چگونه به سبک همینگوی وقایع و خاطرات سفر را بنویسیم (قسمت دوم)

به گزارش وبلاگ به آبادی، در این مطلب و در ادامه قسمت اول با فوت و فن نویسندگی سفر و سبک های مختلف آن در راستای آثار ارنست همینگوی به پیش می رویم.

چگونه به سبک همینگوی وقایع و خاطرات سفر را بنویسیم (قسمت دوم)

در قسمت اول انواع مختلف فرم های ثبت وقایع را شرح دادم و به اختصار مزایای هر یک را بیان نمودیم. اینک فرصت آنالیز محتوایی این دست فراهم شده است.

چگونه سفرنامه نویسی می خواهید بشوید؟

در ارتباط با محتوای نوشتار شما در سفر هیچ قانونی سفت و سختی در کار نیست. اما برنامه ریزی همواره باعث بهبود کیفیت کار می گردد.

در ذیل بعضی از انواع سفرنامه نویسی را به اختصار شرح می دهیم.

مشاهده گر و حساس به جزییات

در این سبک باید روز به روز مشاهدات و شرحیات خود در باب مقصد سفر نوشته و ثبت گردد. این روش شامل ضبط ادراکات، تاثیرپذیری ها و نظرات شما در لحظه است.

در نهایت با حجم عظیمی از نوشته روبرو خواهید شد که اصلاح و ویراستاری آن شما را هر چه بیشتر در آموختن سبک مینیمال همینگوی یاری می دهد.

بیان گر و نترس

بعضی نویسندگان تمایلی به نگارش شرحات و مشاهدات ندارند و در عوض سعی دارند بیان نمایند که مقصد سفر چه حس خاصی در آن ها ایجاد نموده است.

این فرم قطعه ها غالبا دارای شرحات کمتری در خصوص مقصد هستند و تمرکز متن بر تجربه نویسنده واقع شده است.

افکار، احساسات و ادراکات شخصی خود را به اشتراک بگذارید و بیان کنید که این ماجراجویی چه معنایی برایتان داشته است.

بنا به ترجیح شخصی تان نوشته ها را پیش خود نگاه داشته یا در وبلاگ برای اطلاع سایرین منتشر کنید.

الهام پذیر و خارق العاده

بسیاری از شما ممکن است سفر را برای فرار از ملال زندگی روزمره برگزیده باشید. شاید حتی در فکر ارزیابی دوباره زندگی تان هستید. برای چنین منظوری، سفر ممکن است بیشتر از هرچیز به نیازهای روحی، مذهبی، سلامتی کلی و شادکامی مرتبط باشد.

نوشتن ژورنال به حل کردن این مسائل یاری می نماید و تاثیرات مثبتی را که تجربیات سفر برای تان به ارمغان می آورد ثبت می نماید. این روش برای نویسنده کتاب بخور، دعا کن، عشق بورز، الیزابت گیلبرت، به خوبی جواب داده است. او در همین کتاب می گوید:

خوشحالی پی آمد تلاش شخصی است. برای آن می جنگید، گرسنگی می کشید، بر آن اصرار می ورزید و گاهی اوقات در جستجوی آن به دور جهان سفر می کنید.

هزاران ایده خلاق برای نوشتن ژورنال وجود دارد، پس اگر با یکی آغاز کردید و قلم تان به روشی دیگر کشانده شد هیچ جای نگرانی نیست. کاوش قلم شخصی تان در حین سفر امری طبیعی است و هیچ قانونی غیر از قانون های شخصی تان در این زمینه نامعتبر است.

نکته چهارم: سبک ممتاز خود را در هنگام سفر کشف کنید و از تجربه کردن نهراسید.

مانند همینگوی ژورنال سفری بی نظیر بنویسید

خوشبختانه باید گفت که همینگوی در باب نوشتن، نقل قول ها و پند های فراوانی بیان نموده است. او به معنای واقعی کلمه مینیمالیست بود و اعتقاد داشت که یک نویسنده خوب باید بتواند با چند خط نوشته حجم عظیمی از اطلاعات را به مخاطب منتقل کند.

تئوری کوه یخ شناور او اهمیتی بنیادی در شیوه نگارش او دارد.

کوه یخ شناوری استعاره ای از محتوا است. همینگوی تنها قسمت بالایی کوه یا حقایق را در دسترس مخاطب قرار می دهد. او اهمیت آن قسمتی از کوه را که در زیر آب شناور می ماند به خوبی درک می نماید.

قسمت زیرین داستان (آنچه که ناگفته مانده) به خواننده اجازه پر کردن جاهای خالی و استفاده از تخیلات شخصی را می دهد. همینگوی دریافت که دعوت مخاطب برای شرکت دادن تخیلش در داستان باعث افزایش قدرت مانور نوشته می گردد.

همینگوی شرطی را از تعدادی نویسندگان مبنی بر نوشتن رمانی تنها با استفاده از 6 کلمه پذیرفت و از این طریق تئوری او محک خورد:

برای فروش: کفش های نوزاد، پوشیده نشده.

این نمونه ای فوق العاده برای نشان دادن بیشترین با کمترین است. آیا این داستان والدینی است که کودک خود را از دست داده اند یا داستان کودکی است که به سرعت رشد نموده؟ حتی می تواند داستان بچه ای با لباس های بی شمار باشد. ناگفته نماند که همینگوی شرط را برد.

خب حالا این مسئله به ژورنال نویسی شما چه یاریی می نماید؟ برای نوشتن ژورنالی بی نظیر رک و صادق باشید.

همینگوی طرفدار استفاده از جملات و عبارات کوتاه بود. او معتقد بود متن زمانی که از حواشی و اطناب دوری کند تاثیر بیشتری بر جای می گذارد و قدرتمندتر می گردد. علاوه بر آن معتقد بود که باید درباره آن چیزی که می دانید بنویسید.

نکته پنجم: برای خلق اثری به قدرت نوشته های همینگوی سرحکا را به خاطر بسپار: سادگی را حفظ کن احمق!

همواره در حین سفر بنویس

نگذارید هراس از نوشتن شما را آغاز پر کردن ژورنال سفرتان باز دارد. بهتر است اول فرم متناسب با سلیقه تان را انتخاب نموده و بسیار آسوده آغاز به نوشتن کنید. بر اساس نوع سفرنامه ای که قصد نوشتن آن را دارید و متناسب با آن راهکارهای خود را در ابتدا معین کنید.

ممکن است نوبل ادبیات نصیب شما نگردد اما می توانید تجارب سفر خود را برای رضایت شخصی ثبت کنید. چه کسی می داند، ممکن است زمانی که نوشته های خود را در اختیار دیگران قرار دهید آن ها هم خوششان بیاید.

مهم تر از هر چیز امن و خوب، سفر کردن را به یاد داشته باشید و ما نیز در سفر و نوشتن برای تان آرزوی موفقیت می کنیم.

منبع: کجارو / blog.justporter.org

به "چگونه به سبک همینگوی وقایع و خاطرات سفر را بنویسیم (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه به سبک همینگوی وقایع و خاطرات سفر را بنویسیم (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید