عده ای در هر انتخابات دائم الثبت نام هستند!

به گزارش وبلاگ به آبادی، روزنامه وطن امروز گفت وگویی با عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان انجام داده است که بخش های مهم آن را در ادامه می خوانید.

عده ای در هر انتخابات دائم الثبت نام هستند!

همین الان بیش از 50 نفر قصد ثبت نام خود برای انتخابات را اعلام نموده اند!

شما وقتی انتخابات ما را با انتخابات کشور هایی که شبیه ما هستند و یک مرجع حاکمیتی برای آنالیز صلاحیت داوطلبان دارند، مقایسه می کنید، می بینید در این کشور ها 30 یا 40 نفر برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می نمایند، اما در نهایت مثلا 16 نفر تایید می شوند.

همین الان که در خدمت شما هستم، برای انتخابات ریاست جمهوری 1400، بیش از 50 نفر از کسانی که سوابق مدیریتی و اجرایی در کشور دارند و رسانه ها با این افراد آشنا هستند، قصد ثبت نام خود برای انتخابات را اعلام کردند، خب! این واقعا یک مشکل است.

عقل سلیم قبول نمی نماید کسی که مشرف به موت است کاندید ریاست جمهوری گردد!

عقل سلیم به ما می گوید که برای احراز صلاحیت های ریاست جمهوری حتما باید توانایی های جسمی فرد هم احراز گردد. ضرورت دارد در این بخش هم معیار هایی معین گردد. عقل سلیم که قبول نمی نماید کسی که مشرف به موت یا روی تخت بیمارستان است، شرایط ورود به انتخابات ریاست جمهوری را داشته باشد، لذا این امر حتما باید آنالیز گردد. این ها همه مسائلی است که باعث شد مجلس ورود کند و این حد و حدود سنی برای شرکت در انتخابات را معین کند.

این را هم در نظر بگیرید که ما هر سقف و کفی را معین کنیم، نقض آن در کشور های دیگر وجود دارد، مثلا کشوری که نمی خواهم نام آن را ببرم رئیس جمهور آن 35 یا مثلا 38 سال دارد، از آن طرف شخصی مثل ماهاتیر محمد را می بینیم که 94 سال دارد. پس نقض ممکن است اتفاق بیفتد، اما آنچه که در کشور ما مطرح است این است که باید یک جهت ثابت قانونی برای احراز توانایی ها معین گردد که یکی از این موارد، معین محدودیت سنی است که در راستای همین احراز توانایی ها مدخلیت دارد.

شورای نگهبان برنامه داوطلبان را هم آنالیز خواهد نمود

نمایندگان مجلس در حال پیش بینی این موضوع هستند که شورای نگهبان برنامه داوطلبان را هم آنالیز کند. یعنی در کنار شرایطی مثل سن و سابقه مدیریتی، هم باید داوطلبان برنامه خود را برای اداره کشور ارائه بدهند و هم مشاوران خود در امور فرهنگی، مالی و مسائل کلان کشور را معرفی نمایند. اصل این بحث را خود شورای نگهبان بعد از ابلاغ سیاست های کلی نظام عنوان کرد. گرچه ممکن است این موضوع در مقام اجرا به مشکلاتی بخورد، اما به هر حال ما موظفیم توانایی ها و صلاحیت ها را احراز کنیم.

شورای نگهبان در چارچوب قانون عمل می نماید، نه یک کلمه بیشتر نه یک کلمه کمتر

ما به دنبال توسعه غیرقانونی اختیارات مان نیستیم. آنچه شورای نگهبان مطرح می نماید برداشت ما از قانون اساسی و سایر قوانین است. نمی گردد گفت شورای نگهبان به دنبال توسعه اختیارات خودش است، اما طبیعتا اگر جایی برای اختیارات قانونی شورای نگهبان محدودیتی غیرقانونی ایجاد گردد، شورای نگهبان اظهارنظر خواهد نمود، نه به خاطر اینکه نگذارد اختیاراتش محدود بگردد، بلکه به خاطر اینکه این مساله خلاف قانون است.

سیاسیون دوست دارند شورای نگهبان را ببرند در یک زمینه حزبی و سیاسی و بعد همان تعابیری که سیاسیون و احزاب به کار می برند برای شورای نگهبان به کار ببرند. شورای نگهبان یک نهاد حاکمیتی و قانونی است که در چارچوب قانون عمل می نماید، نه یک کلمه بیشتر نه یک کلمه کمتر. اختیارات شورای نگهبان را قانون معین نموده است.

مجلس باید به فرایند طرح اصلاح قانون انتخابات سرعت بدهد

اگر قرار است اصلاحیه قانون انتخابات به انتخابات 1400 برسد این مجلس است که باید در این امر سرعت به خرج بدهد. ما هم قول می دهیم در همان بازه زمانی قانونی نظرمان را اعلام کنیم.

یک عده هستند که در هر انتخاباتی دائم الثبت نامند!

رد صلاحیت ها در هر دوره به دو نوع تقسیم می گردد؛ گاهی دلیل رد صلاحیت یک امر شکلی است، مثلا سندی ضروری است و ارائه نشده، و حکمی صادر شده و تبرئه شده، به هر حال مساله یک مساله شکلی است. اما نوع دوم اینگونه نیست، یک مساله عمده و اساسی وجود دارد، مساله ای که نه تن ها حل نشده بلکه استمرار هم دارد؛ یک عده هستند که در هر انتخاباتی دائم الثبت نامند! خب شورا هم در هر دوره آن ها را رد صلاحیت می نماید، چون مسائل جدی دارند. من به صورت شخصی گفتم که اینگونه افراد دیگر برای انتخابات ثبت نام ننمایند. حالا اگر تمایل دارند رد صلاحیت شوند، اشکالی ندارد، ثبت نام نمایند تا شورا هم رد کند!

امام فرمودند اگر شایستگی ندارید حرام است مسئولیت قبول کنید

این مساله هم مهم است که منی که می خواهم خودم را در معرض مسؤولیت بزرگ قرار بدهم آیا واقعا توانایی های لازم برای این امر را دارم یا خیر؟ آیا من قبلا در یک جامعه کوچک تر، مسؤولیتی را که بر عهده ام بوده بخوبی انجام داده ام یا خیر؟ کارنامه موفقی دارم یا خیر؟ اگر اینگونه نیست که واقعا برای خیلی از افراد هم اینگونه نیست، برای چه ثبت نام می نمایند؟ بر فرض تایید هم شدم، رای هم آوردم، آن وقت چه؟ تازه نقطه سرخط. هزاران مشکل ایجاد می گردد.

یادم هست یک بار امام خمینی (ره) فرمودند اگر شایستگی های لازم برای قبول یک مسؤولیت را ندارید حرام است که قبول کنید. یعنی حرمت قائل شدند برای هر کسی که وقتی لیاقت ها و شایستگی های لازم را ندارد، کوشش کند برای به دست آوردن آن پست و مقام.

منبع: فرارو

به "عده ای در هر انتخابات دائم الثبت نام هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عده ای در هر انتخابات دائم الثبت نام هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید