آموزش مهارت های شغلی به دانشجویان

به گزارش وبلاگ به آبادی، پوپک قاسمی- اردبیل- خبرنگار:بیکاری معضل جامعه امروز در اغلب استان های کشور و البته با درصد بالاتر در استان اردبیل است. ریشه یابی ها و آسیب شناسی های زیادی برای آن اجرا شده است و یکی از دلایل بیکاری را می توان رواج مدرک گرایی به جای مهارت گرایی بیان کرد.

آموزش مهارت های شغلی به دانشجویان

حلقه گمشده ای که زمانی در دانشگاه ها و مراکز علمی مورد غفلت واقع شده و فارغ التحصیلان بدون مهارت با کمبود فرصت اشتغال به عنوان بیکاران بی تجربه وا مانده اند. هرچند در این هیاهوی بیکاری آموزش های فنی و حرفه ای و مهارت آموزی را می توان یک احتیاج اورژانسی برای احیای جامعه از کمای بیکاری ذکر کرد؛ زیرا نقش مهارت آموزی در کنار آموزش های تئوری دانشگاه ها به نوعی راهنمایی نماینده به طرف چرخه فراوری و اشتغال است. این اتفاق هرچند دیر اما یکی دو سال است در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان مورد توجه قرار گرفته است.

  • مهارت آموزی در کنار تحصیل

یکی از فارغ التحصیلان دانشگاهی در اردبیل با اشاره به نبود فرصت های شغلی برای بعضی رشته های دانشگاهی می گوید: به ادبیات علاقه زیادی دارم. در این رشته مشغول به تحصیل شدم. اما با توجه به این که می دانستم فرصت اشتغال با مدرک دانشگاه در این رشته کمتر پیش می آید در دوره های طلاسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل هم شرکت می کردم که پیروز شدم حتی قبل از فارغ التحصیلی در یکی از کارگاه های اردبیل مشغول شوم.

کیارش سعیدوند می افزاید: همچنان علاقه مند هستم رشته ادبیات را در مقاطع بالاتر به دلیل اشتیاقم به این رشته ادامه دهم اما برای کسب درآمد راه دیگری انتخاب نموده ام. مینا سزاوار، یکی دیگر از دانشجویان فارغ التحصیل در رشته کشاورزی از دانشگاه محقق اردبیلی، هم عنوان می نماید: در رشته کشاورزی زمینه اشتغال به ویژه برای بانوان بسیار کم است. با مشاوره یکی از استادان برای پرورش قارچ تحقیق کردم و توانستم با استفاده از تسهیلات اشتغال زایی محل کوچکی برای کسب و کار فراهم کنم. حالا با اشتغال مستقیم 3 نفر کارگاه پیروزی داریم. بهتر است دانشجویان این حوزه پیش از انتها تحصیل و دریافت مدرک بدون این که در انتظار استخدام های دولتی باشند، خودشان کارآفرینی و ایجاد شغل های کوچک را مد نظر قرار دهند؛ چراکه درصد پیروزیت و اشتغال پس از فراغت از تحصیل با توجه به این برنامه ریزی ها بسیار بیشتر است.

  • برگزاری دوره مهارت آموزی

رئیس دانشگاه محقق اردبیل در گفت وگو با وبلاگ به آبادی با اشاره به کمبود فرصت اشتغال در جامعه اظهار می نماید: برای رسیدن به شرایط مطلوب در اشتغال فارغ التحصیلان، آموزش مهارت های لازم کاریابی و ایجاد اشتغال به دانشجویان، برای افزایش ضریب اشتغال در دستور کار واحدهای دانشگاهی قرار گرفته است. عزیز حبیبی ینگجه با تاکید به توسعه استارت آپ ها و هسته های فناور دانشجویی می گوید: آموزش دانشجویان برای ایجاد اشتغال مولد، حمایت بیشتر از طرح های دانشجویی و توسعه فضای کسب و کار دانشجویی از هدف های ما برای به حداکثر رساندن اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه است. وی با اشاره به برگزاری کلاس های مهارت آموزی در این دانشگاه بیان می نماید: در رشته های مختلف این مهارت آموزی برای دانشجویان به طور دوره ای برگزاری می گردد که برگزاری کلاس های مهارت آموزی برای رشته های هنر از جمله خوشنویسی، سفالگری، نقاشی روی بوم، ویترای (نقاش روی شیشه) و GIS از این برنامه هاست.

  • اشتغال دانشجویان در سما

معاون مرکز آموزشی و فرهنگی سما هم از اولویت کارآموزی حرفه ای به دانشجویان خبر می دهد و می گوید: دانشجویان ورودی سال 98 برای حضور در این دوره ها نه تنها شهریه پرداخت نمی نمایند بلکه با انجام کارهای مهارتی حقوق هم دریافت خواهند کرد. محمد اثنی عشری می افزاید: با پیش بینی صورت گرفته مبنی بر استفاده از دانشجویان ماهر در انجام امور دانشگاهی این افراد مورد ارزیابی قرار می گیرند و افراد حائز شرایط بر اساس مهارت هایی که دارند در بخش های مختلف اداری آموزشکده به عنوان کار دانشجویی به کار گرفته می شوند.

وی همچنین از راه اندازی بازار محصولات استارت آپی در این مرکز خبر می دهد و می گوید: این مرکز فعالیت استارت آپی خود را در زمینه فراوری اسباب بازی با 4 محور اصلی و یک محور جنبی (بازی رایانه ای) پیش می برد که در نوع خود در کشور کم نظیر است. اثنی عشری با اشاره به شاغل شدن 70 درصد دانش آموختگان سما اظهار می نماید: ایجاد بازار محصولات فناوری نوین جزو برنامه های این مرکز آموزشی است که برنامه ریزی و پیگیری های لازم برای رسیدن به این هدف در اولویت واقع شده است.

  • اشتغال با دانش بنیان ها

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل نیز بر حمایت از مشاغل دانش بنیان در دانشگاه ها تاکید می نماید و می گوید: شرکت های دانش بنیان اقدامات علمی و فناورانه ای در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل داشته اند و ما سعی می کنیم نسبت به حمایت از این واحدها و بازاریابی برای خرید فراوریات این شرکت های دانشجویی از سوی دستگاه های اجرایی اقدام کنیم. اسحق رسولی در خصوص واحدهای فعال زیرمجموعه دانشگاه آزاد اظهار می نماید: واحدهایی مانند کارگاه فراوری لامپ های ال ای دی با بالاترین بهره نوری، فراوری داروهای گیاهی، آموزش مهارت ساخت و تعمیر طلا و جواهر، مرکز سنجش سلامت و استعدادیابی ورزشی، کارگاه فراوری خودرو کارتینگ پیشرفته، فراوری زغال بهینه و بدون آلودگی محیطی، کارگاه ماشین سازی اردبیل و آسفالت رنگی از جمله واحدهای فعال کارآفرینی این واحد دانشگاهی هستند تا دانشجویان با مهارت آموزی بعد از فارغ التحصیلی بدون دغدغه واردبازار کار شوند.

  • ترویج فرهنگ مهارت گرایی

مهارت زایی نقش مهمی در رونق اشتغال و کارآفرینی در توسعه پایدار دارد و به دلیل غفلت از مهارت گرایی امروز بخش عظیمی از فارغ التحصیلان بیکار هستند. استاندار اردبیل بر سازماندهی نظام های حرفه ای مبتنی بر دانش علمی و فنی دانشجویان برای اداره واحدهای مالی اجتماعی و نهادینه کردن فرهنگ مهارت گرایی، پژوهش محوری و کارآفرینی در دانشگاه ها تاکید می نماید. اکبر بهنامجو بر ضرورت نقش آفرینی دانشگاه ها در مهارت آموزی دانشجویان و ورود به بازار کار تاکید می نماید و می گوید: همه مراکز آموزش عالی باید هدف خود را بر تربیت نیروی کاری که مهارت و توان اشتغال دارد متمرکز نمایند و ایجاد مراکز فناوری و دانش بنیان در محل دانشگاه ها می تواند به توسعه کارآفرینی و اشتغال دانش آموختگان منجر گردد. وی از اختصاص تسهیلات خوداشتغالی به دانشجویان خبر می دهد و می افزاید: فارغ التحصیلان باید به حدی از توانایی برسند که بدون چشمداشت به فرصت های استخدامی که جواب گوی جمعیت فارغ التحصیل نیست، خود به دنبال اشتغال زایی باشند.

منبع: همشهری آنلاین

به "آموزش مهارت های شغلی به دانشجویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش مهارت های شغلی به دانشجویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید