احساس سوزش در معده

به گزارش وبلاگ به آبادی، احساس سوزش در معده ممکن است همواره یک موضوع بسیار جدی نباشد، اما می تواند ناراحتی بسیاری را بوجود آورد. مطلب پیش ِ رو را بخوانید تا بیشتر در خصوص علل اصلی و گزینه های درمانی این مشکل آزار دهنده بیاموزید.

احساس سوزش در معده

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

احساس سوزش در معده ممکن است همواره یک موضوع بسیار جدی نباشد، اما می تواند ناراحتی بسیاری را بوجود آورد. مطلب پیش ِ رو را بخوانید تا بیشتر در خصوص علل اصلی و گزینه های درمانی این مشکل آزار دهنده بیاموزید.

معده فضای محصور و یا کیسه مانندی است که در گوشه سمت چپ قسمت فوقانی شکم زیر قفسه سینه قرار گرفته است. و مواد غذایی را به قطعات کوچکتر تجزیه نموده و در نتیجه به هضم غذا یاری می کند. برای این منظور، از شیره های گوارشی مختلفی یاری می گیرد که از آنزیم ها و اسیدهای ترشح شده به وسیله غدد مختلف موجود در دیواره معده تشکیل می شوند. چنانچه هرگونه آسیبی به پوشش داخلی معده شما وارد شود، آنگاه هنگامی که قسمت آسیب دیده در معرض شیره های گوارشی قرار گیرد، احساس سوزش خواهید کرد. این احساس سوزش عمدتاً به قسمت بالایی شکم محدود می شود.

علل

سوزش معده اغلب به دلیل التهاب دیواره معده ایجاد می شود. از جنبه پزشکی، به گاستریت یا ورم معده اشاره دارد. این شرایط با تهوع، تورم و گرفتگی و انقباضات دردناک همراه است. به دلیل داشتن احساس سوزش، اغلب افراد احساس سیری داشته که منجر به از دست دادن اشتها می شود. عوارض متداولی که منجر به این مشکل معده می شوند به توضیح زیر است.

عفونت باکتریایی: یک نوع باکتری به نام اچ. پیلوری (هلیکوباکتر پیلوری) می تواند به پوشش داخلی معده آسیب وارد سازد. مشخص شده است که افراد عمدتا در دوران کودکی خود تحت تأثیر این باکتری قرار می گیرند، و ممکن است در تمام طول عمرشان در معده باقی بماند. و به وسیله تماس فیزیکی مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. این باکتری پس از ورود به معده، بدون هیچ گونه آسیبی بر روی پوشش یا لایه محافظ باقی می ماند. هنگامی که شرایط مطلوب خود را دریافت می کند، این باکتری بافت پوششی داخلی معده را از بین برده و موجب التهاب می شود.

آلرژی غذایی: چنانچه بلافاصله پس از صرف غذا احساس سوزش معده می کنید، آنگاه ممکن است مشکل از غذایی باشد که میل نموده اید. کسانی که به بعضی مواد غذایی آلرژی یا حساسیت دارند، ممکن است پس از مصرف بعضی مواد غذایی که به آن حساسیت دارند، دچار این نوع ناراحتی معده شوند. دیگران ممکن است این حالت را پس از خوردن غذای آلوده تجربه نمایند. به عبارت دیگر، می توان آن را از نشانه های اولیه مسمومیت غذایی به تعداد آورد. در اینجا، درد سوزش معده همراه با علائم دیگری مانند اسهال، استفراغ، تب، و غیره خواهد بود.

آنفلونزای معده: گاستروانتریت و یا آنفلونزای معده به دلیل یک عفونت ویروسی در روده بوجود می آید. احساس سوزش یکی از علائم این عفونت است.

زخم معده: زخم معده ممکن است زخم باز باشد که در پوشش داخلی معده یافت می شود. و ممکن است درد و احساس سوزش پس از تماس با اسید معده را بوجود آورد. احساس سوزش ممکن است در شب شدت یابد به این دلیل که در این دوره زمانی معده خالی می شود.

سوء هاضمه بدون زخم: این شرایط به دلیل سوء هاضمه ایجاد می شود. فرد ممکن است احساس التهاب و درد داشته باشد، اما آزمایشات هیچ گونه زخمی را نشان ندهند. این شرایط یا به دلیل داشتن استرس و یا مواد غذایی هضم نشده مانند غذاهای تند یا پر ادویه و چرب بوجود می آید.

دارو: استفاده طولانی مدت از داروهای خاصی مانند داروهای ضد التهابی جهت تسکین درد، اغلب موجب پاره شدن غشای محافظ معده شده و منجر به التهاب معده می شود.

مصرف بیش از حد الکل و کشیدن سیگار: دیگر موادی که می تواند این مشکل را تشدید سازد، مصرف الکل و کشیدن سیگار و یا سوء مصرف مواد است.

عوارض نهفته: می تواند نشانه ای از وجود عوارض نهفته یا زمینه ای همانند بیماری کرون، کم خونی خطرناک، بیماری های کیسه صفرا، و غیره باشد.

استرس های شدید روانی: داشتن استرس روحی و روانی می تواند به اسم محرکی برای این مشکل عمل کند. شرایط فیزیکی استرس زا مانند تروما و یا هر عمل جراحی بزرگ موجب ایجاد سوزش و درد در معده هم می شود.

جلسات پرتو درمانی و شیمی درمانی: گاهی اوقات، بیماران مبتلا به سرطان احساس سوزش در معده خود را پس از انجام درمان هایی مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی تجربه می نمایند.

درمان

این شرایط عمدتاً با مطالعه سابقه پزشکی بیمار تشخیص داده می شود. گاهی اوقات، آزمایشات خون و اشعه ایکس به منظور مشخص دلیل زمینه ای انجام می شود. درمان شامل استفاده از دارو، تغییر در شیوه زندگی، و یا درمان بیماری های زمینه ای می باشد. درمان سریع و به موقع خطر تشکیل زخم را تا حد زیادی کاهش می دهد.

آنتی اسیدها: در مرحله اول، هدف اصلی از درمان کنترل تشکیل اسید داخل معده است. در مرحله اولیه، آنتی اسیدها ـ یا در قالب قرص و یا به شکل مایع ـ به بیماران تجویز می شود. چنانچه مؤثر واقع نشد، آنگاه مسدود نماینده های اسید که ترشح اسید در معده را کاهش می دهند، به بیمار داده می شود. داروهای دیگری وجود دارند که به منظور محافظت از بافت پوششی داخل معده تجویز می شوند.

آنتی بیوتیک: در صورتی که احساس سوزش به دلیل عفونت هلیکوباکتر پیلوری باشد، آنگاه بایستی با یاری آنتی بیوتیک درمان شود. و اغلب با داروهای دیگری مانند مهارنماینده پمپ پروتون همراه خواهد بود. این درمان ممکن است برای مدت زمان طولانی و تا زمانی که باکتری ها از بدن دفع شوند، ادامه یابد.

گزینه های تسکین درد: به افرادی که داروهای مسکن را به طور مرتب مصرف می نمایند، توصیه می شود مصرف آنها را به حداقل برسانند. در صورت احتیاج، می توانند جهت تجویز گزینه های جایگزین مسکن ها با دکتر خود صحبت نمایند.

اقدامات خود مراقبتی

چندین اقدام خود مراقبتی وجود دارد که ممکن است به رهایی از هرگونه مشکل معده و یا حتی ممکن است به جلوگیری از چنین عوارضی یاری نمایند. در ذیل چند نمونه از آنها آورده شده است.

تغییر در شیوه زندگی محدود ساختن مصرف الکل. که البته بهتر است به کل مصرف الکل را ترک نمایید به این دلیل که التهاب معده را بیش از پیش تشدید می سازد. کشیدن سیگار موجب آسیب به دیواره معده می شود. بنابراین، ضروری است که تحت چنین شرایطی آن را ترک کنید.

موز، هندوانه، آب نارگیل، و غیره، احساس سوزش را تسکین می دهند. بنابراین، سعی کنید هر یک از آنها را که دوست دارید هر روزه مصرف نمایید.

نوشیدن یک فنجان چای آویشن ممکن است به تسکین درد یاری کند. 1 قاشق غذاخوری آویشن خشک را در یک فنجان آب جوش ریخته وآن را به مدت 10 دقیقه گذاشته، سپس صاف نموده و بنوشید. چای زنجبیل و چای بابونه هم ممکن است به این امر یاری کند.

در صورت وجود زخم و مسائل اسیدیته عسل بسیار مفید خواهد بود. 1 قاشق چای خوری عسل و یک چهارم قاشق چای خوری دارچین را مخلوط نموده هر روز میل نمایید. این نوشیدنی بسیار مفید خواهد بود.

می توانید یک لیوان باترمیلک (شیری که کره آن گرفته شده) را دو بار در روز بنوشید به این دلیل که احساس سوزش و درد حاصله از آن را تسکین می دهد. این نوشیدنی حتی به فرایند هضم یاری می کند.

چنانچه احساس سوزش به دلیل ایجاد گاز باشد، آنگاه تنها معده خود را در بین ناف و قفسه سینه ماساژ دهید. این کار به رها شدن گاز یاری خواهد نمود.

به اندازه کم غذا خورده و تعداد وعده های غذایی روزانه خود را افزایش دهید. وعده غذایی خود را از قلم نیاندازید. چنانچه از این مشکل رنج می برید، طور ایده آل بایستی تنها مواد غذایی که به راحتی هضم می شوند را مصرف نمایید. بایستی از مصرف غذاهای تند، پرادویه و چرب، نوشابه های گازدار و کافئین خودداری کنید، به این دلیل که ممکن است موجب ناراحتی و سوزش معده گردند.

از آنجا که داشتن استرس ممکن است موجب تحریک و سوزش معده شود، تکنیک های تمدد اعصاب مانند مدیتیشن و یوگا ممکن است به از بین بردن استرس یاری نمایند.

ورزش منظم و یا هر فعالیت بدنی به مدت حداقل 30 تا 40 دقیقه شما را سلامت نموده و در مقابل این قبیل مسائل محافظت می کند.

این علائم نبایستی نادیده گرفته شوند، و ضروری است به موقع درمان گردند. اگر احساس سوزش ناراحت نماینده در داخل معده داشته باشید، ممکن است نتوانید به درستی غذا بخورید. این امر بعلاوه ممکن است منجر به کاهش وزن غیر منتظره شود.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته شود.

منبع: راسخون

به "احساس سوزش در معده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احساس سوزش در معده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید