بی توجهی به لایه محتوای شبکه ملی اطلاعات

به گزارش وبلاگ به آبادی، یک کارشناس فناوری اطلاعات با بیان اینکه تا کنون توجه به چالش های لایه محتوا در شبکه ملی اطلاعات کم بوده، گفت: تصور بعضی از شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت هایی مانند سیم و کابل است که فکر می نمایند راه نیفتاده ، اما آن بخش از حوزه شبکه ملی اطلاعات که محقق نشده، حمایت و توسعه محتوای خصوصی است.

بی توجهی به لایه محتوای شبکه ملی اطلاعات

علی محمدی با بیان اینکه در حوزه فضای مجازی موضوع تکمیل و توسعه زیرساخت ها اهمیت دارد، گفت: آنچه که شاید وزارت ارتباطات در چهار سال گذشته پیروز نشد به صورت جدی انجام دهد، موضوع توسعه اینترنت ثابت بود. البته توسعه اینترنت ثابت یک مبانی دارد و اینطور نبوده که اراده ای برای توسعه آن نباشد. مهم ترین مانع، انحصار شرکت مخابرات ایران در شبکه فیبر داخل شهری و داخل استانی بود که این انحصار باعث جلوگیری از توسعه اینترنت داخل شده است.

وی ادامه داد: در مواردی که FCPها و اپراتورها به فیبر داخل استانی احتیاج داشتند، مجموعه مخابرات کارشکنی می کرد، یا قیمت بالا می داد و یاری لازم را نمی کرد. قسمتی از اموال عمومی ازجمله شبکه داکت و سیم مسی که به اشتباه در خصوصی سازی مخابرات به این شرکت واگذار شده، داکت کانال هایی هست که در سطح شهرها زیر زمین کنده شده و فیبرهای مخابرات از آن عبور نموده، این امکان وجود ندارد که هر شرکتی در هر شهری کنار مخابرات زمین را بکند و فیبر خودش را رد کند. دولت بعدی حتما باید برای برطرف انحصار مخابرات و برگرداندن ، اقدام لازم را انجام دهد.

به علت اوضاع بد اقتصادی، توسعه ارتباطات ثابت کند بود

این کارشناس فناوری اطلاعات اظهار داشت: امکانات محدودی وجود دارد که باید در اختیار همه اپراتورها قرار بگیرد تا بتوانند انتقال بسترهای فیبر نوری خود را انجام دهند. این ها اموال عمومی حساب می گردد اما به اشتباه در اختیار مخابرات قرار گرفته و دولت بعدی باید حتما این ها را برگرداند. در آن صورت، امکان اینکه FCPها بتوانند سرویس FTTH و VDSL ارائه دهند، وجود دارد. شرکت ها در بیشتر شهرها نتوانستند در همکاری با مخابرات این کار را انجام دهند. خود مخابرات آغاز کرد به این کار، اما به علت اوضاع اقتصادی بد، این فرآیند به کندی پیش رفت.

محمدی با اشاره به چالش های دولت بعدی در لایه زیرساخت، بیان نمود: موضوع دیگر، سرمایه گذاری روی اپراتورهای ثابت و FCP ها برای توسعه اینترنت است. غیر از انحصار موجود، اپراتورهای ثابت برعکس اپراتورهای همراه، مدل درآمدی شان وابسته به مخابرات بوده و نتوانستند خوب سرویس دهند، سرمایه گذاری نمایند و سرویسشان را توسعه دهند. کشورهای منطقه همه سرویس FTTH دارند و اینترنت موبایل خیلی کمتر استفاده می گردد. اگر این اتفاق در ایران هم بیفتد، بار فشار شبکه موبایل کم می گردد و کیفیت اینترنت موبایل افزایش می یابد.

وی با اشاره به چالش های لایه خدمات در حوزه ارتباطات فناوری اطلاعات، بیان نمود: در لایه خدمات برعکس این ادعا که چون موتور جست وجو و پیغام رسان بومی نداریم، پس هیچ خدمت عمومی نداریم، خدمات زیادی داریم که خوب هم کار می نمایند. از جمله در حوزه تجارت الکترونیک و فروشگاه های اینترنتی که فرهنگ خرید آنلاین بین مردم راه افتاده، حمل و نقل اینترنتی، مسیریاب های اینترنتی و سرویس های خصوصی آنلاین و سایر پلتفرم هایی که در لایه خدمات برای مردم کار می نمایند. در این سالها کوشش شده مسائل این خدمات برطرف گردد.

حمایت از کسب وکارها، پرداخت نقدینگی نیست

این کارشناس فناوری اطلاعات با بیان اینکه عده ای حمایت را تنها در پرداخت نقدینگی می دانند، اما این اتفاق خیلی مجذوب کننده نیست، اضافه کرد: اگر قرار باشد از کسب و کاری حمایت اقتصادی گردد، یعنی در بازار مداخله مخرب شده، اما رویکرد وزارت ارتباطات در این مدت این بوده که در بحث تسهیل روابط کسب وکارها با بخش های مختلف حاکمیت و مجموعه هایی که مقررات و ضوابط می گذارند، با هیات مقررات زدایی که زیرمجموعه وزارت اقتصاد است، کار را جلو بردند و این کار باید با قدرت بیشتری اتفاق بیفتد.

محمدی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در کنار بحث حمایت ها مطرح است، اینکه کسب وکارها عمومی شده و وارد بورس شوند، در آن صورت هم امکان جذب سرمایه برایشان وجود دارد هم ارزش اقتصادی آنها معین می گردد. عرضه در بورس باعث می گردد بخشCT شفاف باشد، کما اینکه اپراتورها صورت اقتصادی شفافی دارند، اما برای بخش IT این اتفاق نیفتاده است و ارزش اقتصادی کسب وکارهای لایه خدماتی معین نیست. محدودیت هایی از طرف دستگاه های نظارتی و مجموعه های اقتصادی بانکی کشور برای ورود به بورس وجود دارد که اگر دولت این فرآیند را تسهیل کند، هم به جذب سرمایه کسب وکارها و هم شفاف شدن و دسترسی مردم به اطلاعاتشان یاری می نماید.

وی با تاکید بر چالش های مهم لایه محتوا بیان نمود: تا کنون توجه به این بخش بسیار کم بوده و دولت بعدی باید برای آن انرژی بگذارد. هر زمان می گفتند فضای مجازی مسئله ای دارد، نگاه این بوده که شبکه ملی اطلاعات راه نیفتاده. تصورشان هم از شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت هایی مانند سیم و کابل است ، در حالی که زیرساخت شبکه ملی اطلاعات تقریبا کامل شده و آن بخش از حوزه شبکه ملی اطلاعات که محقق نشده، حمایت و توسعه محتوای خصوصی است.

سخت گیری ها و محدودیت های غیرشفافی در مقابل VODها وجود دارد

این کارشناس فناوری اطلاعات ادامه داد: در این مدت VODها رشد چشمگیری داشتند، مردم هم از این سرویس ها استقبال می نمایند، در حالی که از آنها حمایتی هم نشده است. هر روز نظارت های عجیبی اعمال می نمایند و سخت گیری هایی و محدودیت های غیرشفافی وجود دارد که برای تلویزیون این محدودیت ها نیست، در حالی که اگر پخش سریالی مجوز دارد، نباید آن را متوقف کرد.

محمدی تاکید نمود: نظارت باید وجود داشته باشد، اما نظارت ها باید شفاف گردد، پارامترها معین گردد و به توسعه محتوای بخش خصوصی یاری گردد. یکی از چالش های جدی که وزارت ارتباطات با آن روبه رو بوده، بحث محتوای مناسب برای بچه ها است، موضوعی که مخالفتی با آن وجود ندارند و همه معتقدند که باید این اتفاق بیفتد، اما کسی متولی آن نیست. برای این کار، باید انیمیشن های خوب در مجموعه های مختلف ساخته گردد، همانطور که شتاب دهنده هایی در کسب وکارها شکل گرفتند، باید در فراوری محتوا هم شکل بگیرند.

وی ادامه داد: مجموعه های مختلف از لایه مدل استارت آپی، باید روی شرکت ها و کسانی که انیمیشن می سازند و داستان می نویسند و محتوای دیجیتال فراوری می نمایند، سرمایه گذاری نمایند تا این محتوا هم برای کودک و هم نوجوان در کشور زیاد گردد. این موضوع یاری می نماید که در فضای مجازی چه شبکه های بومی و چه شبکه های بین المللی، محتوای مناسب بیشتر پخش گردد و محتوای مناسب هم مخاطب خود را جذب می نماید. این مهم ترین کاری است که دولت آینده در بخش IT انجام دهد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "بی توجهی به لایه محتوای شبکه ملی اطلاعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی توجهی به لایه محتوای شبکه ملی اطلاعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید