فرهاد ثانی؛ سازنده غار معروف اورامانات درگذشت

به گزارش وبلاگ به آبادی، فرهاد ثانی با استفاده از یک کلنگ و بیل آغاز به تراشیدن صخره ی در اورامانات می نماید. وی 19 سال از عمر خود را برای ساخت خانه اش صرف کرد. این غار دارای 9 اتاق بوده و از چهارخانه مجزا تشکیل شده. امروزه این غار به یکی از نقاط گردشگری در اورامانات تبدیل شده است.

فرهاد ثانی؛ سازنده غار معروف اورامانات درگذشت

حسین عثمانی معروف به فرهاد سانی ششم مهر 1309 در روستای دروله سفلی از توابع بخش باینگان در شهرستان پاوه در خانواده ای مذهبی متولد شد. دوران کودکی اش با چوپانی، فقر، بدون مدرسه و بدون خواندن و نوشتن گذشت.

حسین کوهکن با نام اصلی حسین عثمانی ایرانیِ کردتبار، چندین سال پیش هنگام شکار یک پایش گلوله خورد و بعداً نیز قطع شد و با همان یک پا در مدت 19 سال بوسیله یک کلنگ غار سنگی در روستا و منطقهٔ توریستی میگوره از توابع شهر بانه وره شهرستان پاوه را کند که به همین دلیل به او لقب فرهاد دوم یا فرهاد ثانی نیز داده اند.

او در مورد دوران جوانی خود این گونه گفته است: در منطقه دروله شغلی به جز چوپانی و کشاورزی و شکار نبود. برای من که زمینی نداشتم راحت ترین شغل شکار بود و از این راه گذران زندگی می کردم.

وی یک روز وقتی به شکار می رود، در حین شکار گلوله ای از تفنگش رها می گردد که به پایش اصابت می نماید و برای همواره پایش را از دست می دهد. پس از یکسری اتفاقات او به منطقه کوهستانی و خالی از سکنه میگوره از توابع بانه وره می رود و با جسم معلولش تصمیم به کندن کوه و صخرها می گیرد.

در سال 57 با جسمی معلول، یک کلنگ و بیل آغاز به تراشیدن صخره می نماید. وی 19 سال از عمر خود را برای ساخت خانه اش صرف می نماید. او کلنگ خود را بسیار دوست می داشت و اعتقادش بر آن بود که جنس کلنگش از الماس است.

غار او، دارای 9 اتاق بوده و از چهارخانه مجزا تشکیل شده که در برخی نقاط نسبت به سطح زمین ارتفاع کمتری دارد. در برخی از اتاق ها ارتفاع به 170 تا 180 سانتی متر می رسد. دو خانه تک اتاقی بوده و دو تای دیگر شامل چند اتاق مجزا یا همان دالان است که هر دالان به دالان دیگری ختم می گردد.

امروزه این غار دست ساز حسین کوهکن به یکی از نقاط گردشگری در اورامانات تبدیل شده است.

بعلاوه فیلم مستندی با نام میگوره به کارگردانی هوشنگ میرزایی درباره حسین کوهکن و غارش ساخته شده است.

حسین کوهکن در سال 93 مبلغ شش میلیون تومان را به مدارس بخش باینگان اهداء کرد. به گفتهٔ سازمان آموزش و پروش بخش باینگان سه میلیون از این مبلغ صرف هوشمندسازی دبستان پسرانهٔ شهید مطهری بانه وره شده و سه میلیون دیگر نیز صرف تجهیز مدارس دهستان شیوه سر شده است. او قبلاً نیز به چند مسجد بانه وره نیز یاری اقتصادی نموده بود.

خالو حسین کوهکن معروف به فرهاد ثانی شب گذشته (چهارم مرداد) به علت کهولت سن درگذشت.

منبع: کجارو / fardanews.com

به "فرهاد ثانی؛ سازنده غار معروف اورامانات درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهاد ثانی؛ سازنده غار معروف اورامانات درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید