رزاقی: واردات کالا های مشابه داخل، زمینه ساز نابودی صنایع است ، سنگ اندازی غرب در جهت صنعتی شدنِ ایران

به گزارش وبلاگ به آبادی، هر چه ایران در راستا صنعتی شدن پیشرفت می نماید، اقدامات و کارشکنی های غرب و آمریکا علیه کشورمان افزایش می یابد.

رزاقی: واردات کالا های مشابه داخل، زمینه ساز نابودی صنایع است ، سنگ اندازی غرب در جهت صنعتی شدنِ ایران

گروه اقتصادی وبلاگ به آبادی، در مقاطع مختلف زمانی با طرح شدن موضوع واردات کالا هایی که در داخل کشور فراوری می شوند، دوگانه رقابت و حمایت به وسیله تصمیم سازان و کارشناسان اقتصادی مطرح می گردد. در همین سال های اخیر در زمینه صنایع نساجی، خودروسازی و لوازم خانگی این دوگانه مطرح شده است.

گروهی از اقتصاددانان بر این باورند که ممنوعیت واردات باعث ایجاد انحصار می گردد، در عین حال کیفیت کالای فراوری داخلی را هم کاهش می دهد شاهد آن ها هم صنعت خودروسازی در کشورمان است، اما از سوی دیگر بعضی از اقتصاددانان بر این باورند که پیش از رقابتی سازی صنایع باید یک دوره حمایت کوتاه مدت با بهره گیری از تعرفه گمرکی یا ممنوعیت واردات اجرا گردد و پس از توانمندسازی صنایع داخلی به فکر رقابتی سازی بازار بود.

به ویژه اینکه در اغلب صنایع به علت حضور چندین فراوری نماینده اصلی در داخل کشور، رقابت در بازار ایجاد می گردد و دیگر احتیاجی به حضور کشور های خارجی نیست. برای مثال در صنعت نساجی و لوازم خانگی با وجود فعالیت بیش از 500 واحد صنعتی میانه و عظیم بهانه نبود رقابت بی مورد است. به ویژه اینکه ایران در شرایط خاص تحریمی و مستعد بحران ارزی است.

شاهد این گروه از اقتصاددانان، راستا توسعه خودروسازان کره ای است که با یک برنامه منسجم و حمایتی برای بازه زمانی کوتاهی واردات را ممنوع نمودند و پس از اینکه توانستند به کیفیت بالا دست یابند و کالای خود را صادر نمایند در های واردات را به روی دیگر کشور باز کردند. فارغ از اینکه هر دو این سیاست های تجاری ریشه در تفکر های مختلف اقتصادی دارد برای آنالیز هر چه بشتر این موضوع به سراغ ابراهیم رزاقی؛ اقتصاددان و استاد با سابقه و صاحب نظر دانشگاه تهران رفتیم که در ادامه خلاصه این مصاحبه تقدیم می گردد.

رزاقی برای تشریح این موضوع به تاریخچه توسعه در کشور های دیگر پرداخت و گفت: اگر چه وقوع انقلاب صنعتی در دنیا که در اواخر قرن 18 رخ داد، منجر به توسعه ثروت، رفاه اقتصادی، افزایش کالا و خدمات و تخصصی شدن فعالیت ها شد و کشور هایی مانند انگلیس، فرانسه و آلمان در اروپا به سرعت راستا صنعتی شدن را طی کردند، اما در همین زمان کشور هایی هم وجود داشتند که به رغم برخورداری از منابع فراوان و امکانات عدیده، نتوانستند خود را به قافله کشور های صنعتی برسانند.

وی اضافه نمود: چرا که عموما منافع کشور های صنعتی با تضعیف صنعت و اقتصاد کشور های ضعیف محقق می گردد. هدفی که در رأس سیاست های آمریکا و غرب علیه ایران قرار گرفته و در موقعیت های متفاوت به اشکال مختلف ظهور پیدا می نماید.

این استاد بازنشسته اقتصاد گفت: به واقع در شرایطی که ایران در راستا صنعتی شدن و توسعه گام برمی دارد و بخش فراوری با اتکا به توانمندی متخصصان ایرانی در حال رشد و پیشرفت است تا به مرز خودکفایی و خوداتکایی نزدیک گردد، ورود بعضی محصولات و کالا هایی که مشابه آن در داخل کشور و با کیفیت مطلوب فراوری می گردد، بی تردید زمینه را برای تضعیف صنایع داخلی فراهم و موجبات تحقق اهداف دشمنان را فراهم می نماید.

رزاقی اضافه نمود: در حال حاضر قریب به 200 سال از صنعتی شدن کشور هایی مانند انگلستان، فرانسه، آلمان و آمریکا می گذرد. تا پیش از صنعتی شدن این کشور ها به ویژه انگلستان، صنایع اصطلاحا دستی بودند. به مقدار محدودی فراوری می شدند و بازار چندانی هم نداشتند.

این اقتصاددان ادامه داد: در دوره ای از تاریخ که هندوستان مستعمره انگلستان بود، انگلیسی ها محصولات و کالا های دست ساز هندی را به کشور های دیگر می فروختند و با این روش کسب سود می کردند.

وی توضیح داد: با صنعتی شدن انگلستان و فراوری ماشینی محصولات، مقدار فراوریات افزایش یافت نکته حائز اهمیت همین جا بود، زمانیکه فراوری یک محصول افزایش پیدا می نماید، سه چالش اصلی پیش روی فراورینماینده قرار می گیرد؛ مواد اولیه، انرژی و بازار مصرف.

سلطه اقتصادی با تضعیف صنعت

رزاقی گفت: با صنعتی شدن انگلستان، کمبود مواد اولیه اولین چالش صنعت بود در نتیجه انگلیس ها مواد اولیه را با نازل ترین قیمت از مستعمره خود یعنی هندوستان خریداری کردند، به انگلستان آوردند و با فراوری محصول نهایی و ارزش اضافه نموده بالا، کالا را با قیمت های هنگفت به کشور های دیگر صادر کردند. به عبارت دیگر، انگلستان علاوه بر سلطه سیاسی و حاکمیتی بر هندوستان بر اقتصاد این کشور و کشور هایی که کالا به آن صادر می کرد هم سلطه پیدا کرد.

وی ادامه داد: علاوه بر این چالش تأمین سوخت برای صنعت هم انگلیسی ها را بر آن داشت تا سوخت مورد احتیاج را از کشور هایی که اقتصاد آن ها به نفت وابسته است تامین کند. این رویه در کنار صادرات محصولات فراوری شده و یافتن بازار های دنیای موجب شد تا انگلستان با ویران کردن اقتصاد های کشور های ضعیف، راستا صنعتی شدن را طی کند.

راستا پرچالش صنعتی شدن

رزاقی گفت: حال با این مقدمه، هدف غرب و آمریکا برای ضربه زدن به صنعت و اقتصاد ایران تعیین تر می گردد. در واقع که هر چه ایران در راستا صنعتی شدن پیشرفت می نماید، اقدامات و کارشکنی های غرب و آمریکا علیه ایران هم افزایش می یابد.

به گفته وی یکی از کارشکنی های غرب و آمریکا علیه ایران این است که با تحریم کشور هایی که با ایران روابط اقتصادی و تجاری دارند، راستا واردات کالا هایی که در داخل کشور فراوری می گردد، را باز کند. نمونه شاخص این سیاست، بازگشت دوباره دو برند ال جی و سامسونگ و برند های دیگر فراوری نماینده لوازم خانگی به کشورمان است.

وی گفت: خوشبختانه صنعتگران ایرانی در حال حاضر پیروز به فراوری کالا ها و لوازم خانگی با بالاترین کیفیت شده اند و قادر هستند احتیاج داخل را تأمین نمایند. حتی خبر هایی از صادرات این کالا ها به گوش می رسد. حال در این شرایط که صنعت لوازم خانگی به خودکفایی نزدیک می گردد، موضوع بدهی چند میلیون دلاری دو برند ال جی و سامسونگ هم موجب شده تا آمریکا با هدف اضمحلال صنعت ایران، این دو برند را در صورت بازپس دهی بدهی خود به ایران تحریم کند. مگر آنکه ال جی و سامسونگ بدهی خود را به وسیله صادرات کالا به ایران تسویه نمایند.

بازی بچگانه آمریکا با ال جی و سامسونگ

رزاقی معتقد است که بازی بچگانه آمریکا با کشور هایی که از قدرت آمریکا ترس و واهمه دارند یعنی هدف قرار دادن استقلال و خودکفایی و انهدام تمام زحماتی که طی 40 سال گذشته ملت و صنعتگران ایرانی برای اعتلای صنعت کشور کشیده اند.

به گفته او متاسفانه در سال های گذشته بخش فراوری در کشور به علت توهمات پوچ مدیران و مسئولان دولتی رو به زوال رفت و هر کجا که فراوری و صنعت پا گرفت، واردات کالا های مشابه بستر نابودی صنایع داخلی را فراهم کرد.

وی با اشاره به سیاست اقتصاد مقاومتی که بسیاری از کشور های پیشرفته هم در راستا توسعه اقتصادی خود اجرا نموده اند اضافه نمود: تصور اینکه سیاست اقتصاد مقاومتی تنها مختص به ایران است تصوری نابجاست. آمریکا در دوره ای از تاریخ اقتصادی و در راستا صنعتی شدن، واردات کالا هایی که فراوری مشابه داخلی داشت را به آمریکا ممنوع نمود. حتی در برهه ای، محموله کالا های وارداتی را به دریا ریخته و منهدم کرد تنها با این هدف که صنعتگران داخلی قادر به تأمین احتیاج های داخلی کشور بودند.

هدف غرب؛ براندازی اقتصاد ایران

رزاقی بر این باور است که تنها هدف دولت یازدهم و دوازدهم برقراری ارتباط با غرب بود در حالی که هدف غرب از برقراری ارتباط با ایران، براندازی و نابودی صنعت و اقتصاد ایران بود. شکی نیست در شرایطی که مذاکره با غرب نتیجه ای در بر نداشت، اکنون آمریکا از راستا دیگری، صنعت و اقتصاد ایران را هدف قرار داده است و برای مثال با تهدید به تحریم دو برند ال جی و سامسونگ، بستر ورود فراوری این دو برند را در ایران فراهم می نماید.

به گفته او آنچه طی سال ها تحریم آمریکا و غرب علیه ایران حاصل شده چیزی جز شکوفایی توانمندی جوانان و رشد و خودکفایی در بعضی صنایع نبوده است. ما در حال حاضر در صنایع بسیاری از جمله صنایع دفاعی، انرژی هسته ای، صنایع غذایی، دارویی و. بسیار پیروز عمل نموده ایم. طبیعتا این پیروزیت ها برای غرب و آمریکا قابل هضم نیست و در نتیجه از هیچ کارشکنی و اقدامی برای تضعیف صنعت و فراوری در ایران دریغ نمی نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "رزاقی: واردات کالا های مشابه داخل، زمینه ساز نابودی صنایع است ، سنگ اندازی غرب در جهت صنعتی شدنِ ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رزاقی: واردات کالا های مشابه داخل، زمینه ساز نابودی صنایع است ، سنگ اندازی غرب در جهت صنعتی شدنِ ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید