65 درصد مخازن سدهای کشور خالی است

به گزارش وبلاگ به آبادی، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور گفت: در شرایط کنونی، از مجموع ظرفیت 50.5 میلیارد متر مکعبی مخازن سدهای مهم کشور، فقط حدود 35 درصد آب ذخیره شده وجود دارد.

65 درصد مخازن سدهای کشور خالی است

به گزارش گروه مالی وبلاگ به آبادی، بنا بر اعلام مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی سال آبی جاری (ابتدای مهر1400 تا آخر شهریور 1401) یکی از خشک ترین سال های 50 سال اخیر است؛ گرچه سال آبی گذشته (ابتدای مهر1399 تا آخر شهریور1400) هم سالی خشک بود.

تداوم این خشکسالی ها اثر سوء خود را بر سدهای کشور به عنوان تامین کننده اصلی آب بخش های مختلف گذاشته و به نگرانی ها درباره تامین آب مورد احتیاج دامن زده است.

تازه ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده های آب کشور نشان می دهد که نگرانی ها درباره فرایند مصرف آب و نیز ورودی سدها همچنان تداوم دارد.

در این زمینه فیروز قاسم زاده مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور گفت: با سپری شدن 79 روز از سال آبی، تا 19 آذرماه مجموع حجم ذخایر آب در مخازن سدهای کشور به حدود 17.8 میلیارد متر مکعب رسیده که در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته بیانگر 31 درصد کاهش است.

وی ادامه داد: آنالیز شرایط سدهای کشور نشان می دهد مقدار حجم ورودی آب به سدها از ابتدای مهرماه تا 19 آذر معادل سه میلیارد و 530 میلیون مترمکعب بوده که کاهشی معادل 42 درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته را نشان می­ دهد.

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور با بیان اینکه مقدار پُرشدگی سدهای مهمی چون زاینده رود، شمیل و نیان و سفیدرود در شرایط فعلی حدود 13 تا 19 درصد است، اضافه کرد: در استان­ های خوزستان و تهران نیز مقدار پرشدگی میانه مخازن طی سال آبی جاری به ترتیب حدود 38 درصد و 19 درصد است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "65 درصد مخازن سدهای کشور خالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "65 درصد مخازن سدهای کشور خالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید