسرطانی آن است. مطالعات نشان می دهد ترکیبات موجود در بوقلمون به خصوص سلنیوم در جلوگیری از رشد سلول های سرطانی نقش دارد.

بهبود خلق وخو

از جمله دیگر خواص بوقلمون می توان به تاثیر محرک آن در بهبود خلق وخو اشاره نمود. گوشت بوقلمون سرشار از تریپتوفان است که اسیدآمینه ضروری و پیش احتیاج تشکیل سروتونین است و این ناقل عصبی موجب بهبود خلق وخو و اشتها می گردد. تریپتوفان همچون دیگر اسیدهای آمینه موجود در گوشت بوقلمون در تقویت عملکرد سیستم ایمنی نیز نقش دارد. تریپتوفان بعلاوه به عنوان ترکیب طبیعی مقابله با بی خوابی نیز شناخته می گردد و بهتر است افرادی که دچار بی خوابی و دیگر اختلالات خواب هستند حتما گوشت بوقلمون را در رژیم غذایی شان بگنجانند.

منبع: سلامت

منبع: همشهری آنلاین

به "5 خاصیت شگفت انگیز گوشت بوقلمون ؛ برترین جایگزین گوشت قرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 خاصیت شگفت انگیز گوشت بوقلمون ؛ برترین جایگزین گوشت قرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید