13 باور اشتباه درباره چشم

به گزارش وبلاگ به آبادی، باورهای درست و غلط در تمام زمینه ها وجود دارند؛ حرف هایی ظاهراً علمی که در اغلب موارد معلوم نیست برای نخستین بار از زبان کدام دانشمند شنیده شده اند!از نظر دانش پزشکی این باورها در بسیاری از موارد، نه تنها کمکی به بیمار نمی نمایند، بلکه حتی می توانند خطراتی جدی هم برای سلامتی او ایجاد نمایند. در این مقاله به 13 باور اشتباه درباره ی چشم اشاره می گردد.

13 باور اشتباه درباره چشم

13 باور اشتباه درباره چشم

تهیه و تنظیم: حسین حیدری

باورهای درست و غلط در تمام زمینه ها وجود دارند؛ حرف هایی ظاهراً علمی که در اغلب موارد معلوم نیست برای نخستین بار از زبان کدام دانشمند شنیده شده اند!

از نظر دانش پزشکی این باورها در بسیاری از موارد، نه تنها یاریی به بیمار نمی نمایند، بلکه حتی می توانند خطراتی جدی هم برای سلامتی او ایجاد نمایند. در این مقاله به 13 باور اشتباه درباره ی چشم اشاره می گردد.

1- مطالعه در نور کم به چشم ها آسیب می رساند

استفاده از چشم ها در نور کم باعث آسیب به آنها نمی گردد. نباید فراموش کنید از زمانی که همه ی فعالیت های مرتبط با بینایی مانند مطالعه و خیاطی، زیر نور شمع یا چراغ های نفتی یا گازی صورت می گرفت، مدت زیادی نمی گذرد. اگر قرار بود این اتفاق بیفتد سال های قبل همه باید نابینا می شدند! البته شکی نیست که همه ی افراد برای سهولت در مطالعه و جلوگیری از خستگی چشم باید از نور مناسب استفاده نمایند.

2- عینک زدن (یا نزدن) باعث آسیب به چشم می گردد.

عینکها به طور معمول جهت بهبود دید به کار می فرایند. عدم استفاده از عینک یا استفاده از عینک نامناسب باعث آسیب فیزیکی چشم نمی گردد. در واقع عینک عاملی برای تقویت یا تضعیف بینایی نیست.

3- استفاده از لنزهای تماسی جلو پیشرفت نزدیک بینی را می گیرد

برخی از افراد بر این باورند که استفاده از لنزهای تماسی به مرور زمان، باعث اصلاح بینایی و در نتیجه عدم احتیاج به استفاده از عینک یا لنز خواهد شد. هیچ یافته ی علمی مبنی بر این که استفاده از لنزهای تماسی باعث بهبود ضعف بینایی یا کند شدن فرایند کاهش بینایی گردد، وجود ندارد.

4- نشستن نزدیک تلویزیون در بچه ها، نشان دهنده ی ضعیف بودن چشم است

بچه ها از توانایی انطباق بالاتری نسبت به بزرگسالان برخوردار هستند، در نتیجه معمولا مطالب خواندنی را به چشم شان نزدیک می نماید یا نزدیک به تلویزیون می نشینند. هیچ علتی مبنی بر این که این عادت باعث آسیب به چشم گردد وجود ندارد و معمولا با رشد کودک به فراموشی سپرده می گردد.

5- استفاده از تلویزیون و کامپیوتر باعث ضعیف شدن چشم می گردد

استفاده از کامپیوتر یا سایر دستگاه های تصویری باعث آسیب به چشم نمی گردد، هرچند در اثر کار بسیار نزدیک با کامپیوتر یا مطالعات طولانی مدت، به علت کاهش پلک زدن و در نتیجه خشک شدن سطح قرینه، خستگی یا ناراحتی چشم رخ می دهد. استراحت گهگاه چشم و نگاه کردن به بالا یا به کنج های اتاق یا به اشیاء دور می تواند از خستگی چشم بکاهد.

6- انحراف چشم اطفال به مرور زمان بهبود می یابد

انحراف واقعی چشم در اطفال به مرور زمان بهبود نمی یابد، گر چه در برخی از بچه ها به علت پهن بودن پل بینی ممکن است که چشم ها لوچ به نظر برسند که این حالت با رشد کودک کاهش می یابد، اما کودک دچار انحراف واقعی چشم برای جلوگیری از ایجاد دوبینی، تنها از یک چشم استفاده می نماید و بنابراین چشم دچار انحراف از بینایی خوبی برخوردار نخواهد شد. تمام بچه ها دچار انحراف چشم باید به وسیله چشم پزشک معاینه شوند.

7- مسائل چشمی باعث افت یادگیری در بچه ها هستند

مسائل خواندن، درک مسایل ریاضی یا سایر مسائل یادگیری در بچه ها، معلولیت های یادگیری نامیده می شوند و هیچ علت علمی دال بر این که مسائل بینایی باعث این اختلالات می شوند یا تمرینات چشمی می توانند این حالت را بهبود بخشند وجود ندارد.مسائل یادگیری یک اختلال آموزشی است، در نتیجه بچه ها دچار آن احتیاج به یاری آموزگار یا افراد متخصص در امور تربیتی دارند. البته قبل از انجام هر گونه مشاوره یا اقدام درمانی، کودک باید به وسیله چشم پزشک جهت اصلاح مسائل احتمالی بینایی دقیقاً معاینه گردد.

8- خوردن هویج باعث بهبود بینایی چشم می گردد

هویج حاوی مقادیر زیادی از ویتامین A است که برای سلامت بینایی لازم است، اما میزان مورد احتیاج بدن به ویتامین A خیلی اندک است و بسیاری از مواد غذایی دیگر هم حاوی این ویتامین هستند.

9- مطالعه متن های ریز به چشم افراد دچار کاهش بینایی آسیب می رساند

باورهای غلط بسیاری در این خصوص که افراد دچار کاهش بینایی یا سالمندان دچار کاهش بینایی نباید زیاد از چشم شان استفاده نمایند وجود دارد، بعلاوه این باور نادرست وجود دارد که خواندن متن های ریز باعث تشدید و تسریع کاهش بینایی می گردد. در این مورد شاید مقایسه دوربین با چشم انسان بتواند به درک موضوع یاری کند. عکس گرفتن از اشیای بسیار کوچک سبب خراب شدن دوربین نمی گردد. پس ما نباید نگران باشیم که از چشمان مان حداکثر استفاده را می بریم!

10- آب مروارید وقتی به وجود می آید که دید نزدیک چشم ضعیف گردد

گاهی اوقات افراد مسن که قادر به مطالعه ی روزنامه یا مطالب در فاصله های نزدیک نبوده اند، به مرور زمان مجدداً قادر به مطالعه ی مطالب بدون استفاده از عینک می شوند. این حالت به علت آغاز فرایند آب مروارید و در نتیجه افزایش قدرت انکساری عدسی و دید نزدیک این افراد است، بنابراین در صورت اصلاح خود به خود نزدیک بینی در یک فرد مسن باید احتمال ایجاد آب مروارید را عنوان نمود.

11- جراحی آب مروارید تنها وقتی باید انجام گردد که به طور کامل رسیده باشد

آب مروارید یک پرده ایجاد شده در جلو چشم نیست، بلکه حالت ابری و غبارآلود شدن عدسی چشم است. با توجه به روش های جراحی که قبلا وجود داشت، عمل آب مروارید باید تا کامل شدن عارضه به تعویق می افتاد، اما در حال حاضر مختل شدن واضح بینایی را علت انجام عمل جراحی می دانند و همین که اختلال بینایی باعث ناتوانی فرد در انجام کارهای روزمره یا مورد علاقه او گردد، می تواند تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گیرد.

12- پیوند چشم انسان عملی است که در کشورهای پیشرفته انجام می گردد

در حال حاضر عمل پیوند کامل چشم به علت ناتوانی های علمی و عملی موجود غیرممکن است. چشم ها به وسیله ریسمان های باریکی به نام عصب بینایی به مغز متصل می شوند. هر عصب بینایی حاوی بیش از یک میلیون رشته عصبی بوده و در نتیجه غیر قابل پیوند است، به همین علت چشم ها هرگز از صندلی شان به هنگام جراحی جدا نمی شوند.

13- استفاده از عینک باعث وابسته شدن فرد به آن می گردد

عینک های طبی جهت اصلاح عدم وضوع بینایی تجویز می شوند، بنابراین به علت واضح شدن دید افراد تمایل به استفاده ی بیشتر از آن ها دارند، گرچه این حالت شبیه وابستگی به عینک است، ولی در حقیقت به خاطر تمایل فرد به واضح تر تماشا است.

منبع: 7 روز زندگی شماره 115

منبع: راسخون

به "13 باور اشتباه درباره چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 باور اشتباه درباره چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید