چرا زبانم سفید می گردد؟

به گزارش وبلاگ به آبادی، یکی از دغدغه های این روزهای افراد بهداشت دهان است. بهداشت دهان علاوه بر سلامت دندان ها سلامت عمومی بدن را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

چرا زبانم سفید می گردد؟

مقدمه

یکی از دغدغه های این روزهای افراد بهداشت دهان است. بهداشت دهان علاوه بر سلامت دندان ها سلامت عمومی بدن را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. سفید شدن زبان یکی از مسائل دهانی است که موجب بد بو شدن دهان شده و ظاهر آن را مشمئز نماینده می کند. در این مقاله به علل سفیدی زبان و روش های پیشگیری و درمان آن می پردازیم.

سفید شدن زبان تهدیدی برای سلامتی تان محسوب نمی شود

وقتی در آینه به زنانتان نگاه می کنید و متوجه سفید شدن آن می شوید، ممکن است برایتان ترسناک باشد، اما ضروری است بدانید که سفید شدن زبان تهدیدی برای سلامتی تان محسوب نمی شود. در این شرایط، پوششی سفید بر روی زبان قرار می گیرد. این پوشش ممکن است کل زبان را در بر بگیرد و یا در قالب لکه هایی سفید بر روی زبانتان خود نمایی کند.

معمولاً صرف داشتان زبان سفید نگران نماینده نیست؛ اما در بعضی موارد نادر ممکن است منعکس نماینده بعضی بیماری ها جدی مانند عفونت و یا حتی سرطان باشد. برای همین است که باید به سفیدی زبانتان بی توجه نباشید و در صورتی که پس از 2 هفته بر طرف نشد، به پزشک مراجعه کنید.

برای این که از علت سفیدی زبان و چگونگی درمان آن آگاه شوید، این متن را تا سرانجام و با دقت مطالعه کنید.

علل سفیدی زبان چیست؟

در بیشتر موارد سفیدی زبان به بهداشت دهان مربوط می شود. زمانی که پرزهایی که روی زبان را پوشانده اند، متورم و ملتهب شوند باکتری ها، قارچ ها، غذا، آلودگی و سلول های مرده، می توانند در بین این پرزهای ملتهب، جا خوش نمایند. در حقیقت سفیدی زبان چیزی نیست به جز همین مواد به جامانده بر روی زبان.

هر کدام از موارد زیر می توانند زمینه ساز سفیدی زبان گردند:

عدم استفاده از مسواک و نخ دندان

خشکی دهان

نفس کشیدن به وسیله دهان

کم آبی بدن

زیاده روی در خوردن غذاهای نرم

تحریک زبان با چیزی مانند لبه های تیز دندان و یا ابزارهای دندانپزشکی

تب

مصرف دخانیات

مصرف الکل

بیماری های مرتبط با سفیدی زبان

بیماری های اندکی به سفید شدن زبان مرتبط هستند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

لوکوپلاکی

در این بیماری لکه هایی سفید در داخل دهان، روی لثه ها و گاه اوقات بر روی زبان، به وجود می آیند. یکی از علل ابتلا به این بیماری مصرف دخانیات است. مصرف الکل نیز از دیگر علل این بیماری محسوب می شود.

در بیشتر مواقع این لکه های سفید مشکل خاصی ایجاد نخواهند کرد، اما در بعضی موارد نادر ممکن است لوکوپلاکی تبدیل به سرطان دهان شود.

لیکن پلان دهانی

در این بیماری، سیستم ایمنی بدن دچار مشکل شده و سبب ایجاد لکه هایی سفید در داخل دهان و بر روی زبان می شود. علاوه بر سفید شدن زبان، لثه ها نیز ممکن است زخم شده و دردناک گردند.

برفک دهانی

برفک دهانی در حقیقت نوعی عفونت دهانی است که به وسیله قارچ کاندیدا ایجاد می شود. اگر دیابت دارید، مبتلا به ضعف سیستم ایمنی در اثر اچ آی وی، ایدز و یا کمبود آهن و یا ویتامین B هستید و یا از دندان های مصنوعی استفاده می کنید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به برفک هستید.

سیفلیس

سفلیس یک بیماری عفونی است که به وسیله مقاربت منتقل می شود. ابتلا به این بیماری ممکن است سبب بوجود آمدن زخم هایی در دهان شود. اگر سیفلیس درمان نشود، ممکن است سبب بوجود آمدن لکه های سفید بر روی زبان گشته و در نهایت منجر به سفیدی کامل زبان شود.

بعضی بیمارهای دیگری که ممکن است موجب سفیدی زبان گردند عبارتند از:

زبان جغرافیایی: این بیماری به شکل جزیره هایی سفید بر روی زبان خود را نشان می دهد. به همین علت به نقشه جغرافیایی شباهت دارد.

داروهایی مانند آنتی بیوتیک

سرطان دهان یا دندان

گزینه های درمانی

ضروری است سفیدی زبان را مورد توجه قرار داده و برای درمان آن اقدام نمایید. البته معمولاً این مشکل به خودی خود و به مرور زمان حل می شود.

شما می توانید مسواکی نرم را به آرامی روی زبانتان بکشید تا پوشش سفید روی زبانتان کاملاً از بین برود؛ و یا با یک تمیز نماینده مخصوص زبان (اسکرپر) این پوشش سفید را پاک کنید. در ادامه تصویری از انواع تمیز نماینده های زبان را مشاهده می کنید. نوشیدن اندازه زیادی آب نیز می تواند باکتری ها و دیگر ذرات به جامانده از غذا را از دهان شما خارج نماید.

اما در صورتی که علت سفیدی زبانتان به علت بیماری خاصی باشد، نوع درمان لازم به مشکل زیربنایی ایجاد سفیدی زبان بستگی خواهد داشت:

لوکوپلاکی به درمان خاصی احتیاج ندارد. با این حال ضروری است به صورت منظم به دندان پزشک مراجعه کنید تا خدای ناکرده به مسئله ای جدی تبدیل نشود. برای پاک سازی لکه های سفید روی زبانتان، بهتر است بی خیال مصرف دخانیات و الکل شوید.

لیکن پلان دهانی نیز احتیاجی به درمان ندارد. در صورتی که بیماری شما شدید باشد، ممکن است پزشک برایتان یک اسپری استروئید و یا دهان شویه ای که در آن قرص های استروئید حل شده اند را تجویز نماید.

برفک دهانی را می توان با داروهای ضد قارچ درمان کرد. این داروها در اشکال مختلف موجودند: ژل یا مایعی که به صورت موضعی استفاده می شود، قرص های مکیدینی و قرص های خوراکی.

سیفلیس با یک دوز پنی سیلین درمان خواهد شد. این آنتی بیوتیک باکتری های مسبب سفلیس را از بین می برد. اگر بیش از یک سال است که سفلیس دارید، ممکن است برای درمان آن به بیش از یک دوز پنی سیلین احتیاج داشته باشید.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر به جز سفیدی زبان هیچ مشکل دیگری ندارید، مراجعه به پزشک ضرورت نخواهد داشت؛ اما در صورتی که سفیدی زبانتان تا دو هفته از بین نرفت، بهتر است برای آنالیز بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

اگر علائم زیر را مشاهده کردید، موضوع را جدی گرفته و هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید:

احساس درد و یا سوزش بر روی زبان

مشاهده زخم های باز بر روی زبان

مشکل در جویدن، بلع و یا صحبت کردن

مشاهده علائمی دیگر همانند تب، کاهش وزن و بثورات پوستی

چگونه از سفید شدن زبان پیشگیری نمایم؟

پیشگیری از سفید شدن زبان همواره ممکن نیست؛ اما روش هایی وجود دارد که با به کار گیری آن ها می توان احتمال این مشکل را کاهش داد:

کشیدن مسواک نرم بر روی زبان

استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید

مسواک زدن دندان ها، دوبار در روز

استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید به صورت روزانه

نخ کشیدن دندان ها یک بار در روز

در ادامه به بعضی نکات دیگر جهت پیشگیری از سفید شدن زبان اشاره می کنیم:

هر 6 ماه یک بار برای چک آپ و تمیز کردن دندان ها به دندان پزشک مراجعه کنید.

از مصرف دخانیات و الکل اجتناب کنید.

میوه های تازه و سبزیجات را بیشتر مصرف کنید.

منبع: www.healthline.com

منبع: راسخون

به "چرا زبانم سفید می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زبانم سفید می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید