تهرانی ها از سال 96 تا انتها 1400 فقط 36 روز هوای پاک داشتند

به گزارش وبلاگ به آبادی، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه آلودگی هوا یکی از معضلات مهم کلانشهر تهران است، گفت: شهروندان از سال 96 تا سرانجام سال 1400 تنها 36 روز هوای پاک را تجربه کردند.

تهرانی ها از سال 96 تا انتها 1400 فقط 36 روز هوای پاک داشتند

نشست هم اندیشی آنالیز موضوعات محیط زیست شهری با تمرکز بر آلودگی هوا با حضور مهدی پیر هادی و سوده نجفی اعضای کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، صارمی معاون شهرسازی، حسین نظری معاون خدمات شهری و محیط زیست و جلال بهرامی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، حشمتی سرپرست معاونت محیط انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مزینانی مدیرکل محیط زیست استان تهران، شیناانصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار و میرزایی قمی مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و جمعی دیگر از مدیران شهری در سالن کنفرانس ویژه برج میلاد برگزار گردید.

شینا انصاری در ابتدای این نشست تخصصی بر اهمیت و ضرورت اجرای اسناد فرادستی در زمینه آلودگی هوا تاکید و توضیح داد: سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست در سه بخش دسته بندی می شوند، مدیریت جامع، هماهنگ و نظام مند منابع حیاتی، پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی های غیرمجاز و جرم انگاری تخریب محیط زیست و پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده.

وی با اشاره به اهمیت و نقش بازدارندگی و اثرگذار قانون هوای پاک در صورت اجرای کامل از سوی تمام دستگاه های اجرایی اضافه کرد: این قانون مشتمل بر 34 ماده و 39 تبصره، در سال 96 به تصویب رسیده و 6 ماده از این قانون به طور مستقیم یا غیر مستقیم به وظایف شهرداری ها اشاره دارد.

انصاری با بیان اینکه در راستای حفظ و توسعه محیط زیست شهری، شورای اسلامی شهر تهران نیز مصوباتی در این خصوص داشته است، خاطر نشان کرد: توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار، الزام شهرداری به ارائه جامع برنامه پیشگیری و کاهش آسیب پذیری و سازگاری با تغییرات اقلیم مرکز و ساماندهی منابع آلاینده دیزل در محیط های کارگاهی و عمرانی کلان شهر تهران از جمله مصوبات شورای اسلامی هستند.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ریشه یابی علل افزایش آلودگی هوای مرکز اعلام کرد: طبق آنالیز های اجرا شده توسعه نامتوازن شهر و بارگذاری بیشتر از ظرفیت اکولوژیک که منجر به مصرف بالای انرژی و منابع فسیلی می گردد، حضور بی شمار واحدهای صنعتی، خدماتی، تولیدی و معدنی، افزایش کانون های گرد و غبار و افزایش تردد وسایل نقلیه، رشد ترافیک و کیفیت سوخت در خودروهای سنگین از جمله دلایل اصلی افزایش انواع آلودگی ها در تهران هستند.

انصاری با اشاره به آمار شرایط آلودگی هوا در 5 سال گذشته گفت: تهران از سال 1396 تا 1400 از مجموع یک هزار و 826 روز، تنها 36 روز هوای پاک را تجربه نموده و در 509 روز شرایط هوای مرکز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشته است. بعلاوه 41 روز نیز هوای مرکز شرایط کاملاً ناسالم را پشت سر گذاشته است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در مورد کاهش آلودگی هوا در شهرداری تهران گفت: با توجه به اینکه بر اساس ماده 9 و 10 قانون هوای پاک، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با اولویت خودروهای برقی و افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری به اندازه سالانه 5 درصد در دستور کار شهرداری تهران است، توسعه خطوط مترو از اولویت های اقدامات سال های اخیر بوده است.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ادامه داد: تعداد ایستگاه های مترو در سال 96، از یکصد و 9 ایستگاه به یکصد و 41 ایستگاه تا سرانجام سال 1400 رسیده که این آمار از رشد 29.3 درصدی تعداد ایستگاه ها خبر می دهد.

به گفته وی بر اساس ماده 22 (افزایش سرانه فضای سبز به اندازه 15 مترمربع) و ماده 27 (ایجاد و توسعه کمربند سبز) نیز به منظور کاهش آلودگی هوا در مرکز، مساحت فضای سبز درون شهری از 14 هزار و صد هکتار در سال 94 به 15 هزار و 96 هکتار تا سرانجام شهریور 1401 افزایش یافته است. بعلاوه مساحت کمربند فضای سبز مرکز از 44/33 هکتار در سال 96 به 44/750 هکتار تا سرانجام سال 1400 رسیده است.

انصاری در مورد مدیریت انرژی در کلانشهر تهران بر اساس ماده 17 (انجام معاینه فنی سالانه موتورخانه ها) و ماده 19 (توسعه انرژی های تجدیدپذیر و پاک) اشاره و اعلام کرد: در این راستا نیروگاه های کوچک مقیاس خورشیدی با مجموع ظرفیت 850 کیلو وات ساعت در 45 مکان راه اندازی شدند. بعلاوه 800 دستگاه آبگرمکن خورشیدی نصب و راه اندازی شدند.

اصلاح الگوی مصرف منابع در 560 ساختمان شهرداری تهران اجرا شده و 48 ساختمان نیز به سیستم کنترل هوشمند سرمایشی و 371 ساختمان به سیستم کنترل هوشمند گرمایشی و 24 ساختمان به سیستم کنترل رادیویی سرانجامه های دمنده دار مجهز شده اند. ضمن آنکه معاینه فنی موتورخانه های 600 ساختمان در شهرداری تهران نیز صورت گرفته است.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران بعلاوه با اشاره به اجرای طرح اطلس پایش شهر تهران به منظور رصد آلودگی های مرکز گفت: در این طرح با شناسایی و پایش منابع آلاینده شهر تهران از جمله آلاینده های آب زیرزمینی، آب سطحی، هوا، خاک، صوت و نور و پایش کیفی منابع آب مصرفی شهرداری تهران در چاه ها، قنات ها و آب های سطحی و پهنه بندی پراکنش منابع آلاینده محیطی شهر تهران در داخل محدوده و حریم معین شد که تا به امروز، آلودگی هوا و آلودگی صوتی به عنوان شاخص ترین آلاینده ها در تهران هستند و آلودگی نوری نیز به عنوان یک منبع آلاینده محیطی نوظهور در حال تبدیل شدن به یک مسئله محیط زیستی است.

وبلاگ به آبادی اجتماعی شهری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تهرانی ها از سال 96 تا انتها 1400 فقط 36 روز هوای پاک داشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهرانی ها از سال 96 تا انتها 1400 فقط 36 روز هوای پاک داشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید