سال گذشته دست کم 10 خانه تاریخی در کرمان تخریب شده اند

به گزارش وبلاگ به آبادی، ایسنا/ براساس گفته های فعالان میراث فرهنگی کرمان، سال گذشته دست کم 10 خانه تاریخی در کرمان تخریب شده اند.

سال گذشته دست کم 10 خانه تاریخی در کرمان تخریب شده اند

چند لکه تاریخی در بازار، کاروانسرا و یخدان کرمان را نشانی از گذشته این شهر می دانند و از خانه های تاریخی نام می برند که با عنوان شناسایی نشدن زیر تیغ لودر مالکان بناهای تاریخی فرو می ریزند، از خانه تیمو گرفته تا خانه قاجاری قرار گرفته در حریم مسجد ملک که بیش از صد سال زیر بار برف و باران و زلزله سر خم نکرد و با تیغ لودر صاحبش با خاک یکسان شد.

اکنون امید ابراهیمی، فعال میراث فرهنگی کرمان از احتمال تخریب یکی دیگر از بناهای واجد ارزش شهر و در عرصه بازار کرمان و کاروانسرای وکیل کرمان خبر می دهد.

او نسبت به احتمال تخریب خانه یکی از طلافروشان قدیمی کرمان که گفته می گردد جز نخستین کسانی بوده که در دوره قاجار صنعت طلا را به کرمان وارد می نماید نیز هشدار می دهد و می گوید: هر چند این خانه در لیست آثار ملی شناسایی نشده و احتمالا میراث فرهنگی مانند دیگر بناهای تاریخی تخریب شده آن را علتی برای کم کاری خود می داند.

او با تاکید بر اینکه هنوز برای نجات این خانه زمان هست، اشاره می نماید: بهتر است تا مدیریت شهری و میراث فرهنگی قبل از تخریب کامل آن که اکنون در شرایط چندان مناسبی بسر نمی برد، اقدام نمایند.

او با اشاره به خانه های تاریخی تخریب شده در طول چند سال گذشته در کرمان مانند خانه منسوب به تیمو و خانه کنار مسجد ملک که یکی از نخستین سکونت های انسانهای اولیه را در خود جای داده، می گوید: هر چند این خانه ها بعضا به گفته میراثی ها حتی هنوز شناسایی نشده اند و به همین علت در لیست آثار ملی هم به ثبت نمی رسند، اما بعضی در حریم درجه یک و بعضی از آنها در عرصه بافتِ تاریخی به جای مانده قرار دارند.

ابراهیمی تاکید می نماید: با پشت سر گذاشتن تخریب های اتفاق افتاده در طول چند سال گذشته در این شهر و تجربه هایی که متولیان شهر بدست آورده اند، از میراث فرهنگی و حتی مدیریت شهری انتظار می رود که ضوابط مشخصی برای نجات خانه های قدیمی داشته باشند تا کرمان دیگر دچار این نوع تخریب های ناگهانی و شوکه نماینده برای متولیان این دستگاه نگردد.

او ادامه می دهد: خانه به مرز هشدار رسیده در کرمان، اکنون ستون های سنگی خود را از دست داده و بخش زیادی از آن دچار تغییر و تحول شده است، این تغییرات را حتی میتوان از روی نقشه هوایی هم به راحتی متوجه شد.

او با بیان اینکه بیشتر بناهای تاریخی، املاک شخصی هستند که چون ثبت ملی نشده اند، نمیتوان برایشان کاری انجام داد، ادامه می دهد: به نظر می رسد برترین راهکار را در این دیده اند تا بتوانند بافت تاریخی شهر کرمان را در سکوت تخریب نمایند و برج ها به جای آن بالا بروند، اتفاقی که در گودال خشت مال ها نیز رخ داد و سیتی سنتر در وسط بافت تاریخی کارمان در حال تکمیل شدن است.

این فعال میراث فرهنگی کرمان اما یکی از مهمترین مسائل خانه های تاریخی را که مالکانشان قصد حفاظت از آنها را دارند، هزینه زیادی می داند که مالکان برای بازسازی بناهای خود احتیاج دارند و می گوید: معمولا وام هایی که برای بازسازی پرداخت می شوند، بازپرداخت های بدون استراحت دارند، به همین علت اکنون، مشکل صاحبان این بناها علاوه بر نبود ساز و کار مناسب برای بازسازی بناهای خود، تامین بودجه و سرمایه برای بازسازی نیز هست.

ابراهیمی با اشاره به اینکه از حدود 10 سال قبل، بافت تاریخی شهر کرمان روبه فرسایش رفته و این شرایط همچنان ادامه دار است، ادامه می دهد: واقعیت امروز بافت تاریخی کرمان بگونه ای است که امروز بسیاری از این خانه های نیمه مخروبه به اتباع بیگانه اجاره داده می گردد و اغلب خانه های اعیانی متروکه نیز در دست کسانی است که ضایعات جمع آوری می نمایند و این خانه ها را به انباری تبدیل نموده اند.

منبع: همگردی

به "سال گذشته دست کم 10 خانه تاریخی در کرمان تخریب شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال گذشته دست کم 10 خانه تاریخی در کرمان تخریب شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید