مصوبات کارگروه ساماندهی کاغذ و فهرست متقاضیان مورد تایید منتشر شد

به گزارش خبرنگاران، پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوبات کارگروه ساماندهی کاغذ به همراه فهرست متقاضیان مورد تایید که به وزارت صنعت، معدن و تجارت رسیده اند را منتشر کرد.

مصوبات کارگروه ساماندهی کاغذ و فهرست متقاضیان مورد تایید منتشر شد

اهم مباحث مطرح گردیده و این مصوبات به تفکیک تاریخ برگزاری جلسات به توضیح زیر است:

اولین جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ تاریخ برگزاری: 97/6/11

در راستای اجرای بندهای 1 و 6 کار گروه تنظیم بازار (موضوع ابلاغیه 138228/60 مورخ 25/5/97)، به منظور نظارت بر فرآیند ثبت سفارش و آنالیز در خواست های متقاضیان واردات کاغذ، کارگروه ساماندهی کاغذ در تاریخ 11/6/97 اولین جلسه را با حضور اعضاء برگزار نمود.

اهم مباحث مطروحه و مصوبات:

اولویت بندی درخصوص تخصیص ارز حمایتی به واردکنندگان کاغذ براساس صلاحیت و تخصص باشد. 5 تعرفه گمرکی (48026100، 48102200، 48025500، 48025700، 48010000) در این کارگروه بحث می شود و سایر تعرفه ها براساس مصوبه تنظیم بازار قابل طرح نیست.

با توجه به اینکه در تاریخ 17/5/97، اولین لیست متقاضیان مورد تایید واردات کاغذ به تعداد 17 مورد از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال گردیده و بنا بر گزارش های واصله از برخی متقاضیان در خصوص بروز مشکلاتی، مقرر شد در جلسه آتی این موضوع معین و تکلیف و در صورت عدم دریافت ارز مجددا مورد آنالیز و در لیست نوبت دوم اضافه شوند.

تعهد نامه وارد کنندگان مبنی بر رعایت مقررات واردات، عرضه، نحوه، شبکه توزیع، شیوه قیمت گذاری و نحوه نیز فروش توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان تهیه گردیده و وارد کنندگان کاغذ پس از تایید این کارگروه و معرفی به وزارت صمت، این تعهد نامه را در سامانه جامع تجارت بارگذاری کنند.

درخصوص کشفیات کاغذ که توسط مراجع ذیربط انجام می شود، ترتیبی اتحاذ شود که سازمان تعزیرات حکومت پس از طی مراحل قانونی، با قید فوریت مکشوفات مذکور را به وزارت فرهنگ اعلام تا بلافاصله به شبکه توزیع، تزریق شود.

دومین جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ تاریخ برگزاری:97/6/18

اهم مباحث مطروحه و مصوبات:

موضوع درخواست احتیاج ناشران آموزشی مطرح و تصمیم گیری نهایی به جلسه بعدی موکول شد.

مقرر شد دبیرخانه با یاری دستگاه های عضو جلسه، جدول ثبت سفارش های چند ماهه اخیر و وضعیت فعلی هر یک از آنان را در کارگروه مطرح کند.

با توجه به عدم ارسال لیست موجودی انبارهای توسط انجمن واردکنندگان کاغذ، ضرورت دارد این انجمن در اسرع وقت نسبت به همکاری با وزارت صمت اقدام و لیست درخواستی در اختیار وزات صمت و کارگروه ساماندهی کاغذ قرار گیرد.

مقرر شد دبیرخانه کلیه مصوبات و مقررات مربوط به کاغذ طی چند ماه اخیر را جمع آوری و به جلسه ارائه نماید.

با توجه به پیش نویس شیوه نامه اجرایی کارگروه، مقرر شد اعضا پیشنهادهای خود را برای تنظیم متن نهایی به کارگروه ارائه کنند.

سومین جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ تاریخ برگزاری: 97/6/26

اهم مباحث مطروحه و مصوبات:

از تاریخ این مصوبه تمامی درخواست های براساس شماره پرونده 9 رقمی ثبت سفارش مورد آنالیز قرار خواهد گرفت و درخواست های فاقد شماره پرونده از دستور کار خارج می شود.

به منظور سامان دهی شبکه توزیع مقرر شد معاونت های امور مطبوعاتی و فرهنگی با استفاده از ظرفیت انجمن ها و اتحادیه های مرتبط نسبت به ارائه شیوه نامه اجرایی شبکه توزیع کاغذهای چاپ و تحریر و روزنامه اقدام کنند.

به منظور ایجاد تعادل در بازار و جلوگیری از کمبود کاغذ ناشی از مصرف ناشران و روزنامه ها پرمصرف مقرر شد کارگروه نسبت به قبول درخواست نامبردگان مشروط به اخذ تعهد مبنی عدم فروش به غیر و صرفاً مصرف انتشارات یا نشریه خود و همچنین وفق ضوابط و مقررات مربوط اقدم نماید.

درخواست واردات کاغذ بعد از تایید در کارگروه غیر قابل ویرایش بوده و هرگونه ویرایش احتیاجمند تایید مجدد در کارگروه است.

مقرر شد نسبت به دعوت از کننده وزارت آموزش و پرورش در جلسه کارگروه اقدام شود.

با توجه به تغییرات مستمر در قیمت تمام گردیده کاغذ وارداتی مقرر شد کمیته تخصصی معین قیمت پایه متشکل از انجمن واردکنندگان، کنندگان حوزه مصرف و سازمان حمایت ذیل کارگروه کاغذ، شکل گرفته و نسبت به معین قیمت جدید اقدام نماید.

اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، میزان احتیاج کاغذهای گرماژهای مختلف کشور را برآورد و گزارش مربوطه را جهت اخذ تصمیم لازم به کارگروه ارائه نماید.

درخواست های اتحادیه ها، تشکل ها و تعاونی هایی که از طریق واسطه های بازرگانی به کارگروه ارسال می شود مورد آنالیز قرار نخواهد گرفت.

نظر به ضرورت معرفی وارد کنندگان جدید دارای صلاحیت و لزوم تامین ذخایر استراتژیک مطمئن، مقرر شد طی مکاتبه ای با وزیر محترم صمت، مراتب برطرف محدودیت سقف واردات توسط واردکنندگان مورد تایید کارگروه به ایشان اعلام و پس از اخذ موافقت لازم در این زمینه اقدام شود.

مقرر شد دفتر برنامه ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار، جدول ثبت سفارش های مربوط به 5 تعرفه مرتبط کاغذ از تاریخ 1/11/96 تاکنون ارائه نماید.

درخواست متقاضیان به توضیح جدول ذیل به تصویب رسید. علاقه مندان می توانند برای مشاهده آن اینجا مشاهده کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مصوبات کارگروه ساماندهی کاغذ و فهرست متقاضیان مورد تایید منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبات کارگروه ساماندهی کاغذ و فهرست متقاضیان مورد تایید منتشر شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید