بازنویسی عصر حجر با آنالیز استخوان های یک ماهیگیر

به گزارش وبلاگ به آبادی، ایلنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، بازنویسی عصر حجر با آنالیز استخوان های یک ماهیگیر صورت می پذیرد.

بازنویسی عصر حجر با آنالیز استخوان های یک ماهیگیر

چندی پیش، باستان شناسان با آنالیز استخوان های انسانی متعلق به عصر حجر که در شمال شیلی کنونی کشف شده بود، دریافتند که این استخوان ها متعلق به یک ماهیگیر است که در اثر غرق شدن جان خود را از دست داده است. باستان شناسان این اسکلت را در ساحلی در نزدیکی صحرای آتاکامای شیلی کشف کردند.

استخوان های این مرد که حدود 5000 سال پیش زندگی میکرد، در یک گور دسته جمعی بدست آمده است. در این قبر چهار فرد از جمله سه بزرگسال (دو مرد و یک زن) و یک کودک قرار داشتند.

محققان در شماره آوریل 2022 در مجله علوم باستان شناسی گزارش دادند که این مرد زمانی که زنده بود حدود 5 فوت و 3 اینچ (1.6 متر) قد داشت و بقایای او نشانه هایی از بیماری های دژنراتیو و استرس متابولیک را نشان می دهد. استخوان ها نیز آثاری از آرتروز را در پشت و هر دو آرنج نشان دادند. پشت جمجمه او شواهدی از جراحات التیام یافته از ترومای بلانت داشت. دندان ها و فک های او به وسیله تارتار، بیماری پریودنتال و آبسه آسیب دیده بود. براساس این مطالعه، ضایعات در حدقه چشم وی به کمبود آهن ناشی از بلعیدن انگل موجود در حیوانات دریایی اشاره دارد. این فرد هنگام مرگ حدود 35 تا 45 سال داشت.

سایر علائم روی استخوان های بازو و پا که زمانی ماهیچه ها به آن چسبیده بودند، حکایت از فعالیت های تکراری مرتبط با ماهیگیری مانند پارو زدن، زوبین کردن و چمباتمه زدن برای برداشت صدف دارند. محققان پیشنهاد کردند که اگر فرد ماهیگیر بود، احتمالا در اثر غرق شدن جان خود را از دست داده است.

وقتی فردی غرق می گردد، آب استنشاق شده می تواند وارد جریان خون گردد و پس از پارگی ریه ها در سراسر بدن حرکت کند، حتی به وسیله مویرگ ها به سیستم بسته مغز استخوان می رسد. با نگاه کردن به گونه های دیاتوم ها در مغز استخوان میتوان دریافت که آیا فرد آب نمک خورده است یا خیر. با این حال، این روش هرگز برای آنالیز استخوان های باستانی استفاده نشده بود.

برای مطالعه تازه، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که آزمایش مدرن دیاتومه از نظر شیمیایی بسیار تهاجمی است و در برداشتن مغز استخوان از نمونه ها، ذرات کوچک و ارگانیسم هایی را که دیاتومه نبودند نیز از بین برد. براساس این مطالعه، چنین ذرات می تواند برای تجزیه و تحلیل استخوان های عصر حجر بسیار مهم باشد. بنابراین محققان فرآیندی کمتر تهاجمی را اتخاذ کردند که مغز استخوان به جامانده را در نمونه های آنها حذف میکرد، درحالیکه طیف وسیع تری از مواد میکروسکوپی جذب شده به وسیله مغز را حفظ میکرد که سپس با میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) قابل تشخیص بود.

اسکن SEM یک جکپات میکروارگانیسمی را نشان داد. درحالیکه هیچ ماده دریایی به قسمت بیرونی استخوان ها چسبیده نبود، اسکن ها نشان داد که مغز استخوان حاوی اندازه زیادی فسیل کوچک اقیانوسی از جمله جلبک، تخم های انگلی و ساختارهای اسفنجی شکسته به نام اسپیکول است. این تنوع موجودات دریایی در اعماق استخوان های این مرد نشان می دهد که او بر اثر غرق شدن در آب نمک مرده است.

دانشمندان پیرامون بازنویسی عصر حجر با آنالیز استخوان های یک ماهیگیر گزارش دادند که این احتمال وجود دارد که دلیل مرگ یک فاجعه طبیعی بوده باشد، زیرا سوابق زمین شناسی در این منطقه ساحلی شیلی شواهدی از سونامی قدرتمند مربوط به حدود 5000 سال پیش را حفظ نموده است.

آنها گفتند، اما با وجود شواهد اسکلتی فراوان مبنی بر اینکه این فرد یک ماهیگیر بوده است، شرح محتمل تر این است که او در یک تصادف ماهیگیری جان خود را از دست داده است. محققان شرح دادند که آسیب به اسکلت - مفاصل شانه از دست رفته، مهره های گردنی که با پوسته ها و قفسه سینه شکسته جایگزین شده اند - ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که امواج بدن مرد غرق شده را کوبیده و سپس آن را به خشکی می کشاند.

تجزیه و تحلیل داخلی استخوان های این مرد، آثاری از حیات دریایی میکروسکوپی مانند تخم های انگل و جلبک ها را نشان داد. این تصویر یک جلبک سبز تک سلولی تخریب شده را نشان می دهد که در زیست بوم های دریایی زندگی می نماید.

پدرو آندراد (نویسنده اصلی این مطالعه، باستان شناس و استاد مردم شناسی در دانشگاه) در خصوص اینکه چرا این مرد در یک گور دسته جمعی دفن شد، میگوید: آنچه می توانیم از زمینه های مشابه ارزیابی کنیم این است که آنها احتمالاً متعلق به یک گروه خانواده در شیلی Concepción هستند.

آندراد در ایمیلی به لایو ساینس گفت: این افراد احتمالا جد مشترکی داشتند اما اعضای مستقیم خانواده نبودند، چرا که آنالیز تاریخ اسکلت ها نشان از آن دارد که آنها طی حدود 100 سال در این قبر گذاشته شده اند.

جیمز گاف (یکی از نویسندگان این مطالعه) با توسعه دامنه آزمایش مدرن دیاتوم ها برای گنجاندن انتخاب گسترده تری از حیات های دریایی میکروسکوپی در جستجوی آنها به وسیله حفره های داخلی استخوان های ماقبل تاریخ، ما راه کاملا تازهی را برای انجام کارها باز نموده ایم.

آندراد به لایو ساینس گفت: استفاده از این روش در سایر مکان های باستان شناسی در منطقه ها ساحلی با گورهای دسته جمعی می تواند بینش تغییر دهنده ای درباره نحوه زنده ماندن مردم باستان درحالیکه در شرایط بالقوه خطرناک زندگی میکردند، ارائه دهد.

گاف اضافه کرد: درحالیکه بسیاری از مکان های دفن دسته جمعی ساحلی در سراسر دنیا وجود دارد که به وسیله دانشمندان مورد آنالیز قرار گرفته اند، به این سوال اساسی که چه چیزی باعث این همه مرگ و میر شده است، توجه نشده است.

منبع: همگردی

به "بازنویسی عصر حجر با آنالیز استخوان های یک ماهیگیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازنویسی عصر حجر با آنالیز استخوان های یک ماهیگیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید