آشنایی با چشمه اعلا دماوند

به گزارش وبلاگ به آبادی، چشمه اعلا دماوند یک مکان خوش آب و هوا و تفریحی برای ساکنان تهران و حومه ان است که می توانند در یک سفر کوتاه یک روزه از بودن در کنار این چشمه و طبیعت اطراف آن لذت ببرند. این چشمه در فاصله 45 کیلومتری از تهران واقع شده است.

آشنایی با چشمه اعلا دماوند شاید بسیاری از هموطنان ساکن تهران فکر می نمایند برای گذراندk تعطیلات حتماً احتیاج به یک سفر چند روزه دارند، متأسفانه اغلب دوستان در تهران از مکان های گردشگری موجود در اطراف تهران اطلاعی ندارند. به همین علت بسیاری از مکان های تفریحی اطراف تهران با استقبال کمی رو به رو است. در صورتی که جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی در اطراف تهران وجود دارد که سفر به این مکان ها می تواند برای ساکنان تهرانی یک روز خاطره انگیز را رقم بزند.

یکی از مکان های تفریحی مناسب برای هموطنان تهرانی سفر یک روزه به چشمه اعلا در شهرستان دماوند است. آبی که از این چشمه می جوشد، ناشی از برف و باران سالانه بر روی قله دماوند است. آب های ناشی از بارندگی به درون زمین نفوذ می نمایند و با عبور از لایه های مختلف موجود در دل کوه تصفیه شده و املاح موجود در سنگ ها را در خود حل می نماید و به یک آب معدنی عالی تبدیل می گردد. این آب معدنی بسیار عالی و پر از خاصیت بعد از عبور از یک جهت طولانی در دل کوه از چشمه اعلا در دامنه کوه دماوند می جوشد، جالب است بدانید که به علت کیفیت بالای آب این چشمه و بعلاوه خواص درمانی آن، نام این چشمه را چشمه اعلا قرار داده اند.

هنگامی که به نزدیکی چشمه اعلا می روید در اطراف آن رسوبات آبرفتی را مشاهده می کنید؛ که تحقیقات زمین شناسی تعیین نموده است، این رسوبات مربوط به دوره چهارم زمین شناسی است. پس جای شگفتی است که تا کنون این چشمه توانسته است از آسیب های مختلف در امان بماند و همچنان جریان داشته باشد. بنا به این تحقیقات آب این چشمه، از آب های بیکربنات کلسیم از نوع آب سرد، سبک و کاملاً خوراکی است که خواص درمانی نیز دارد. بنا به تحقیقات صورت گرفته بر روی آب چشمه تعیین شده است که آب این چشمه با اثری که بر روی کلسیم، پتاسیم، منیزیم و سدیم می گذارد می تواند بر روی بیماری پرفشاری خون تأثیر گذار باشد؛ به عبارت دیگر نوشیدن این آب تا حدود زیادی در مقدار کاهش فشاری خون مؤثر است، به همین علت مصرف آب چشمه اعلا را برای بیماران قلبی توصیه می نمایند.

منطقه گردشگری، چشمه اعلا یک فرصت مناسب برای رهایی از شلوغی شهر تهران و رسیدن به آرامش، در یک فضای کاملاً آرام و سرسبز را فراهم نموده است تا یک روز تعطیل خاطره انگیز را برای خود رقم بزنید. منطقه چشمه اعلا، منطقه ای ییلاقی است؛ بنابراین توصیه می کنیم در ماه های گرم سال مثلاً تابستان به این منطقه سفر کنید تا از هوای خنک، مطبوع و دل چسب این منطقه نهایت لذت را ببرید. برای رسیدن به این منطقه گردشگری باید به روستای چشمه اعلا که در حومه بخش مرکزی و در چهار کیلومتری شمال شهرستان دماوند است بروید.

چگونه به چشمه اعلا برویم؟این منطقه کوهستانی و سرد سیر تنها 45 کیلومتر از تهران فاصله دارد و برای رسیدن به این منطقه کافی است به سمت شرق تهران حرکت کنید، این چشمه در 51 کیلومتری جاده آبعلی قرار گرفته است. ساکنین چشمه اعلا، حدود 150 نفر هستند که بیشتر آن ها در این منطقه به کار کشاورزی و فراوری محصولاتی مانند گیلاس، آلبالو، زردآلو، سیب، گردو با آبیاری از چشمه اعلا مشغول هستند. در کنار این محصولات، می توان برگه زردآلو، قیسی و آلبالو خشکه و عسل را نیز مشاهده نمود؛ بنابراین سفر به چشمه اعلا با خرید سوغات عالی نیز همراه است.

نکته بسیار مهم در خصوص چشمه اعلا این است که یک شرکت فراوری آب معدنی که برای اولین بار در سال 1352 به وسیله فرانسوی ها در 200 متری چشمه احداث شده است، آب های معدنی را بسته بندی می نماید و مدعی است که این بطری ها از چشمه علا پرشده است. در صورتی که این موضوع صحت ندارد و گویا بطری های این شرکت از یک چاه عمیق پر می شوند. بنابراین می توان نتیجه گرفت اگر مشتاق استفاده از آب چشمه اعلا، با خواص گفته شده در بالا هستید باید حتماً به این چشمه مراجعه کنید؛ زیرا هیچ آب معدنی شرکتی در منطقه دماوند از آب این چشمه استفاده نمی نماید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "آشنایی با چشمه اعلا دماوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با چشمه اعلا دماوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید